Toyota zavírá svůj ruský výrobní závod a stahuje se z tamního trhu. Nadále bude řešit už jen servis v Rusku prodaných vozů

Zdroj: Lukáš Dittrich
  • Toyota oznámila, že uzavře svůj výrobní závod v Petrohradu

  • Jeho provoz byl kvůli invazi na Ukrajinu zastaven už na jaře, ale do teď byl závod udržován tak, aby bylo možné začít znovu vyrábět

  • Toyota v dohledné budoucnosti neočekává, že by okolnosti obnovení výroby umožnily 

  • Ruské aktivity největšího světového výrobce automobilů budou omezeny pouze na servis vozů Toyota a Lexus, které jsou již v provozu 

Automobilka Toyota formou tiskové zprávy oficiálně oznámila, že se stahuje z ruského trhu. Japonský výrobce provozoval od roku 2007 závod v Petrohradu, kde se nejprve vyráběl model Camry a později přibyl model RAV4. Teď vedení automobilky dospělo k rozhodnutí, že ruský závod definitivně uzavře, ukončí prodej nových vozů a na ruském trhu omezí své aktivity pouze na servis automobilů Toyota a Lexus, které jsou již v provozu.

Výroba v závodu v Petrohradu byla pozastavena už na jaře poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. V oficiálním prohlášení uvádí Toyota jako důvod přerušení dodávek klíčových materiálů a dílů. Od té doby monitorovala situaci a zjišťovala, zda bude možné obchodní aktivity v Rusku udržet. Po šesti měsících Toyota dospěla k závěru, že to možné nebude. Závod v Petrohradu proto bude definitivně uzavřen.

Dorazí Moskvič Duster? Po znárodnění továrny Renaultu zde chtějí Rusové vyrábět vozy zkrachovalé socialistické značky

Jak připomínají Automotive News, továrna Toyoty měla kapacitu 100 tisíc automobilů ročně a zde vyráběné vozy byly exportovány do Běloruska, Kazachstánu a Arménie. „Pokud bude závod prodán, nebude vyrábět přeznačené vozy Camry a RAV4“, uvedl pro Automotive News mluvčí společnosti Toyota Europe.

Toyota v Rusku zaměstnává 2350 lidí. Naprostá většina z nich, necelé dva tisíce, pracovali ve výrobě v Petrohradu. Těm bude nabídnuta pomoc s rekvalifikací a se získáním nového zaměstnání. Zaměstnanci v moskevské centrále dříve dohlížející na obchodní aktivity Toyoty v Rusku nově omezí své aktivity pouze na dovoz náhradních dílů a jejich distribuci, aby byl zajištěn servis vozů, které jsou již v provozu.

Ačkoliv to Toyota ve své tiskové zprávě přímo nepíše, z jejího vyjádření vyplývá, že rovněž končí dovoz nových automobilů do Ruska. Potvrzuje to také australský web Drive. Podle Automotive News Toyota na ruském trhu své vozy nabízela i po ruské invazi na Ukrajinu a po pozastavení výroby v Petrohradu. V srpnu ale prodala v Rusku pouze 221 automobilů, což představuje meziroční pokles o 97 %.

Z Ruska odešly už i jiné automobilky. Třeba Renault ukončil výrobu ve své moskevské továrně a celý závod v podstatě zdarma přenechal tamním úřadům.

Zdroj: Toyota, Automotive News Europe, Drive

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: