Tatra Trucks na veletrhu Bauma

Tatra Phoenix 8x8 Cordestam

Ve dnech 8. až 14. dubna se v Mnichově koná 32. ročník mezinárodního veletrhu Bauma. Bauma se koná jednou za tři roky a představuje jedinečnou příležitost představit novinky a speciální vozidla určená pro stavebnictví a těžařství. Na této přehlídce stavebních a důlních strojů i stavebních vozidel a materiálu společnost Tatra Trucks představuje dva unikátní automobily Tatra Phoenix. V obou případech půjde o velkokapacitní jednostranné sklápěče.

První představený vůz je určen pro švédského dealera firmu Cordestam. Je vybaven podvozkem v konfiguraci 8×8. Sklápěč přizpůsobený požadavkům švédského trhu má upravený rozvor a závěsné zařízení VBG odpovídající skandinávským předpisům. Vůz má prodlouženou spací kabinu s nadstandardním vybavením, které je ve Švédsku žádané. Do vozu je instalován motor Paccar o výkonu 390 kW a automatická šestnáctistupňová převodovka ZF. Maximální hmotnost tohoto automobilu může činit 52 t, přičemž hmotnost užitečného nákladu přesahuje 35 t.

Tatra Phoenix 10x6 Loven
Tatra Phoenix 10×6 Loven

Druhým vystavovaným automobilem je pětinápravový sklápěč s konfigurací podvozku 10×6 pro nizozemského dealera Loven Trucks. I tento vůz je vybaven motorem Paccar o výkonu 390 kW a automatickou převodovkou ZF. Jeho maximální hmotnost může přesahovat 60 t, přičemž užitečné zatížení činí více než 40 t. Podvozek je přizpůsoben specifickému smíšenému provozu, který na něj klade velké nároky. Proto je vedle speciální nástavby vybaven třemi řiditelnými nápravami a prostřední nápravou zdvihací. Bude se totiž pohybovat na písčitých a kamenitých komunikacích v náročném a členitém terénu i na kvalitních komunikacích určených pro dálkovou přepravu. Bezproblémový pohyb v náročném terénu tak zajistí všech pět náprav a dobrou manévrovatelnost natáčecí první, druhá a poslední náprava. Na běžných silnicích se uplatní systém vyzdvižení prostřední nápravy, díky němuž se sníží spotřeba paliva a opotřebení pneumatik během přepravy nákladu na dlouhé vzdálenosti.

Veletrh Bauma patří k nevýznamnějším veletrhům v oblasti strojů a vozidel pro stavebnictví a těžbu. Letos na něm bude vystavovat 3500 vystavovatelů z 57 zemí. Pořadatelé očekávají 600 000 návštěvníků z celého světa. Na veletrhu bude vystavovat i řada českých firem – letošní česká účast by měla být co do rozlohy výstavní plochy rekordní.

Tatra Trucks na veletrhu Bauma
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: