Tesla chce letos vyrobit půl milionu aut. Pomoci má i další prodloužení dojezdu

Zdroj: Tesla
  • Tesla Model Y ujede podle oficiálních údajů 504 kilometrů na jedno nabití

  • Spolu s Modelem 3 má tento crossover pomoci kalifornské automobilce k půl milionu vyrobených aut

  • V globálním měřítku by ale i tak Tesla byla stále velmi malým hráčem

Při prvním představení crossoveru Tesla Model Y se fanoušci kalifornské automobilky zhrozili. Udávaný dojezd 448 kilometrů byl totiž zklamáním. Nyní už ale konfigurátor na americkém webu hovoří jinak. U Modelu Y v top verzích Long Range i Performance uvádí v přepočtu 504 kilometrů na jedno nabití. Tesla se ho proto neváhá označit za nejúspornější elektrické SUV na světě.

Americké měření spotřeby a tedy i dojezdu podle EPA je k elektromobilům ve srovnání s evropským WLTP přísnější. Loni v dubnu například Američané naměřili Audi e-tron spotřebu 283 Wh na kilometr a dojezd 328 kilometrů. Podle evropského měření má ale 237 až 241 Wh na kilometr a tím pádem ujede až 411 kilometrů. Jaguar I-Pace udává v Evropě 220 až 248 Wh na kilometr, ale v USA mu EPA vyměřila 277 Wh.

Mercedes EQC je tady. Srovnali jsme jeho reálnou dynamiku, spotřebu i prostornost s Audi e-tron a Jaguarem i-Pace

Model Y by tak podle všeho měl mít na evropském trhu lepší parametry. V české mutaci stránky ještě není k dispozici, ale na německé udává totožný dojezd jako v USA, tedy 504 kilometrů. Přitom ale tvrdí, že jde o výsledek podle měření WLTP. Ačkoliv Tesla v USA říká, že došlo ke zlepšení dojezdu díky jejímu technickému pokroku, může to být i tak, že si pro americké hodnoty půjčila evropský výsledek.

Pro Teslu je její nový crossover klíčový. Spolu se sedanem Model 3 má totiž pomoci s dalším růstem prodejů. Loni dodala rekordní množství aut, tedy 367 656 kusů, což bylo o polovinu víc než v roce 2018. Na rok 2020 plánuje růst dalších minimálně 40 procent a tím se dostat k půl milionu aut. Model 3 nyní vyrábí v samostatné fabrice v čínské Šanghaji, Model Y v americkém Fremontu.

Graf ukazuje, kolik mil ujede daný elektromobil na jednu kWh. Zdroj: InsideEVs

Půl milionu aut prodaných za jeden rok ale z Tesly ještě globálního hráče neudělá. V tuto chvíli nejsou k dispozici prodeje všech automobilek za rok 2019, nicméně v roce 2018 by Tesle 500 tisíc aut nestačilo ani k tomu, aby se dostala mezi top 25 výrobců. Například Citroën tehdy vyrobil milion vozů, Škoda milion a čtvrt. Největším producentem byla Toyota s více než osmi miliony aut, za ní pak Volkswagen s 6,7 a Ford s 5,3 miliony kusů. Tesla je ale s přehledem nejúspěšnějším výrobce elektromobilů na světě.

Tesla chce letos vyrobit půl milionu aut. Pomoci má i další prodloužení dojezdu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: