Škoda Favorit byla nejlepší auto socialistického bloku. Zde je důkaz

 • Škoda Favorit byla vzhledem k podmínkám vzniku zdařilé auto

 • Ve své době si získala přiznivce i na Západě

 • Favorit na mnoha trzích hrál roli nejlevnějšího plnohodnotného vozu

 • V roce 1990 vyhrál srovnávací test britského Autocaru

O kapitalismu se říká, že z luxusního zboží dělá produkty denní potřeby, zatímco socialismus dělá z produktů denní potřeby luxusní zboží. Anebo že zásadní rozdíl mezi socialismem a kapitalismem je ten, že v kapitalismu chléb čeká na lidi, zatímco v socialismu lidé čekají na chleba. Na samotném konci 80. let 20. století už bylo jasné, že socialistické zřízení s centrálním plánováním se po více než čtyřiceti letech zhroutí.

Ekonomická zaostalost východního bloku byla nejvíce vidět právě na produktech denní potřeby, tedy i automobilech. Ale protože i našinec musel něčím jezdit, aby v zaměstnání budoval socialismus pod heslem „Ať žije marxismus-leninismus, nepřemožitelná zbraň pracujících celého světa“, vyráběla se samozřejmě auta i ve východním bloku.

V osmdesátých letech to nebylo jako dnes. Nebylo možné jen tak přijít do showroomu, vyžádat si jakýkoli model k testovací jízdě a pak se z nabídky desítek značek, modelů a motorizací rozmyslet. Pokud se už podařilo našetřit dost peněz, pak se několik dní stanovalo před Mototechnou v naději, že až přivezou auta, dostane se i na nás.

Málokdo se tak skutečně staral o to, jak bude auto jezdit, jaký bude mít výkon, jakou bude mít barvu či výbavu a jak na tom bude s kvalitou, prostorností a spolehlivostí. Hlavně, aby bylo. Takže které auto bylo na konci životaschopnosti socialistického bloku nejlepší? Vodítkem by mohl být dobový test britského magazínu Autocar, který v listopadu 1990 postavil proti sobě poslední produkty východního bloku: Škodu Favorit, Ladu Samara a Yugo Sana.

Testovaná auta byla posledním výkřikem socialistického automobilového inženýrství. Využívala koncepci s motorem vpředu napříč a pohonem předních kol, což byl tehdy moderní trend a zůstává v této třídě naprosto dominantní dodnes. Autocar testoval modely Škoda Favorit 136LX (cena 5446 liber, tehdy zhruba 288 000 Kčs), Lada Samara 1300SL (cena 5549 liber, tedy přibližně 294 000 Kčs) a Yugo Sana 1.4 (cena 5495 liber, přibližně 291 000 Kčs dle tehdejšího kurzu).

Škoda Favorit byla tedy v testu nejlevnější, což ostatně potvrzovalo i situaci na trhu. Na západních trzích hrál Favorit roli nejlevnějšího plnohodnotného auta, byla to taková Dacia Logan své doby. V testu měl také nejslabší motor. Autocar o dynamice napsal: „Škoda, s nejslabším celohliníkovým motorem o výkonu 62 koní, se dostane na 92 mil za hodinu (148 km/h), vitálně se propracuje na 60 mil za hodinu (96 km/h) za 14,3 sekundy a na zrychlení z 30 na 70 mil (48-112 km/h) si musí řidič počkat 15,7 sekundy. Nejhorší dynamiku ale vynahrazuje jednoznačně nejochotnějším dychtivým motorem.“

I když v měřené dynamice Favorit na soupeře nestačil, Autocaru se líbil projev motoru. Favorit své soupeře doslova válcoval v jiných disciplínách. Ačkoli měl prý Favorit „trochu netečné odpružení“, ve srovnání nejen se soupeři, ale i standardem trhu populárních hatchbacků byl dobře vyvážený a bez potíží si poradil s nástrahami běžných silnic. Lada a Yugo naopak právě vyrovnanost a vyvážení podvozku postrádaly.

Nad jízdními vlastnostmi Favoritu se pak redaktoři britského Autocaru, které jen sotva můžeme obvinit ze zaujatosti vůči konkrétní značce, doslova rozplývali: „V jízdě ve skupině po klikatých cornwallských silnicích to byl právě Favorit, který nejvíce přesvědčil zkušební jezdce. Škoda se řídila dobře, s pohotovou odezvou řízení a jistým držením stopy v zatáčkách, zatímco s ostatními auty byla spousta namáhavé práce a bylo mnohem těžší je poslat přesně tam, kam řidič chce.“

Když se k tomu přidal dobře řešený vnitřní prostor, poměrně bohatá výbava vzhledem k nejnižší ceně a nejlepší zpracování (jistě, s místy komickými nebo lacinými detaily, Autocar třeba kritizoval vyosené pedály a volant či horší přední sedačky), měl respektovaný britský magazín svého vítěze.

Na závěr testu Autocar o Favoritu napsal: „Jezdí a ovládá se dobře, snaživě se vrhá do zatáček a působí uceleným dojmem bez špatných manýrů. Je plně vybavený a snese přísné srovnání. Je dobře vymyšlený a dokonce může být zábava ho řídit. Má solidní výbavu a i přes zjevné vzezření levného auta je to důkladně zkonstruovaný vůz s přívětivou a vřelou povahou.“

Doporučujeme: Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár

Skutečně se tedy zdá, že Škoda Favorit bylo nejlepší auto, které na konci 80. let v socialistickém východním bloku vzniklo. Říká se, že právě kvality Favoritu stály za urputnou snahou Volkswagenu značku Škoda koupit včetně jejího vývoje a technologických znalostí.

Zbytek je už historie. Zatímco Lada skomírá jen na domácím ruském trhu a Yugo, které se později zase přejmenovalo na Zastavu, v roce 2008 zbankrotovalo, stala se značka Škoda nesmírně úspěšnou automobilkou, která je po celém světě respektovaná a konkurencí mnohdy používaná jako etalon pro porovnávání připravovaných produktů.

Připomínku dobového tištěného testu vydal na svém webu britský Autocar jako článek Throwback Thursday 1990: Skoda Favorit vs Lada Samara vs Yugo Sana

Titulní foto: Autocar.co.uk

Škoda Favorit byla nejlepší auto socialistického bloku. Zde je důkaz
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 48 hlas/ů

28 KOMENTÁŘE

 1. Bohužel jsem měl tu čest s ním jezdit. Okna šla stahovat jen do poloviny, zatáčky to proskákalo, předek se kroutil jak užovka a v zimě se z něho stával nedobytný trezor. Jedné plus byl rychlý náběh topení.

 2. Vzpomínám si, jak ve světě motorů dopručovali majitelům fáček do zasněženého kopce couvat. Stodváca se dostala všude.

  • …..což je dáno koncepcí a platí dodnes, 120-ka měla motor vzadu nad hnanou nápravou a tak při jízdě do kopce tlačila většina váhy vozu na hnanou nápravu, tedy jela jako tank, totéž se stane, pokud moderní vůz s motorem vpředu a hnaným předkem otočíte a budete couvat, jen fyzika…………., u vozů s motorem vpředu a hnaný zadkem (starší BMW,Sierry,Žiguly) to pochopitelně nefunguje.

 3. Ty první roky výroby byly rozvrzaný herky už při výjezdu z prodejny. Nejlepší auto socialistického bloku na konci 80. let byl dle mého názoru Wartburg 1,3 s motorem VW. Měl jsem 3 tato auta a s Favority se také něco najezdil, tak můžu srovnávat. Wartburg byl lepší po všech stránkách.

   • Nemyslím si. Rámová konstrukce měla něco do sebe, např. při nárazu se jednalo o podstatně bezpečnější řešení. A na rozdíl od favorita to bylo pohodlné a mnohem prostornější auto, které v tom čtyřtaktu nežralo trávu kolem silnice (viz např. dodatečné předělávky automatických sytičů u těchto prvních favoritů).

    • Tak ponechme stranou původní hlučný,celým “vozem” vibrující dvoutakt……. a zaměřme se na pohodlí a konstrukci,sedadla,výbavu,řazení pod volantem,nulovou pasivní bezpečnost………….nelze prostě vůbec srovnávat, koncepce W 353 pocházela z 50.let, DTTO žebřinový rám, žádné def. zóny apod. po čelním nárazu měla posádka motor na klíně……, no a o designu snad netřeba ani hovořit…..

     • Jak se nakonec ukázalo, bylo to neživotaschopné řešení, Opel celou výrobu zrušil, proč by to dělal, kdyby měla nějakou budoucnost….

     • Wartburg 1,3 neměl nikdy řazení pod volantem a určitě byl mnohem pohodlnější než uskákaný favorit. Bohužel už měl středový panel, na rozdíl od W353, ale místa pro nohy stále mnohem více než ve favoritu. Že neměla sedadla boční vedení, s tím se ani favorit nepředal. Hluk od motoru byl vyšší ve favoritu, aerodynamický pak samozřejmě ve wartburgu. Měl rozšířený rozchod kol, takže i ten podvozek byl proti W353 lepší. Těch jsem měl celkem 8, tak můžu srovnávat. Přední brzdy wartburga byly shodné se Škodou 130. Ten VW motor, konstrukčně velmi podobný, byl pak i ve felicii 1,6.
      Motor na klíně? Nevím, spíš bych řekl, že by se urvala budka od rámu ze silentbloků. Čelní nehody wartburga 1,3 jsem neviděl (W 353 jsem viděl shořet, benzínová hadička byla první věcí, kam šel náraz v motorovém prostoru).Čelní nehody favorita či felicie a jejich následky snad není třeba popisovat.
      Samozřejmě ale z dnešního pohledu jsou oba relikvie minulosti, jen mi přišlo jako nesmysl, že favorit bylo nejlepší auto východního bloku.

  • Wartburg 1.3 po 152700 vyrobených ks skončil v apríli ’91 pre nepredajnosť. Tento beznádejne zastaraný voz, aj napriek VW motoru, mal v porovnaní s Favoritom 136L nižší výkon, vyššiu spotrebu, nižšiu max.rýchlosť, na 100 km/h mu to trvalo viac, horšiu aerodinamiku, bol ťahší, menej uviezol, iba 4 rýchl.prevody a nemal homologizáiu pre západné Nemecko. Niečudo, že sa dopredával až do podzimu toho roku.Ten chudáčik by uspel v porovnaní možno tak s Oltcitom.

 4. Je to jinak: ” Kapitalismus dělí lidi na chudé a bohaté, socialismus je kolektivní chudoba” W.Churchill

 5. No, kdyby si Žák odpustil kecy s chlebem a jinýma kravinama celkem obstojný článek. Nechť si lulínek vzpomene na kvalitu potravin a jejich normy a srovná je s těmi dnešními- stačí se podívat na A dost.
  No, ale dnes se amerikanizujeme, tak, jak jsme to dělali za bolševika- to jsme se zase rusili. Mno póodstatně méně. A Škodovka ? Co je na ní českého krom toho, že byla sestavena v montovně ?
  Dal jsem si tu práci a prohledal tejď Fabiu, která bya zakoupena 15.3.2018- všude logo AUDI, VW atd.
  A pro Surcufa- W.Churchil bylo největší hovado I. světové války- Galipoli a II. světové války- hlavně po kapitulaci Německa. To on prosazoval svého Donitze- válečného zločince a gaunera. Nebýt Amíků, kteří rázně práskli pěstí do stolu, pozatýkali vládu hitlerovských pohrobků a odstavili toho nixmochra od spojenců. A Anglie- ještě minulý rok splácela Půjčku a pronájem Američanům.
  l.m.

 6. Ještě drobnost pro diskutující, doopravdy si myslíte, že návrh vozidla co se týče rozložení hmotnosti je tak le jednoduchý ? Ó nikoliv, kdo někdy slyšel o výpočtu matematického těžiště vozidla mi dá za pravdu. A od chvíle, kdy tohle zjísíte matematicky operujete pouze s tím.
  Kdo někdy slyšel o pevnosti a pružnosti začne uvažovat o prostorových skořepinových svařencích a jejich konečné tuhosti. A to podstatné – kdo někdy slyšel o ocelích tzv. TRIP, tedy s Transformačně induktivní plasticitou, ten bude uvažovat o karosářských výliscích. Ještě bych do toho zaplandal svařitelnost – tzv. Uhlíkový ekvivalent. Už někdo viděl, že karoserie se bodově svařují s předehřevem ?? Který z diskutéru mi tedy řekne, jak to automobilky dělají, že poradí svařit vysokopevnostní oceli bez toho, aby ve svárech praskaly ? Jednoduše, tavný svarový bod, prodleva proudový skok žíhání mikrookolí svaru a odjezd.
  Takže pojďme diskutovat o vaření guláše na ohni a vyserme se na konstrukci a kinematiku pohybu kolových vozidel. Delší čas jsem to studoval na vyšce a ´dakujem, zase nič neviem.
  l.m.

 7. Pro Surcuf, ( to je Vaše jméno, nebo příjmení ??)
  nenařknul jsem Vás z klanění se Churchilovi, pouze a jen tvrdím, že právě on byl strůjcem studené války a počáteční nedůvěry vraha všech vrahů Stalina. Bylo by dobré, kdyby jste si přečetl Donitze, dalšího vraha a jeho vyjednávání vlády z Flensburgu a jeho snahy pokračovat v Německu vládou nacistů.
  Po kapitulaci se Donitz ( omlouvám se, ale nechce se mi hledat přehlasované o – stejně již v nové německé gramatice stejně jako ostré s nefunguje) obklopil přeživšími kapitány ponorek a hlavně SS ozbrojenými hlídači. Churchil sdělil, že je ochoten odpustit Donitzovi jeho válečné zločiny za to, že odzbrojí zbytek ObD.
  Sice neodpustili, Donitz byl odsouzen, ale milý Surcuf te, můžete mi sdělit, proč dostal pouze 10 let ve Špandavě, když zbytek byl popraven?? Ano, ano, Churchil zapomněl na anglické námořníky, kteří za jeho vlast zemřeli. Co takhle Donitzův rozkaz Laconia, na to zapomínáte a Churchil taky, nebrat trosečníky byť uprostřed Atlantiku, zase jsem nic nestudoval. A co Juliusovi Lempovi, když nařídil vytrhout z deníku potopení neozbrojeného parníku. Na to jste taky zapomněl, to mu Churcil opět odpustil. Kdo zdržoval otevření druhé fronty Churchil, který móóc dobře věděl, že by spojenci byli opět masakrováni jako na začátku války. Takže tenhle panáček stejně jako Stalin se vyznamenali. Tohle, co jsem napsal je pouze glosa, skutečné zločiny Churchila neschopný žvanivý kretén. Něco jako Gobels.
  Co takhle konvoje HQ a QH do Murmanska – zase jsem nic nestudoval, proč to Angláni přerušili ???
  Nmu, protože se posrali. Jinak, víte, že se angličtí vojenští námořníci museli na bojových lodích živit sami, vařit a zásoby si kupovat ?? Asi né. Ale o tom se moc nedočtete- a zase jsem nic nestudoval. Vážený p. Surcuf či jak se to jmenujete, doporučuji, aby jste vážil slova. A Reader- to byl taktik a stratég, žel bohu hladinového loďstva. Churchil, jako první lord admirality byl jako obvykle blbeček.
  Nafoukaný tupec. Co k tomu dále, asi nic. Jdu se věnovat dalšímu studiu, jak jste mi doporučil.
  l.m.

 8. Pro Surcuf tak, jak to tedy dělají. Popiš to. No žel bohu, utrpěl jsem dvě. Teda jednu a Postgradual.
  Pokud budeš chtít, zašlu notářsky ověřené kopie. Co ty na to, co ty máš vlastně za vzdělání, že se skrýváš za tuto mimochodem hloupou skartku. Taky pouze ZŠ ? Zřejmě asi ano, jinak by jsi vystupoval pod křestním jménem. Ale urážet anonymně, to by ti šlo, žeáno. K tomu – všichni, kdo tohle čtou si myslí své.
  Hotovo.
  l.m.

 9. Kdyby si autor článku srovnal dva vozy fiat ritmo a škoda favorit totožná kopie tak by tu nevychvaloval fávo. Pěkný den

  • Jarmilo, Jarmilo. Jela jsi někdy ve fiatu ritmo? To bylo po všech směrech úplně jiné auto, ty totožná kopie.

 10. Marná reklama skodofky je nejlepší,nejspolehlivější,nejbezpečnější….na západě jsou pitomci že nekupuji tyto levná auta..:( pro mě je to obyčejné průměrně auto radši Ford,Renault…..

PŘIDAT KOMENTÁŘ: