Tohle Porsche je rychlejší než formule 1. Jak to? Stačí nedodržovat pravidla

  • Porsche postavilo závodní speciál rychlejší než formule 1

  • Stačilo nedodržovat omezení na spotřebu paliva

  • Experimentální vůz vychází z úspěšného speciálu 919 Hybrid

Problematickou částí motorsportu jsou mnohdy podivná pravidla. Stačí se podívat na současnou formuli 1, která má v regulích spoustu diskutabilních nařízení. Jistě, jsou to pravidla a platí pro všechny. Příliš komplikované regule však mnohdy vedou k tomu, že disciplína nepřitáhne dost výrobců a mnohdy ani diváků, když závodníci většinu závodu jen šetří gumy a palivo. Podobné je to i ve vytrvalostním šampionátu WEC.

Porsche nasazovalo v kategorii LMP1 speciál 919 Hybrid. Ten dokázal dvakrát vyhrát 24h Le Mans. Letos už Porsche v šampionátu WEC nestartuje, ale to mu nebrání ukázat, jaký potenciál v úspěšném hybridním závodním speciálu je.

Porsche 919 Hybrid Evo (10)
Vedle výrazného zvýšení výkonu má experimentální vůz také účinnější aerodynamiku
Porsche 919 Hybrid Evo (1)
Belgický okruh Spa-Francorchamps objelo Porsche o 0,8 sekundy rychleji než monopost F1

Porsche 919 Hybrid pohání přeplňovaný čtyřválec 2,0 l s uspořádáním válců do V, který využívá velice podobný hybridní systém jako monoposty F1. Vedle rekuperace energie při brzdění sbírá ještě energii z výfuku. Pravidla ale potenciál pohonné jednotky omezují, neboť limitují množství paliva, které lze spotřebovat během jednoho kola, a také množství využité rekuperované energie. Podobně jako v F1.

Porsche se pro experimentální 919 Hybrid „Evo“ rozhodlo tato omezení nedodržet (omezení pro belgické Spa-Francorchamps bylo 1,784 kg na kolo) a tím pádem se mohl výkon motoru posunout z přibližně 500 koní na 720 koní. Stejně tak množství rekuperované energie se zvýšilo z omezených 6,37 megajoulů na maximálních 8,49 megajoulů. Elektrický „boost“ se tak zvýšil na 440 koní.

Doporučujeme: Je to „oficiální“. Porsche 911 se změní v hybrid v rámci faceliftu druhé generace

Porsche navíc provedlo několik aerodynamických úprav, takže vůz má ještě o 53 % vyšší přítlak a o 66 % vyšší aerodynamickou efektivitu. Výsledkem je auto, které je na okruhu v belgickém Spa-Francorchamps rychlejší než loňský monopost Mercedes F1 W07 Hybrid.

S ním Lewis Hamilton vyhrál kvalifikaci s časem 1:42.553. Speciál Porsche 919 Hybrid Evo ale objel sedmikilometrový belgický okruh za 1:41.770. Vzhledem k tomu, že trať byla poměrně chladná, je výsledek opravdu fascinující. Na rovnikách navíc dosáhlo Porsche nejvyšší rychlosti 359 km/h, což je víc než formule 1.

Porsche předvede experimentální speciál 919 Evo na Festivalu rychlosti v Goodwoodu (12. až 15. července), festivalu Porsche v Brands Hatch (2. září) a také na festivalu Porsche Rennsport Reunion v Laguna Seca (26. až 29. září.). Ještě ale bude k vidění také 12. května na Nordschleife před startem slavné čtyřiadvacetihodinovky. Porsche objede jedno kolo, ale asi to nevypadá, že by se pokusilo o absolutní rekord na německém okruhu, i když potenciál na něj určitě má.

Tohle Porsche je rychlejší než formule 1. Jak to? Stačí nedodržovat pravidla
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: