Toyota Yaris prodělala facelift a dostala nový motor 1,5 l

  • Modernizovaný Yaris se představí na autosalonu v Ženevě

  • Pod kapotou je nová patnáctistovka

  • Dorazí i sportovní verze s výkonem přes 200 koní

Japonská automobilka Toyota přiveze na autosalon v Ženevě omlazený hatchback Yaris. Jeho příchod byl avizován už před časem na několika upoutávkách. Dokonce uvidíme i sportovní verzi, která má odrážet snahu automobilky v šampionátu WRC. Omlazený Yaris, ve kterém Toyota vyměnila 900 součástek, se začne prodávat v létě.

Velkou novinkou je příchod zážehového čtyřválec 1,5 l, který nahrazuje jednotku 1,33 l. Nový motor umí pracovat v upraveném Atkinsonově cyklu, který dále pomáhá zvyšovat termální účinnost při částečném zatížení. Podle Toyoty nová pohonná jednotka dosahuje v optimálním režimu účinnosti až 38,5 %, což je na nehybridní a nepřeplňovaný spalovací motor mimořádně příznivá hodnota. Účinnosti spalování pomáhá i vysoký kompresní poměr 13,5:1.

Doporuřučujeme: Toyota je k autonomnímu řízení skeptická. Chce ponechat rozhodování lidem

Patnáctistovka má výkon 82 kW (111 k) a její točivý moment vrcholí hodnotou 136 Nm v 4400 min-1. Při 2000 min-1 má motor točivý moment už 118 Nm. Toyota Yaris s ním zrychlí z 0 na 100 km/h za rovných 11 sekund, o 0,8 sekundy rychleji než s motorem 1,33 l. Pružné zrychlení z 80 na 120 km/h se zlepšilo o více než sekundu z 18,8 s na 17,6 s.

Nový ale není jen motor. Změnilo se také uložení pohonných jednotek a převodovky, takže do interiéru by mělo pronikat méně hluku a vibrací. Přeladění se dočkal rovněž podvozek, brzdy a také řízení. Další změny jsou převážně kosmetické, ale zapracovalo se i na interiéru. Například od prostřední výbavy dostanete standardně dotykový barevný displej a možnost připojit chytrý telefon.

V Ženevě bychom se také měli dozvědět ceny a datum uvedení modernizovaného Yarisu na trh.

Toyota Yaris prodělala facelift a dostala nový motor 1,5 l
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: