Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě + vzor ke stažení

 • Záznam o dopravní nehodě není v autech povinný

 • Je ale lepší ho vozit, hlavně do zahraničí

 • Údaje vyplňujte čitelně

K některým dopravním nehodám není potřeba volat automaticky policii. Jedná se o nehody, při kterých nedošlo ke zranění nebo usmrcení osoby, věcná škoda na některém z vozidel nepřesáhla 100 000 Kč, nedošlo k poškození věci třetí osoby, účastníci nehody jsou schopni se domluvit na viníkovi nehody, lze obnovit provoz na pozemní komunikaci a nedošlo k poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace.

Doporučujeme: Jak postupovat při dopravní nehodě – a co raději nedělat

Pokud jsou podmínky splněny, vyplní účastníci nehody záznam o dopravní nehodě. Co to je a kde ho vzít? Ačkoli v zákoně o povinné výbavě formulář není, pravděpodobně ho v autě vozíte. Pojišťovny ho dávají v doprovodné knížečce, kterou jste dostali spolu se zelenou kartou při sjednání zákonného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy tzv. povinného ručení.

Předepsaná forma není, uznávaná předloha ale ano

Zákon formu záznamu o nehodě neupravuje. Čistě teoreticky by šel napsat na cokoli a pokud by ho oba účastníci nehody podepsali, bude platný. Nicméně pro pojišťovnu je pohodlnější a lepší použít univerzální záznam, který má i mezinárodně uznávanou formu, respektive mu budou rozumět všude, i když je psaný česky.

Jednotlivé položky záznamu o dopravní nehodě jsou očíslované a ve všech evropských zemích a jazycích jsou stejné, takže pokud budete vyplňovat třeba v zahraničí tenhle formulář, nemusíte se bát, že by mu třeba v německé pojišťovně nerozuměli.

Doporučujeme: Trestní řízení vůči viníkovi dopravní nehody – Komunikujte s pojišťovnou. Je to ve vašem zájmu

Pokud jde o vyplnění, osobní údaje řidičů a údaje o vozidlech vysvětlení snad nepotřebují. Vše najdete v občanském průkazu, řidičském průkazu a osvědčení o technické způsobilosti vozidla (tzv. „malý techničák“). Důležité je také uvést jména a kontakty na případné svědky. V prostředním sloupečku se zaškrtávají okolnosti nehody. Může se vyznačit i více okolností. Dole se pod sloupečkem ve vyznačené kolonce ještě uvede, kolik políček bylo zaškrtnuto.

Vyznačte hlavně dopravní situaci a místa střetu vozidel

Důležité je především vyznačit šipkou místa vzájemného střetu vozidel v kolonce s číslem 10. a také stručně, ale přehledně vyznačit dopravní situaci, při které k nehodě došlo. Situace se většinou zakresluje z tzv. ptačí perspektivy, tedy shora. Vyznačí se tvar silnice, nejčastěji křižovatky, a zakreslí konečná poloha vozidel s vyznačením jejich směru jízdy. Nezapomeňte zaznamenat dopravní značky, semafor a podobně.

Doporučujeme: Práva poškozených při dopravní nehodě –  Odškodnění ušlého výdělku

V kolonce „viditelná poškození“ se stručně uvádí výpis poškozených částí vozidla, například „přední levé světlo, přední blatník vlevo, přední nárazník vpravo“ a podobně. Následně se do poznámek může napsat cokoli, nejčastěji stručné vysvětlení situace. Například „Jel jsem rovně po hlavní silnici a druhé vozidlo mi nedalo přednost.“

Pokud oba účastníci nehody záznam podepíší, nic na něm již nelze měnit. Formuláře pojišťoven bývají propisovací, proto pište čitelně a tak, aby se data propsala i na další stránky. K záznamu lze přiložit i fotodokumentaci a cokoli dalšího, ale bohatě postačí, když například do poznámek uvedete, že máte dopravní nehodu vyfocenou a fotografie jste schopni na požádání poskytnout. Stejně tak do poznámek uveďte, kde například bude stát vaše vozidlo, pokud si ho bude chtít „pojišťovák“ prohlédnout.

Příklad správného vyplnění záznamu o dopravní nehodě si lze prohlédnout na stránkách Ministerstva dopravy.

Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě + vzor ke stažení
Ohodnoťte tento článek!
4.34 (86.88%) 32 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

 1. Podstatná věc! Do poznámky zejména uvést, kdo zavinil nehodu!!! V opačném případě si to jasný viník nehody může rozmyslet a vyplácení pojistného se pak komplikuje!

 2. Takto po vyplnění záznamu to funguje u tzv normálních pojišťoven. V případě že je viník pojištěný u “pojišťovny” AXA, vždy volejte policii a chtějte protokol o nehodě neb u nich obecná pravidla neplatí a pojistné Vám nebude vyplaceno. A v poznámkách je opravdu vhodné uvést: podepisuji jako viník, a podepisuji jako poškozený. U normálních pojišťoven to postačuje..

 3. Moc pěkný návod,jen kdyby jsme chtěli jít do podrobností,tak jak koukám na ten vyplněný vzor, je tam kolonka číslo pojistky odpovědnosti,což na zelené kartě není,a budu muset volat,a doufat že se dovolám na pojišťovnu,protože pojistnou smlouvu sebou nikdo nevozí,a ještě si nejsem jistý tím číslem zelené karty,které je na vzoru 8 místné,a ve skutečnosti je 10 místné?
  Nevím no,vzor ministerstva by mohl sedět.

 4. Jak píšou kolegové nade mnou – pro bezproblémové plnění pojišťovny je nutné, aby viník svou vinu uznal a napsal to do formuláře. Takže věta typu: Podepisuji jako viník, uznávám svou vinu + podpis., atd. by neměla chybět. Pro úplný klid lze ještě na viníka naléhat, aby to okamžitě (=před vámi) zavolal na pojišťovnu, kde oznámí, že způsobil nehodu

  • Přesně,já tohle neudělal a viník se začal vykrucovat s tím,že si není vědom viny a ve finále to na poj. nahlásil úplně jinak ( kooperativa ).Když jsem se byl na dané poj. informovat,tak mi bylo sděleno,že a to cituji……záznam o dopravní nehodě nemá žádný právní podklad a v podstatě je k ničemu,jediná možnost jak uspět,je to nahlásit na policii což jsem na konec udělal,posléze to šlo jako žaloba na odbor dopravy.Nakonec to dopadlo tak,že jsem z dotyčného viníka až po cca. 1/2 roce vymámil nějaké peníze na výměnu poškozeného čelního skla.

 5. Mám podobnou zkušenost. Osvědčilo se mi pouze trvat na příjezdu policie (chtělo to velkou důslednost a neústupnost, protože se kroutili jak psí víno a samozřejmě jsme si na ně museli 1,5 hod počkat), ale byla to jediná šance, jak nakonec ze všeho vyjít s čistým štítem. Také jsme narazili na řidiče, který nakonec vše zapřel a i když se na místě k zavinění nehody přiznal, coby neznalí jsme to nedali do záznamu, takže nakonec pomohla pouze svědecká výpověď policisty, který tak “ochotně” k nehodě přijel.

 6. Mám stejnou zkušenost jako Petr, viník došel druhý den na Policii a řekl že byl po nehodě zmaten a provedl “dodatečné nahlášení”, načež jsem musel na policii podat další vysvětlení atd. dokonce i přesto že viník svou vinu na protokolu uznal. Z stran PČR prakticky stejná citace ,,záznam o dopravní nehodě nemá žádný právní podklad a v podstatě je k ničemu”. A jako bonus nebyl pojištěný, takže to šlo přes Kancelář pojistitelů. Dva měsíce mi Auto drželi v servisu a pak jsem si to stejně musel zaplatit sám protože se zastupitelská pojišťovna kroutila jak umírající labuť…

  Ještě doplním, že okamžitě po nehodě ověřit zda je Auto viníka pojištěné na https://www.ckp.cz/!!!

  Taktéž dávejte pozor na autosedačky, po nehodě je nutné vždy vyhodit a pořídit nové, výrobce negarantuje jejich funkčnost po nehodě a to jakékoliv. Pouze Romer vám jí může znova otestovat.
  Pojišťovna by je měla vždy nahradit.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: