Sergio Marchionne zemřel ve věku 66 let. Šéf koncernu FCA a Ferrari zanechal v auto byznysu výraznou stopu

  • Sergio Marchionne zemřel ve věku 66 let

  • Bývalý šéf koncernu FCA stál v čele Fiatu dlouhých 14 let 

  • Za předčasný odchod jedné z největších postav současného motoristického světa mohou zdravotní komplikace 

Sergio Marchionne, přezdívaný „Velký šéf“, dnes zemřel v nemocnici ve švýcarském Curychu. Důvodem byly zdravotní komplikace, které následovaly po operaci ramene. Stejná příčina stála za sobotní předčasnou výměnou ve vedení koncernu FCA a automobilky Ferrari, kdy bylo oznámeno, že zdravotní stav Sergia Marchionne mu nedovolí návrat do práce.

Sergio Marchionne pocházel z italského města Chieti, ve třinácti letech ale s rodiči odešel do Kanady. Do vedení značky Fiat se vypracoval v roce 2004. Za jeho působení se ze ztrátového podniku stala prosperující automobilka, která ve své době patřila k nejrychleji rostoucím v Evropě. Už pod jeho vedením se také představil v roce 2007 novodobý Fiat 500, který se vyrábí dodnes.

Asi největší změnou, kterou Sergio Marchionne během svého působení provedl, bylo sloučení Fiatu s Chryslerem. K definitivnímu vzniku koncernu FCA došlo v roce 2014. Ve stejné době byla zároveň osamostatněna automobilka Ferrari. Celkově se skupině FCA pod Marchionneho taktovkou dařilo. Přestože za jeho působení de facto skončila Lancia, přestože Fiat mnoho modelů v Evropě neprodává a přestože vysněný návrat značky Alfa Romeo na výsluní se zatím nekoná.

Sergio Marchionne plánoval svůj odchod na příští rok. Koncern FCA nyní vede Mike Manley, Ferrari řídí John Elkann.

Sergio Marchionne zemřel ve věku 66 let. Šéf koncernu FCA a Ferrari zanechal v auto byznysu výraznou stopu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: