Soumrak „ruční“ brzdy. Nová auta ji už většinou nemají

  • 70 % současné automobilové produkce má parkovací brzdu elektronickou

  • Většina prémiových značek už jinou než elektronickou parkovací brzdu ani nenabízí

  • Jako první mělo elektronickou parkovací brzdu BMW řady 7 generace e65

Stejně jako manuální převodovky, také manuální parkovací brzdy jsou ohroženým druhem. Výzkum automobilového webu Cargurus ukázal, že téměř tři čtvrtiny současné automobilové produkce už ručně aplikovanou parkovací brzdu nemají. Jde především o prémiové značky jako Jaguar, Land Rover, Lexus, Mercedes nebo Porsche.

Tento trend navíc rok od roku sílí. Jestliže v roce 2018 mělo klasickou „ručku“ ještě 37 % nových aut, letos už jen 30 %. Mezi výrobce, kteří tento typ parkovací brzy ještě nabízí, patří spíše „lowcostové“ značky. Například Dacia či Suzuki.

Zejména prémiové značky už manuální parkovací brzdu vůbec nenabízejí
Elektronické brzdy mají mnoho praktických výhod. Například šetří místo na středovém panelu

Prvním sériově vyráběným automobilem s elektronickou parkovací brzdou bylo luxusní BMW řady 7 generace e65, tedy nechvalně známá „Banglova sedma“, která však nyní začíná mezi fanoušky BMW získávat na výrazné oblibě pro svůj nadčasový design.

Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací brzdy? Je to zajímavější, než si myslíte

Přestože tento systém postrádá mechanickou zpětnou vazbu a řidič si s ním nemůže pomoci při dynamické sportovní jízdě, z uživatelského hlediska nabízí nesporné výhody. Mezi ně patří pohodlí řidiče, bezpečnost a také kompaktnost. Designérům se uvolnily ruce při designu středových panelů, mnoho majitelů zase kvituje pohodné rozjezdy do kopce při manévrování či parkování.

U samočinné parkovací brzdy také nehrozí, že by se povolily lanovody a brzda fungovala jen částečně. Stejně tak není možné, že by řidič brzdu řádně nezatáhl a auto se posléze samovolně rozjelo.

Soumrak „ruční“ brzdy. Nová auta ji už většinou nemají
Ohodnoťte tento článek!
2.8 (56.19%) 21 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: