Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně

 • Věděli jste, že na zákazu stání můžete „zastavit“ třeba na hodinu?

 • Stopka neznamená, že musíte zastavit vozidlo na hranici křižovatky

 • Cyklista musí cyklostezku použít, i když se mu to nelíbí

Ačkoli dopravní značky by měl teoreticky ovládat každý držitel řidičského průkazu, často se setkáváme s takovými, kteří význam dopravních značek nechápou, případně si jejich funkci vykládají špatně. Jistě, mnoho řidičů dopravní značky prostě ignoruje (i třeba z toho důvodu, že dotyčný zákaz nebo omezení považují za zcela absurdní), případně je mohou přehlédnout. A tomu se ani nedivíme v době, kdy jsou silnice poseté lesem dopravního značení, až se v tom jeden ztrácí.

V následujícím seznamu jsme se snažili vybrat důležité dopravní značky, jejichž význam si řada účastníků silničního provozu vykládá chybně. Věříme (a doufáme), že právě vy patříte k té informovanější části účastníků silničního provozu. Třeba ale znáte někoho, komu byste tento článek rádi ukázali.

1. Zákaz zastavení/stání

zakaz zastaveni zakaz stani

Jedna věc je, že řidič dopravní značku přehlédne, ale druhá je špatné vyložení si pojmu zákaz zastavení nebo stání. Zákaz zastavení je poměrně jednoznačný, ale jak je to se zákazem stání – tedy co ještě není stání a co již stání je? Podle zákona zastavení znamená „uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu“. Pokud se tedy řidič vzdálí od vozidla a nedochází k samotnému vystupování či nastupování osob a manipulaci s nákladem, lze takové jednání již označit za stání.

 

Test dopravních značek

Zákon v tomto případě neupravuje dobu, do kdy se jedná o zastavení a od kdy je to už stání. Pokud vám tedy před dům přijedou stěhováci, kteří budou hodinu vynášet z auta gauč, skříně a další nábytek, vlastně se pořád jedná o zastavení. Když ale vystoupíte z auta a odskočíte si třeba na pět minut na poštu, jedná se o stání. Trochu jinou situací je tzv. „zastavení vozidla“, kterým se rozumí zastavit nezávisle na vůli řidiče. Příklad? Posunujete se v koloně a jedete kolem značky zákaz zastavení. Ačkoli je v tomto místě zakázáno zastavit a stát, nelze v takovém případě jednání posoudit jako přestupek, protože jste zastavili nezávisle na své vůli. Stejné přirovnání by šlo využít například pro poruchu vozidla nebo zhoršení podmínek jízdy tak, že nebylo bezpečné dále pokračovat v jízdě (například povedeň, silný vítr, překážka na silnici a podobně). Porušení zákazu stání či zastavení lze odůvodnit i krajní nouzí, ale to už bude na obhajování ve správním řízení.

Zákaz stání
Čára zákazu stání
Zákaz zastavení
Zákaz zastavení

Se zastavením a stáním souvisí i vodorovné značky přerušovaná žlutá čára a žlutá čára. Nahrazují svislé dopravní značky a fungují úplně stejně. Na přerušované žluté čáře můžete zastavit, ale nesmíte na ní stát. Na nepřerušované žluté čáře nesmíte zastavit ani stát.

2. Klikatá čára žlutá/bílá

Žlutá klikatá čára
Žlutá klikatá čára
Bílá klikatá čára
Bílá klikatá čára

Občas se na silnici vyskytují vodorovné klikaté bílé a žluté čáry. Co znamenají? Bílá klikatá čára označuje očekávané nebezpečí na silnici a může být třeba před přejezdem, přechodem pro chodce, zúžením a podobně. Nejedná se tedy o místo, které nesmí řidič přejíždět nebo o vyznačení zákazu zastavení či stání, i když logicky by se v takovém místě zastavit nemělo. Tam, kde se nesmí zastavit a stát, to vedle dopravních značek upravuje také zlváštní právní předpis.

Žlutá klikatá čára se nejčastěji vyskytuje s doprovodným nápisem ZAS (jako Zásobování), případně třeba BUS nebo TRAM. Jedná se o místo, kde je vyhrazené zastavení či stání pro specifickou skupinu vozidel. Podobné značky lze vidět třeba před vjezdem do některých areálů, případně u vrat nebo nakládacích ramp. Můžete je přejet, ale nesmíte na nich stát. Zastavit na žluté klikaté čáře můžete.

3. Vyhrazený jízdní pruh

Vyhrazený jízdní pruh
Vyhrazený jízdní pruh
Konec vyhr. jízdního pruhu
Konec vyhrazeného pruhu

S pochopením vyhrazeného jízdního pruhu většinou řidiči problém nemají. Větší problém bývá s tím, jak se ve vyhrazeném jízdním pruhu chovat, kdy ho lze použít a podobně. Řidiči často přehlížejí dodatkovou tabulku, která platnost vyhrazenéno pruhu upravuje. Někde je omezena jeho platnost v čase například od 6 do 10 hodin, mimo tuto dobu lze pruh zcela normálně použít a jiné omezení se na něj nevztahuje. Jinde je omezena platnost pruhu pro určitá vozidla.

Vyhrazený pruh můžete použít i pokud je to nutné pro odbočování nebo k objíždění překážky na silnici. Pro předjíždění ho ale použít nelze. Chování některých řidičů u vyhrazených pruhů je ale nepochopitelné. Především je nutné přizpůsobit se aktuální situaci a pokud zrovna řidič neblokuje autobus nebo jiné vozidlo, které smí pruh použít, jistě je rozumné neomezovat jízdu křižovatkou a využít část tohoto pruhu k připojení do nevyhrazeného jízdního pruhu. Že vás ostatní nechtějí pustit? O tom si napíšeme za chvíli.

4. Stůj, dej přednost v jízdě

stuj, dej prednost v jizde

Značka Stůj, dej přednost v jízdě je také snad každému jasná. To spíše dochází k jejímu přehlédnutí nebo úmyslnému ignorování. Nezpochybňujeme, že v některých místech jsou stopky naprosto zbytečně, až si jeden říká, jestli tam nejsou umístěné jen kvůli jednoduchému a pohodlnému výběru pokut místní policií. Ale to nyní nechme stranou.

 

Test zákazových dopravních značek

Jedním typickým nešvarem u stopky je to, že řidiči vlastně neví, jak se u ní chovat. A neví to mnohdy ani policie, která se snaží v podobných případech pokutovat řidiče za to, že nezastavil. Tady pomůže jedině důsledná obrana ve správním řízení. Zastavit na stopce musíte. Ale co když jedete za jiným autem, které zastavilo (a vy za ním) a nyní se rozjíždí z křižovatky? Musíte znova zastavit? Záleží na tom, jestli vidíte. Pokud máte i ze svého vozidla za tím prvním dostatečný rozhled do křižovatky a můžete ji bezpečně projet, již jste zastavením svou povinnost splnili a můžete rovnou jet. Není nutné znova „na hranici křižovatky“ zastavit. Ani v definici značky Stůj, dej přednost v jízdě se o hranici křižovatky nic nepíše. Zákon definuje povinnosti řidiče u stopky takto: „Na příkaz dopravní značky “Stůj, dej přednost v jízdě!” musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.“

5. Střídavé řazení neboli zipování

Střídavé řazeníJe zvláštní, že kvůli takové samozřejmosti, jako je seřazení vozidel z více jízdních pruhů do menšího počtu pruhů, je potřeba řidičům napovídat, jak se mají chovat. Kvůli tomu vznikla značka pro střídavé řazení do pruhů, kdy se mají zařazovat postupně vozidla z jednoho a následně z druhého pruhu. Řidiči se ale podle ní chovat moc neumějí.

Na jedné straně jsou ti, kteří se do průběžného pruhu snaží nacpat zbytečně brzy a blokují druhý pruh, čímž snižují kapacitu komunikace. Nejhorší je to například před zúžením za křižovatkou, kdy nedojedou až k samotnému místu zúžení, ale zastaví třeba sto metrů před ním a vnucují si přednost do druhého pruhu. Tím se celá křižovatka ucpe, i když by vozidla mohla projet a seřadit se v pruhu za křižovatkou. Na druhé straně jsou pak řidiči v průběžném pruhu, kteří odmítají řidičům v druhém pruhu udělat místo, ačkoli jim dopravní značka takovou povinnost ukládá. Ovšem vyjet z průběžného pruhu, předjet několik aut a snažit se zase nacpat zpět, to se již dá za bezohlednost označit.

6. Stezka pro cyklisty

Stezka pro cyklisty Stezka pro chodce a cyklisty

Notoricky ignorovaná je značka informující o vyhrazené stezce pro cyklisty, někdy kombinovaná též se stezkou pro chodce. Podle zákona má cyklista povinnost takovou stezku použít, pokud vede podle silnice. Mnozí cyklisté se tím však neřídí a dál jedou po silnici, ideálně ve dvojici vedle sebe, čímž samozřejmě omezují řidiče motorových vozidel.

Argument cyklistů „Tam se nedá jezdit! Vždyť tam chodí chodci a omezují mě!“ má zhruba stejnou váhu, jako kdyby řidič rychlého auta řekl: „Po dálnici se nedá jezdit! Kamiony tam jezdí osmdesát a omezují mě.“ Pokud zkrátka vede podél silnice cyklostezka, máte jet po ní. Konec diskuze.

7. Konec nejvyšší dovolené rychlosti

konec nejvyssi dovolene rychlosti konec vsech zakazu

S těmito značkami se nejčastěji setkáváme na koncích dopravních omezení třeba na dálnici. Většinou se jedná o dočasné omezení na 80 km/h, někde i na 60 km/h (nebo samozřejmě jiné). Značka se často používá také na světelných tabulích s proměnným značením, případně se na konci omezení setkáme s jednou značkou bez údaje rychlosti, která znamená konec všech zákazů. Ruší také rychlostní omezení a spolu s ním další zákazy, například zákaz předjíždění.

Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví

Všimli jste si, kolik lidí u takové značky zapomíná akcelerovat? Někteří řidiči dál pokračují necelou osmdesátkou, pěkně usazeni v levém pruhu. Když už se někdo rozhodne, že nemá sílu jet na přehledné a sjízdné dálnici rychleji než osmdesát, měl by se aspoň laskavě odklidit do pravého pruhu a nepřekážet těm, kteří nemají problém se po dálnici pohybovat vyšší rychlostí, například povolenou stotřicítkou.

Napadají vás ještě nějaké dopravní značky, jejichž význam řidiči nechápou, respektive si ho vykládají špatně? Vaše tipy spolu s vysvětlením uvítáme v komentářích pod článkem.

Naposled aktualizováno 21. srpna 2020

Dalibor Žák. Titulní foto: Pixabay.com

Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.55%) 5114 hlas/ů

428 KOMENTÁŘE

 1. Děsný nešvar a stále bohužel rozšířený je, používání směrovky při vjezdu na kruhový objezd. Hlavně u menších kruháků je to i nebezpečné.

   • jedte do Italie, tam nikdo blinkr na vjezdu ani vyjezdu z kruhaku nedava /nevim zda jsou tam takove predpisy/ ale rozhodne to tam odsypa daleko lip nez u nas

     • Pepánku, má. Například – čekám u kruháku, dávám (zbytečně) přednost zprava autu, které po kruháku přijíždí, ale ono to bez blinkru sekne doprava. Když to budu díky blinkru vědět předem, nemusí ti za mnou čekat.

    • V Italii se blika, ale maji tam jina pravidla. Pokud jedu “po hlavni” rovne pres kruhac, tak neblikam. Zjednodusene: blika se stejne, jako by to byla normalni krizovatka

  • Milá Dano, je to malinko komplikovanější.
   Dopravní experti naopak doporučují blikat v případě, že na prvním výjezdu vyjíždíte. Ano je to trošku zvláštní, ale má to logiku. Pokud máte na kruhovém objezdu hned za vjezdem i výjezd tak upozorníte ostatní řidiče o faktu že kruhový objezd okamžitě opouštíte. Což je dobré pro plynulost provozu.

   Daleko horší nešvar je vícepruhový kruhový objezd … to je katastrofa co řidiči předvádějí a nebojím se použít slova “telata”. Člověk se na takovém objezdu bojí kolikrát jet protože to je opravdu o život.

   • Pocitam, ze Dana myslela, ze mnoho ridicu dava levy blinkr, kdyz vjizdi na kruhovy objezd, coz je skutecne demence.

     • V UK je toto pouzivani bezne , davate na srozumenou , ze pokracujete dale na kruhovem objezdu. Ale kazda zeme ma sva pravidla.Co se tyka zipu ,tak jsou anglicti ridici velice disciplinovani.

     • Ano, jsou i tací, kteří blikají při vjezdu vlevo. A i během celého průjezdu kruháčem….
      Myslím, že v některé zemi je to i povinnost, ale blbá….

    • Levým blinkrem se na kruháči signalizuje, že budu vyjíždět třetím nebo dalším výjezdem. V předpisech to není, ale je to míněno jako zdvořilost ostatním řidičům, aby mohli předvídat můj pohyb po kruháči a podle toho tam vjet nebo nevjet 🙂 Škoda, že so tohle málo využívá.

     • Jenomže pokud někdo bliká doprava už při najíždění na kruhák, beztak vám to nedává jistotu, že bude sjíždět prvním výjezdem. Mohl ho např zapomenout při nájezdu z křižovatky nebo boční ulice a vy musíte počkat až prokáže úmysl z něho opravdu sjet.

     • Tak větší blbost jsem už dlouho neslyšel! Levý blinkr na kruháči můžeš dát jedině pokud má více pruhů a přejíždíš do vnitřního, levého, pruhu. Rozhodně ne jako zdvořilost proto, že budeš vzjíždět 3-tím nebo dalším výjezdem.

     • Ve Francii je to ale tak, že přednost má ten kdo je na kruháči a dává “přednost” z prava. Takže tam je to pochopitelné

     • Jenomže levý blinkr stejně z 99% nevidíte, pokud stojíte před kruhákem. Takže o ničem

    • Doporučuji Vám projet si třeba Rumunsko. Každý kdo sjíždí až na dalším sjezdu pro jistotu bliká levou směrovkou už při nájezdu na kruhový objezd. Pravé pruhy kruhových objezdů jsou určené pouze k použití hned prvního sjezdu. A to nejlepší na konec. Kruhový objezd je ve městech jako Cluj Napoca udělán z každé druhé normální křižovatky, pouze přidáním betonové překážky uprostřed, šrafování a pruhy na silnici v 90% procentech jsou původní a objezd vůbec nevyznačují.

   • ….a nevadí Vám “experte”, že tím porušujete vyhlášku? Dávání znamení je jasně stanoveno………….., bez vyjímky

     • Nebuďte takový hnidopich, zkrátka ti dříve narozeni používají ”vyhláška” a mladší ”zákon”. Myslí tím však totéž. Horší je, že mnozí, ať už ti či oni, neznají ani jedno.

   • A v cizině? Tak se mi vybavuje vzpomínka na varování tlumočnice, že u nich se často jezdí na červenou. Bereme na vědomí, budeme opatrní i na přechodech, kde sice máme přednost, ale…
    Všimnul jsem si i jiných „odlišností“ a tak se ji zeptal. Dva pruhy před křižovatkou a přijíždějící vozidla se staví do tří řad, těsně vedle sebe. Prostřední proud stojí na dělicí čáře, ti spěchající úplně vlevo a za křižovatkou ti nejrychlejší se přeformují do dvou proudů a ujíždějí k dalšímu semaforu, kde se znovu vytvoří tři proudy. Chovají se tak i policajti v autech i na motorkách.
    Slečna tlumočnice slovensky mluvící vysvětlila. „Vietě, u nás sa hovorí tak, dobrí ludia sa dycky bolako pomeria.“
    Logické a srozumitelné, v husté dopravě vlastně ani jinak nejde. Kdo má přednost? Chci li projet, musí mi někdo uvolnit místo a jemu zase někdo jiný. A když už se jede, tak v proudu jako ti ostatní a neřeší se rychlostní radary či přesné formulace paragrafů dopravních předpisů.

   • Více kruhac. Tzn jede se ve vnitřním kruhu, a až tehdy budu a výjezdu vyjíždět, najdu na vnější s tím že předjíždění z vnitřního na vnější mám přednost.

  • v zemi, kde round-about (aneb kruhové objezdy) započly, tzn. ANGLIE, a pod. je naprosto běžné:
   první výjezd – blinkr (tam levý), u nás pravý – na vjezdu
   druhý výjezd – na vjezdu žádný blinkr
   třetí a další výjezd – na vjezdu (tam pravý), u nás levý
   avšak VŽDY na výjezdu (tam levý), u nás pravý

   mnohem horší bývá absolutní absence užívání blinkru u některých “lepších” řidičů a/nebo vozidel

    • Když už někoho opravuji, tak bych měl vědět, že roundabout se nepíše s pomlčkou. A také, že kurhové objezdy neexistují vůbec! 😀

    • Když už tedy používám češtinu, tak s diakritikou. A pokud mám potřebu ukazovat, jak jsem chytrý a vtipný, tak jdu do parlamentu ČR nebo do televizní vědomostní soutěže…. 😉

   • A když se chci na kruháči otočit a odjet cestou, kterou jsem přijel, tak blikám oběma naráz? 😀

    Tohle je ale kravina, že jsem větší ještě nečetl.

    • OMG prostě blikám celou dobu vlevo. Před výjezdem blikám vpravo.

     když jedu prvním ven blikám rovnou vpravo…

     Pro některé jedince opravdu obtížné pochopit….

     • Na kruhovém objezdu se bliká JEN a POUZE před výjezdem a při výjezdu z kruhového objezdu a při přejíždění mezi pruhy na vícepruhovém objezdu. NEBLIKÁ se při vjezdu na kruhový objezd a při jízdě na kruhovém objezdu (levá směrovka). NIC víc a NIC míň.

     • “Jirka 19/04/2018 at 18:09”:

      Je zdvořilé dát ostatním řidičům najevo, co hodlám na kruháči dělat a blinkry se pro to výborně hodí 🙂 Pravda, předpisy to nevyžadují, jen to jen takové nepsané pravidlo.

      Řidiči, pro které je jízda na kruháči taková zátěž, že stěží stíhají kroutit volantem, mají z tohoto nepsaného pravidla výjimku.

    • Ale on má pravdu…v Anglii je to uplně běžná věc…zde jsou kruháče co maji i 4 pruhy a tam když někdo odjiždí 3. nebo dalším výjezdem a nebliká tím směrem již při vjezdu tak je to na zabití…
     Ale je také pravda, že v ČR nejsou řidiči schopní zvládnou kruháč se dvěma pruhy 😀 takže blikání pří výjezdu asi stačí 😀

     • Neřešte, co dělají v Anglii. Pokud jedete v ČR, dodržujte české předpisy. Se stejnou logikou by tu někdo mohl začít jezdit vlevo.

   • tedy VÁŽENÝ, přišel jste s úplnou pitomostí, do Británie jezdím a s podobným “blikáním” jsem se nesetkal….
    Mám za to, že český předpis je vyhovující, jde jen o to, aby ho KAŽDÝ dodržoval….
    -Při vjezdu na KO -ŽÁDNÝ BLIKAČ
    -při jízdě po KO – ŽÁDNÝ BLIKAČ
    -při výjezdu z KO – PRAVÝ BLIKAČ
    -u víceproudových KO a přejezdu z jednoho pruhu do druhého – JAKO NA SILNICI

    • Josef, konečně někdo kdo to má v hlavě srovnané – snad jediný kdo napsal správně jak to má být a jak se to má dělat.

     Pro ty ostatní co sem tahají Anglii a další pitomosti o levém blinkru – střílet takový blbce.
     Pan Josef jediný napsal správně jak se chovat na kruháči. A vy ostatní co melete něco o nepsaných pravidlech atd. dejte si pár facek!!!

    • Pan Josef to napsal přesně,jak nám to naše předpisy v ČR udávají.Ostatní rady a doporučení jsou v Česku nemyslitelné , nevhodné ,dokonce nebezpečné.Žádná jiná nepsaná pravidla neexistují a nesmíme se podle nich řídit.Kdo tomu nevěří,ať si nastuduje správné předpisy nebo se vrátí do autoškoly.

  • Zvyk je železná košile. V minulosti to tak platilo. I mně se občas stane, že dám blinkr při vjezdu na kruhák. Chce to trpělivosti. Je to stejné jako pouštět chodce u přechodu pro chodce, taky to trvalo 15 let, než si lidé zvykli.

  • No vzhledem k tomu, že se při vjezdu směrovky dávat nemusí (není to nijak přikázáno), tak je to spíše matoucí. pro mne je spíše horší nešvar nedání směrovky při výjezdu.

   • Co vás máte tam, kde řidič před vámi beztak nemůže jinam, než do prava? Naopak, nedání směrovky na výjezdu je horší, stejně jako v každé jiné křižovatce.

    • Matoucí je to ve chvíli, kdy řidič chce oznámit, že vjíždí na kruháč a přitom nechce vyjet prvním výjezdem. Přijíždějící auto na dalším příjezdu to postřehne a kvůli zmatení zkříží cestu prvnímu vozidlu, které pouze oznámilo, že vjíždí na kruhový objezd.

     • Naštěstí už se blikání při vjezdu skoro nevídá, navíc se to dá většinou odhadnout podle toho jak na kruháč najíždí. Ale už jsem viděl paní, která blikala, na kruháč najížděla jak Kankkunen když odbočuje na lesní cestě, ale na očích ji bylo vidět, že to všechno jsou jen falešné signály a raději jsem chvíli počkal. Vzápětí se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí 🙂

   • pokud odbočuji na prvním sjezdu tak blinkr dávám už před vjezdem,aby stojící/čekající řidič mohl vjet na kruháč.myslím že to je pro plynulost velká pomoc.

    • Přesně – souhlas…nejvíc mě naštve, když zastavím a vyjíždějící řidič dá blinkr až když točí volantem doprava…zbytečně mě zbrzdí….

     • Je to tak. Mně už v autoškole učili, že pokud to v takovém případě neudělám, tak v podstatě zdržuju provoz. Neexistovalo, abych projela kruháč a při využití prvního výjezdu nedala blinkr hned. Řeči, jako že další řidič nemůže vědět, jestli ten první nezapomněl vypnout blinkr z předchozí křižovatky, jsou blbost. Řidič, který neví, kdy má zapínat a vypínat blinkry, nemá na silnici co dělat. Na to, jaká je to na první pohled drobnost, je špatné ovládání blinkrů schopné způsobit opravdu dost nehod.

      Já bych ještě ale naučila řidiče kromě výše zmíněného to, kdo má přednost, pokud je jeden z pruhů využíván k parkování nebo je na něm jiná překážka. Že o tom opravdu nerozhoduje, kdo tam bude honem honem dřív, kdo má lepší auto, případně u některých lidí oblíbené pravidlo, že starší má přece přednost.

  • Tak u malých kruháčů dávám opravdu na vjezdu do něj blinkr, aby hned na dalším vjezdu řidič věděl, že hned vyjíždím. Pokud tohle neudělám, tak bych dával blinkr až když již vyjíždím, opouštím kruháč, neboť pohyb auta je při vjezdu a výjezdu jedna plynulá zatáčka, a to si myslím, že není dobré.
   Mi se však nedávno stalo, že řidička Octavie na přehledném a ne zrovna malém kruháči dala blinkr vedle předchozího výjezdu, než jsem vjížděl, ale klidně i s blinkrem pokračovala kolem mne až na další výjezd a málem jsem se s totu řidičkou kvůli tomu srazil. Takže nejen že nedávají řidiči blinkr při výjezdu, ale někteří jej dají, i když nemají.
   https://www.google.cz/maps/@49.9137875,17.8935495,3a,75y,48.01h,93.17t/data=!3m6!1e1!3m4!1smaIs82_Vboip-a1vfejxEQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=cs

    • blbost, pokud má blinkr, je jasně vinník, protože ostatním dává najevo, že hl. silnici opouští a oni tam můžou vjet. Je však důležité v nepřítomnosti svědků ten blinkr dokázat…

     • Rozhodně nemáte pravdu. Maximálně může dostat spoluvinu. Ale to že bliká ji nezbavuje přednosti. Podobný případ, jako když nekdo najížděl na dálnici, najížděl připojovacím pruhem a nabral ho kamion, který se řítil odstavným. Ačkoliv je to proti logice, tak vina byla na straně osobáku. Ačkoliv jel ve svém pruhu, tak kamion na dálnici má podle výkladu právníků přednost v celé šířce vozovky, ne pouze ve svém pruhu. Otázka je, co by právníci řekli tomu, kdyby někdo z pravého schválně srazil někoho v připojovacím. Pravda by asi byla na straně toho, kdo by měl lepšího právníka:-D

     • Dle mezinárodního práva- tzv. Vídeňské úmluvy z r.1968 máte pravdu, ale v předpisech ČR je v mnoha bodech aplikována špatně, takže se skutečně stalo a i Ústavním soudem již “prošlo” popisované v RE od Darty. Jestli mám ovšem dobré informace, tak dotyčný neprávem ze zavinění uznaný řidič to ovšem “žene” až k mezinárodnímu soudu ve Strasburgu!

      PODSTATNÉ JE V PODOBNÝCH PŘÍPADECH ARGUMENTOVAT, ŽE DRUHÝ ÚČASTNÍK “JEDNAL NEPŘEDVÍDATELNĚ”, ČÍMŽ PORUŠIL JEDNU ZE ZÁKLADNÍCH POVINNOSTÍ ÚČASTNÍKA PROVOZU, A OSTATNÍ ÚČASTNÍCI NEMAJÍ (I DLE JUDIKATURY SOUDŮ ČR) POVINNOST PŘEDVÍDAT PORUŠENÍ PŘEDPISŮ PROVOZU JINÝMI, PROTOŽE TY BY TÍM ZTRATILY SVŮJ SMYSL! Toto pravidlo by se mělo nazývat “omezenou důvěrou”.

     • Neni pravda, protoze blinkr je jen nastroj, jak dat najevo, co chci udelat, ale ikdyz to neudelam, nekdo tam vjede a dojde ke stretu, vinik je ten, ktery nedal prednost v jizde. Na blinkr nemuzete spolehat, nekdo ho muze treba zapomenout vypnout. Musite sledovat i chovani toho ridice.

    • Zmíněná řidička by asi dostala asi nějakou pokutu za špatné použití směrových světel a tím mne uvedení v omyl, ale viníkem nehody bych byl já, to je jasné.
     Na druhou stranu asi moc dobře věděla, co udělala, nebo jí to řekl asi její manžel, který seděl vedle ní, neboť si hodně rychle pomáhala pryč.

  • Zazivam to i autobusaku MHD Ostrava, vjizdi do kruhace a dava smerovku, pochopil bych, kdyby hned odbocoval v pravo, ale on ho objizdi o 90%.

  • A co tak stopka s vodorovnym ohraniceni kriyovatky, tam tato rad,tam jsou zmatky a na zasnezene silnici to neni videt a proto se ridic na stocara neni
   pce vnetak,ze tam zadna vodoro

   • Ano, když je sníh, vodorovná značení na vozovce nelze mnohdy vidět . Pokud najdete u nás křižovatku, která má pouze a jen vodorovné značení na vozovce a nemá žádné svislé značení , bude to hodně podivné . V zimě bych se řídil pravidlem pravé ruky . Pokud jsem pochopil tuto šifru správně . A v létě bych takovou křižovatku asi nahlásil dopravnímu značení .

    • Dobrý den….je to podle vás podivné, ale křižovatky pouze s vodorovným značením opravdu existují. Teď si vybavuji konkrétně Králův Dvůr. Máte pravdu, platí tam přednost zprava. Není tam dobře vidět přes živé ploty. Opravdu přehled máte právě jen na hranici křižovatky, která je vodorovně vyznačená. Já tam téměř zastavuji….

  • Pokud hned na nejbližším výjezdu kruháč opouštíte, nemáte jinou možnost, protože na kruháči už je to pozdě.

  • úplně nejlepší je polský řidič kamionu, najíždějící na kruháč s levým blinkrem, to jsem byl tak zděšen, že jsem šlapal na brzdu, protože on mohl taky klidně jet do protisměru-ten kruháč je 2proudý a příjezd na něj také 2pruhy, no a co s tím, žejo?????

  • Proč by někdo dával směrovku když vjíždí do kruháče? Tam je směr daný? Nebo si chcete být jistá že nepojede v protisměru?? Směrovka se dává jen a pouze když opouštíš kruháč, jinak je to snad samozřejmé že pojede do prava před kruháčem, do leva nemuže a rovně asi nepojede…

  • U těch minikruháků, kde jedu po kruhovém objezdu dva tři metry, blikám už na vjezdu tehdy, když vzápětí z tohoto objezdu vyjíždím, abych nebrzdil vozidla, která vjíždějí na kruhový objezd ze směru, do něhož odbočuji.

 2. Tak nějak mám problém s výkladem dopravní značky Stůj dej přednost v jízdě.
  Jsou totiž dva druhy značení – pokud je na sloupku pověšená pouze tato značka a na silnici není žádné značení je výklad správný. Opačný výklad je ale v případě, kdy na silnici je zakreslená tlustá čára (NE KRAJNICE) které je zalomená do “L” (zalomení je již slabšího charakteru). Pak u této “čáry” doplňku svislého značení (jak praví litera zákona vodorovná má přednost před svislou) máte povinnost zastavit vždy! a to bez ohledu na to, zdali do silnice vidíte či nikoliv za druhým autem, motorkou či cyklistou.
  To jen na doplnění

  • Ty ses dobry jelito 😀 jesteze ten zakon tak dobre znas. Jen bych ti doporucil precist si ho znovu, svisle znacky jsou tem vodorovnym totiz nadrazene 😉

  • Od kdy má vodorovné značení přednost před svislým, pane? Doporučuji alespoň letmo shlédnout § 76 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.

   • …přátelé, jasně, že svislá má přednost, ale v tomto případě je důležitý fakt, že pokud je svislá stopka doplněna vodorovnou tlustou čárou, musíme zastavit vždy…!!!!

    • Není to docela pravda. pokud je pouze značka stůj bez vodorovného značení (tlustá čára), tak musíte uvést kola do klidu a znovu se pak rozjet u značky. pokud je tam i tlustá čára na silnici, tak se musí uvést kla do klidu před čárou. Nikdy nemůžete dojít k výkladu, že někdy zastavíte a někdy ne.

     • Nikoli u značky, ale v místě kde máte náležitý výhled do křižovatky… (pokud je čára, pak nuceně těsně před čárou)

     • Ano je to přesně takto, jen už není definováno jak daleko před čárou se musí kola zastavit. takže pokud zastavím jako druhý, třetí atd. a mám potřebný rozhled do křižovatky, tak jsem zastavení před čárou splnil a mohu pokračovat bez zastavení, ovšem v praxi vetšinou nemožné prtz, vetšinou tlustá čára bývá v místech kde je náležitý rozhled do křižovatky až na její hranici.

     • Ta “tlustá čára” ale MUSÍ být doplněna nápisem “STOP” na vozovce a pak teprve musíte zastavit u té čáry. Pokud tam nápis “STOP” není, tak můžete i za tuto čáru do místa, kde máte výhled do křižovatky. Pozor, vůbec tu ale není upozornění, že musíte přitom dát přednost vozidlům jedoucím po hlavní – tedy neměli byste přitom trčet do hlavní. Ad absurdum by pak to místo, odkud máte ten náležitý výhled do křižovatky mohlo být i třeba uprostřed té hlavní!! Odtud přece vidím nejlépe…:-)

     • Na čáře vůbec nezáleží, v popisu dopravní značky “Stůj,…” o vodorovném značení není vůbec zmínka, jak uvádí autor článku.
      V praxi máte vozidlo zastavit u značky co nejdříve, ale tak, abyste měli náležitý výhled do křižovatky, ať už je to před, na, nebo dokonce za čarou.
      Vím o stopce, kde výhled doleva blokuje hřbitovní zeď takovým způsobem, že při zastavení přesně na čáře vidíte asi tak 10 metrů za křižovatku, a navíc je tam povolená 80..

      Ta čára je tam prostě jen pro zdůraznění té značky, pod sněhem stejně není vidět.

     • Povinnost zastavit před příčnou čarou souvislou, někdo to bere jako hranici křižovatky, se musí pouze na pokyn policisty řídícího křižovatku, v postoji pro pokyn STOP, nebo na pokyn červeného světla na semaforech.

 3. Velký zmatek způsobily odborné komentáře k zúženým jízdním pruhům, např. 2,2 m. Hlavně výroky o šířce vozidel včetně zrcátek. Zákon hovoří o šířce vozidla (nikoli včatně zrcátek), norma hovoří o šířce vozidla G1 a šířce vozidla včetně zrcátek G2, a nikde není zřejmé, jak je kokrétní zúžený jízdní pruh skutečně široký a k tomu má být podle experta na každé straně vedle zrcátka ještě 35 cm volných. Tak vzniká často situace, že řidiči z obavy před postihem jezdí třeba po D1 krokem všichni v pravém jízdním pruhu a levý je zcela prázdný.

  • Tak já patřím k těm co jezdí v pravém. Není to proto, že bych se nevešel, ale jet 80km/hod. vedle vlnícího se tiráku a poděl betonových svodidel na centimetry mě opravdu děsí.

  • No úplně nechápu co na to není komu jasné. Pokud je zákazová značka např. 2,2m, pak se zcela logicky jedná o celkový profil vozidla, tzn. včetně zrcátek eventuelně jiného příslušenství či nákladu. Nebo toto snad k autu nepatří?

 4. problem mnohých ridicu se znackou “konec nejvyšší dovolene rychlosti” je tam, kde je v obci povolena rychlost vyssi nez 50 a pak je tahle znacka. to znamena, ze se rusi puvodni třeba 70 a plati 50 v obci, coz si spousta ridicu neuvedomuje a místo aby slapla na brzdu, tak slapne na plyn a lehce tak muzou prijit o ridicak. nechapu, proc se tahle znacka v tehle pripadech pouziva, kdyz daleko jednoznacnejsi je tam dat du kulatou červenou s padesátkou uprostřed. predpokladam, ze tyhle mista jsou oblibeny privydelek policajtu …

  • Ano, Ano. Názorným příkladem je Strakonická to je zážitek na celý život. Od Barandovského mostu 70tka- potom, kde se vzala tu se vzala 80tka na rovince a šup na 50tku v zatáčce (kvůli benzínce – snad aby jí nikdo nepřejel) – konec 50tky si musíte domyslet (zřejmě jí ruší výjezd z benzínky – jde přeci o křižovatku?), no a kolik je tam potom nikdo neví – jste v obci (50), ovšem na silnici první třídy (dříve typu rychlostní), předtím byla ale 80kta, ta je ovšem jako regulérní značka postavená až cca po 1-2 km, aby byla přerušena hned několika vjezdy, resp. křižovatkami a na konci rovinky kousilínek před tzv. “Zbraslavským okruhem” – nájezdem na D0, kde dochází k rozšíření na 3-4 jízdní pruhy je snížení rychlosti opět na 50, aby cca po 200-300 m mohla být rychlost zvednutá opět na krásných 80. Samozřejmě nesmím opomenout, že na tomto úseku celkem dlouhém něco přes 5 km je umístěno nepřeberné množství různých kamerových systémů a jedno úsekové měření (tj. s možnou fotečkou). Takže se při průjezdu tímto úsekem nezapomeňte usmívat, ať Vám to na fotce sluší 🙂

   • Strakonické se raději vyhýbám. Vůbec netuším jak rychle tam můžu jet. Ten blázinec jste popsala správně. Manželka mi vysvětlila, že rychlost určuje značka na které je namalované autíčko. Ale musím vědět zda jsem v obci nebo ne, protože pak můžete jet různě rychle. Značka s číslem určujícím rychlost tam prý být nemůže, bylo by to příliš jednoduché.

   • Pozor Petro, na Strakonické je to jinak. Tu 50 nic neruší, protože jedeš v obci! Takže platí až za Hornbach k odbočce do Chuchle.¨
    Celkem od Dobříšské – na výjezdu ze Zlíchovského tunelu je značka konec silnice pro motorová vozidla, od toho okamžiku platí 50, při nájezdu na Barrandovský most a Strakonickou (čtyřpruh) je 70 a ta platí až za most, kde je 80, pak je před Mostem Inteligence 50 (jednoznačná buzerace), která platí po výjezd z malé Chuchle, ale protože není úprava jinak, tak jsi v obci a tedy stále 50 až k závodišti, kde je 80. Potom na vjezdu do Lahoviček 50 s obrázky (tam ještě jsem ochoten akceptovat, že v domech okolo žijí lidé a tedy z důvodu hluku a prachu by se tam mělo jezdit pomalu) a pak na nájezdu na most přes Berounku 80 a za okruhem stále osmdesát. I když je silnice dvoupruhová v jednom směru,neplatí tam jiná rychlost než 50 není-li místně stanoveno jinak.
    Po 15 letech ježdění na téhle trase jsem už zažil leccos, ale ta 50 za malou Chuchlí je fakt barbarství. A chytají tam dost pravidelně, protože ty dva pruhy a oddělený středový pruh se svodidly v každém vzbudí dojem, že by mohl 80 ne-li víc.

    • Pražský okruh , tuším je to D0, od sjezdu D5 od Plzně směrem na Letište a dál D7 na Chomutov.
     Dálnice , konec obce, 70,50(úsekové měření),konec 50, čtyřproudovka, dálnice…. Zejména po skončení 50 jede polovina řidičů dál max 70, ale podle mě je to mimo obec tak se tam může jet 90 až ke značce začátek dálnice….

   • JJ myslím,že tyto úpravy rychlosti jsou cílené,jezdím každé ráno protisměr takže směr centrum a mininimalně 3 krát do týdne vidím v protisměru maskované chytače(nejčastěji černý passat nebo superb)jak přesně v tomto useku někoho s chutí kasírují,z něčeho musí přece žít

   • Nevím to přesně,ale někde jsem nedávno četl,že se může snižovat značkou rychlost jen o 20 km . Čili z 80 na 60 a ne z 80 na 50. Bohužel nevím na jaké stránce to bylo. Jinak je u nás hodně přeznačkováno a často si ke všemu ještě navzájem odporují.

  • To je pěkná blbost. Omezení rychlosti se značmou s řerveným okrajem by platilo jen po nejbližší křižovatku a ne až do konce obce

   • Nee. V obci je povoleno 50, není-li místní úpravou stanoveno jinak. Jinými slovy, za křižovatkou je stále 50. Konec povolené vyšší rychlosti tam ani být nemusí, tu ruší křižovatka tak jako tak. Dává se proto, aby se do křižovatky nevjíždělo rychle.

 5. Myslím, že velice problematická je značka upravující přednost v jízdě na zúžených komunikacích, kde se vejde jen jedno vozidlo. Např. úzký most nebo podjezd viaduktu. Jedná se o modrý čtverec, ve kterém jsou dvě šipky : červená – dej přednost, bílá – volný průjezd. Mám takovou značku na cestě do práce a každé ráno mě udivuje, kolik lidí se nevyzná v jejím výkladu nebo jsou bezohlední?………

  • Mě vždycky pomáhá, jestli je značka hranatá a modrá (informativní), nebo kulatá a červené mezikruží (zákazová). Nicméně u většiny porušujících řidičů to bude spíše otázka přednosti vlastního konfortu nad zákonem (prostě nehodlám čekat a najedu ti tam). Nejde o nerozpoznání značek.

  • Má zkušenost je, že nebývají hloupí ani bezohlední. V míste kudy jezdím je poměrně špatnej výhled na druhou stranu (podjezd pod železnicí a na obou stranách zatáčka… ještě ke všemu do kopce). Často se mi stalo, že z místa kde mám dávat přednost jsem začal vjíždět do tunelu a v ten okamžik vyjelo auto z druhé strany. Vždy jsem se dokázali “dohodnout” kdo projede a kdo zastaví, nebo půlmetr couvne bez nějakého handrkování.

   • Jako bys popisoval viadukt v Brny u UL. Tam to tak take je…ale jsou tam dobre nastavena zrdcadla. A do nich uz nikdo nekouka.

  • Modrá značka se šipkamy znamenà že máte přednost, a z druhé strany kruhová se šipkami se musí dát přednost protijedoucím.
   Tedy modrá značka že jefu já, kruhová musím pouštět. Pukud je na modré hranazé značce ve vašem směru šipka červená, to znamená jen že silničáři ji umístili vzhůru nohama ale neupravuje přednost.

 6. Dobrý den, jistě by bylo dobré rozebrat jízdu v pruzích, zejména při přejetí křižovatky, když z jednoho pruhu navazují dva nebo když ze dvou pruhů navazují dva…..dělá se hodně chyb. Děkuji.

   • Právě že nepřikazuje. Například když odbočuji na křižovatce doprava a auto jedoucí proti mně doleva (z mého pohledu odbočujeme oba dva doprava) tak Já mám v této situaci přednost před protijedoucím vozidlem, protože si můžu vybrat, do kterého pruhu se za křižovatkou zařadím, jenže dost lidí tohle nechápe a kde jsou dva pruhy, tak počítají s tím, že já se zařadím do pravého a on do levého.

    • Pokud jedete ve”svém” pruhu , který není v pravo, řadíte se automaticky do pruhu stejného směru vlevo. Stejně tak vozidlo na opačné straně. Pokud se řadíte do stejného pruhu, tak přednost je také danná zákonem. Nemůžete jednoduše při projíždění křižovatkou ještě měnit pruhy.

    • Naopak. Pokud zatáčíte doprava a jste v pravém pruhu (nebo v jediném), musíte se řadit do pravého pruhu a až pak můžete změnit pruh se směrovým znamením. Ten co naproti odbočuje doleva a je v levém pruhu (nebo jediném), se musí zařadit do levého.

     • Nesmysl. Pravda je to, co píše Kamil. Odbočuji-li doprava, mohu mít větší vozidlo a do pravého pruhu nemám šanci se dostat (minimálně musím po nějakou dobo i levý jízdní pruh zabrat). Proto protijedoucí vozidlo mi musí dát přednost, ať se řadím do kteréhokoliv pruhu. Mám ho totiž po levé straně a platí zde přednost zprava.

     • No jo ale v křižovatce pruhy nejsou! Ale přednost je jasná, je to jak s blinkrem jet rovně, mám přednost! Co kdybych neodbočil doprava? Moje chyba to nebude:)

    • To je typický předpis, který se použije jen když je potřeba určit viníka nehody 🙂 Normálně (aspoň tady v Praze) najíždím automaticky do bližšího pruhu, tedy pokud zrovna neřídím kloubový autobus nebo nejsem k smrti vyděšená blondýna. Protijedoucí s tím víceméně počítá a najíždí si zase do svého a oba jsme připravení přibrzdit, kdyby se něco zvrtlo 🙂 Holt realita je o něco košatější než předpisy 🙂

 7. K bodu 4 na křižovatce kde je značka STOP záleží také jestli je na hranici křižovatky namalovaná čára nebo ne, pokud je plná čára u stopky znamená to že na ní musí zastavit každe vozidlo, pokud čára nění, platí pravidlo viz článek.

  • Tezko rict, my to misto s carou v Olmiku mame a velmi zive si pamatuju jak me stryc v autoskole jebal kdyz jsem na care zastavil, protoze od tama neni videt do krizovatky 😉 A vzhledem k tomu, ze svisla ma prednost a zakon pravi “zastav tam odkud vidis” muzes tu caru vesele ignorovat 😉 Nema totiz zadnou pravni vahu 😉

   • Nejsem si jist, jestli váš strýc chápal zákon tak jak měl a nejebal vás jen pro své pohodlí. značce stůj se celkem dost věnoval BESIP či nějaká organizace podobného ražení na slovensku. Obě došly k opačnému výkladu, než vy. Značka stůj totiž není značka pro vaše rozhlédnutí, ale pro zastavení a uvedení vozu do pohybu. Netvrdím, že v Olmiku je vše OK, tak jsem se tam na jedné světelné křižovatce několikrát seknul, protože tam bylo špatně provedení vodorovné značení . Prostě tlustá čára byla tam, kde již nebylo vidět na semafory

    • Tak pokud jsou tam funkční semafory, nemá STOPka smysl. A pokud jsou tam semafory, na červenou zastavím tak abych na semafor viděl. Ale před čárou. Pokud nefungují semafory a je tam stopka a čára, zastavím před čárou, výhled na nefungující semafory mně nezajímá, a dávám přednost…

  • § 22
   Jízda křižovatkou
   (4) Na příkaz dopravní značky “Stůj, dej přednost v jízdě!” musí řidič zastavit vozidlo na
   takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.

   o nejaky care na silnici se tam nic nepise

   • Vodorovná dopravní značka V6b – Příčná čára souvislá s nápisem STOP
    Značka vyznačuje hranici křižovatky.
    Značka vyznačuje místo, kde je řidič povinen zastavit vozidlo na příkaz značky „Stůj, dej přednost v jízdě!“

    Dopravní značky jsou součástí zákona

  • jen pro upřesnění, “namalovaná čára” je dopravní značení V5 a ta v tomto přípradě neupravuje vůbec nic. Svislá dopravní značka P6 (Stůj, dej přednost v jízdě!) může být doplněna vodorovnou dopravní značkou V6b (Příčná čára souvislá s nápisem STOP). Značka V6b vyznačuje místo, kde je řidič povinen zastavit vozidlo na příkaz značky “Stůj, dej přednost v jízdě”

 8. Velmi se mě článek o DZ líbil. Ovšem kolem DZ existuje řada “ptákovin”. Nejvíce mě např. rozčiluje řada cyklostezek v Praze vedoucích odnikud nikam, nebo vlevo vedle zaparkovaných vozidel. Jedná se sice značení na komunikaci, ale také je to DZ. A v případě, že otevřete po zaparkování dveře a srazíte jedoucího cyklistu, dopustil se řidič přestupku. Nebo x-případů dopravních značek, převážně přenosných při pracích na vozovkách, kdy často buď není umístěna žádná DZ nebo v rozporu se zákonem anebo nesmyslně. Např. pevná svislá DZ IP4b, přenosná DZ IP10a a přenosná DZ A9, neboli by z toho mohla být obousměrná jednosměrná slepá ulice a vytvořit novou DZ. Foto mám k dispozici.

 9. Dobry den. Mohl by mi nekdo objasnit situaci na kterou jsem narazil? Jedna se o usek mimo obec. Rychlost 90km/h … v tomto useku je znacka snizujici rychlost na 70km/h a pote na 50km/h. Dale je krizovatka a cca 10 metru za ni je znova znacka nejvyssi povolena rychlost 50km/h. Po zhruba 500metru je konec vsech zakazu.
  Jde mi o to, zda padesatka za krizovatkou je opravnena? Nekde jsem drive cetl, ze rychlost se mimo obec musi snizovat postupne, nejvyse vsak o 20km/h.
  Poradi mi nekdo, pripadne, kde ve vyhlasce to najdu?
  Dekuji

  • ja v tom problem nevidim
   ta prvni 50 plati na az na vzdalenejsi hranu krizovatky a jak popisujes, tak ta druha zacina 10 metru za tou hranou a to ji snad vidis a na 10 metrech z 50 stejne moc zrychlit nejsi schopny.
   kolikrat je ale znaceni proti zakonu, ja jednou resil projeti na cervenou (vyhral jsem protoze meli blbe nastavenej semafor) a dostal jsem se treba k tomu, ze pred prechodem pro chodce by mela byt maximalni povolena rychlost 50, coz se mimo obec kdyz je prechod casto vubec neresi, nekdy zpomaleni jen na 70.
   dalsi problem jsou zpomalovaci semafory. delka zlute podle zakona je 3sec, ale kdyz jsem jich par meril, mely 2-2.5sec…

  • Nedávno jsem měli školení řidičů a pán nám říkal že snížení rychlosti může být max. o 30km/h, ve vyhlášce jsem to nenašel, je tam pouze zvýšení rychlosti max. o 30km/h, také by mě zajímalo jak na to přišel, příště se ho optám.

   • No tak jestli hledáte ve Vyhlášce 100, tak to tam ani najít nemůžete. Víc jak deset let tu totiž máme zákon

 10. Známý, téma. Ale je dobře ho oprašovat. Mladí si nic z autoškoly nepamatují, staří to neznají protože za nich to v autoškole nebylo a ti co to znají mají dobrý pocit z toho, že jich se ta neznalost netýká. Dobrý by bylo i osvětlit “přednost vozidla zprava”, a odbočovíní vlevo na křižovatkách řízených semafory. Občas to stojí pěkný peníze.

 11. 90% řidičů nechápe značku “obytná zóna”. A stejně tak přednost zprava. Ať už někde v zástavbě nebo na parkovištích (speciálně před obchoďáky) Tam mi ji nedá 99,9%. Mají pocit, když jedou rovně, že jsou na hlavní.

  • PetrŘ,. Ano, “obytná zóna” je frekventovaný problém. Bydlím nad křižovatkou, do níž ústí ulice z obytné zóny, vedoucí podél školy. Často tudy, tedy z obytné zóny, do křižovatky vjíždějí dodávky zásilkové služby (čili profesionální řidiči) a nezřídka si vynucují přednost jako vozidla jedoucí zprava, před vozidly, jedoucími z jejich pohledu z levé strany dále rovně. Přitom obytná zóna je řádně označena DZ, výjezd z ní rovněž, a stejně tak je pro řidiče pro řidiče vozidel mimo obytnou zónu viditelná značka. oznamující konec obytné zóny, z níž inkriminovaná vozidla přijíždějí. Protože vozidlo v obytné zóně a při výjezdu z ní je “škodnou v revíru”, a při výjezdu z ní tudíž dává přednost všem, přednost zprava nepřichází do úvahy. Přesto tu téměř denně dochází ke kolizním situacím.

  • Korunu tomu nasazují parkoviště před markety, kde jejich pečlivý provozovatel nakreslil značky “dej přednost” bílou barvou na asfalt. Že z pohledu zákona taková malůvka absolutně nic neznamená a stále platí přednost zprava je vůbec netankuje.

  • To je fakt pohroma. Tady u nás platí přednost zprava už deset let, ale lidi pořád jezdí po těch bývalých hlavních, jak byli zvyklí. A o dodržování rychlosti v “obytné zóně” radši ani nemluvit. Ta obytná zóna je jenom taková alibistická značka, kterou město umístí, tím splní povinnost, přitom lidi tuhle značku nějak nevstřebali – buď by tam měli pár měsíců stát policajti a vysvětlovat (nepokutovat), nebo by se to mělo ošetřit jinak.

 12. Par. 13, odst. 2+par. 14, odst. 1 v pravidlech provozu
  Mám za to, že ve vyhrazeném pruhu lze i předjíždět.

  • je to tak pan, Žák by se mněl doučit. Ale předjet znamená mít možnost se před předjížděné vozidlo bezpečně zařadit, jinak se jedná o souběžnou jízdu, a dodržet, že se předjíždí vlevo.

 13. Velký nešvar vidím i ve vjetí do křižovatky přestože vím, že ji díky automobilům přede mnou, nebudu moci projet – opustit. Spousta aut pak na semaforech blokuje ostatní, kterým blikla zelená a oni nemohou projet, byť jedou jiným, neucpaným směrem. A už vůbec nechápu ty, kteří do takové křižovatky vjedou a zůstanou v ní stát, i když jim to “zakazuje” žluté vodorovné značení. Ačkoli to z logiky křižovatky jasně vyplývá, spousta řidičů asi vůbec neví, že nějaké vodorovné značení zakazující vjezd do křižovatky, když nemohu plynule projet, vůbec existuje. Zejména řidiči tramvají by asi mohli vyprávět…

 14. Nechápu pane Žák, že se tolik podivujete nad dopravní značkou “ZIPOVÁNÍ”. V Rakousku jsem jí viděl už před 20 lety na dálnici. Byla hodně srozumitelná i pro cizince. V předpisech máme, že při zařazování do průběžného pruhu musíme dát přednost autům v jedoucích v průběžném pruhu, nebo pokud přejíždím z jednoho pruhu do druhého. Pokud bych tohle nedodržel a způsobil nehodu, Tak v právu je ten, co jel v průběžném pruhu, a šikovný právník z Vás sedře kůži. Ať Vám to líbí, nebo ne, tohle je výklad zákona. Jsem rád, že už ta značka je.

  • Jenomže pozor! – zákon je vágní – říká, že řidič jedoucí v průběžném jízdním pruhu umožní řidiči jedoucím v jízdním pruhu, který přestal být průběžným, přejezd do pruhu průběžného, ale to neznamená že musí umožnit přejetí do průběžného pruhu. V případě střetu těchto vozidel je totiž viníkem ten, kdo přejížděl z pruhu do pruhu. Zipová značka totiž neupravuje přednost v jízdě při přejíždění do průběžného pruhu!

  • Osman má pravdu. Je to podobné jako povinnost umožnit vyjetí autobusu ze zastávky v obci. Ale při případném střetu je na vině řidič autobusu.

 15. Dobrý den, zajímalo by mě, jak funguje značení přechodu(přejezdu) pro cyklisty, kdy mohou přejíždět na kole přes přechod a kdy musí vést kolo vedle sebe. Tedy, co je vyznačeno na tomto přechodu na silnici, popř. jak to jako řidič poznám na označení, kdy mě tam ten blázen (většinou dítě, které se to naučilo od rodíčů..) na kole vjede bez ohlédnutí. V situacích, kdy kličkujete po městě tankodromem, hledíte na chodce a ve vteřině vám tam najede dítě to opravdu není moc příjemné, mám dítě a mé teda bude po přechodu kolo vždy vést, ještě nejsme v Holansku, kde je to o hodně jiné, vlastní zkušenost .. pozn. – jsem taky i cyklista.
  Děkuji.

  • U přechodu pro chodce má přednost před vozidly pouze CHODEC. Chodec ovšem nesmí vstupovat na přechod pro chodce, pokud se bezprostředně blíží vozidlo. Cyklista, který u přechodu pro chodce sedí na kole, má jednu nohu na šlapce a druhou na zemi není CHODEC, tudíž přednost před vozidly NEMÁ. Pokud z kola sesedne a vede ho, je to již chodec a přednost MÁ. Cyklistům je vyhrazen PŘEJEZD PRO CYKLISTY. Cyklisté nemají přednost před vozidly, vozidla je ale nesmí ohrozit, pokud už na přejezdu jsou. A pozor, člověk stojící na Segwayi před přechodem se počítá jako CHODEC. Rozdíl mezi značením přechodu pro chodce a přejezdu pro cyklisty je nám snad známý 🙂

  • Pokud cyklista přejíždí přechod/přejezd na zelený signál (panáček + kolo), má přednost. Pokud cyklista přejíždí křížení cyklostezky s ulicí (po cyklostezce), musí dát přednost vozidlům jedoucím po ulici. Proto má cyklista před křížením i namalován trojúhelník na své stezce. Pokud cyklista vedoucí jízdní kolo přechází po přechodu pro chodce, musí mu řidič jedoucí po ulici umožnit bezpečné přejití (je v tu chvíli vlastně chodec). Nelze se ale vyjádřit, že má přednost. Zároveň totiž platí, že chodec nesmí vstupovat před rozjeté vozidlo. Ideální je tedy, když chodec počká, zda mu řidič gestem ukáže, že má přejít. Pak je to pro obě strany rychlé a vstřícné řešení.

   • Ještě bych doplnil, že cyklista má světelné znamení před komunikaci a chodec za komunikaci kterou chtějí přejít / přejet.

 16. dobrý den,
  sám mám problém s vícepruhovým kruhovým objezdem, zajímalo by mě jak se správně projíždí, kdy dát blinkry, děkuji

  • Pokud řidič vjíždí na kruhový přejezd, před nímž je značka “Dej přednost v jízdě”, pak musí dát přednost všem vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu (bez ohledu na to, ve kterém pruhu řidič po kruhovém objezdu jede, či zda zrovna přejíždí z jednoho pruhu do druhého (často třebas ze středního pruhu do pravého u třípruhového objezdu). Jakmile jste se už ale na kruhový objezd dostal (zpravidla do pravého pruhu), dáváte při přejetí do jiného pruhu znamení blinkrem. Pokud chcete vjet hned do středního pruhu, ideální je, ve chvíli, kdy jste předkem auta v pruhu pravém (a dal jste tedy přednost autům už jedoucím po kruhovém objezdu), už dát levý blinkr a přejet do středního pruhu.

 17. Stačí cedule dej přednost v jízdě a lidi jezdí, jak kdyby tam nebyla. Třeba při sjezdu z dálnice na hlavní silnici, kde auta frčí 90km/h. A oni v poklidu vjedou těsně před ně třeba rychlostí 50km/h. Člověk zabrzdí, zatroubí a ostatním lidem je to jedno a ještě je pouští jako kdyby ta cedule platila pro ně. Příklad: Plzeň Olympia, Dálniční sjezd na Losinou.

 18. Vůbec použití značky “konec všech zákazů” je občas dosti zajímavé. Například ve městě je značkou upravená rychlost na výpadovce na 80, pak je tam kvůli práci na silnici 50, za dalších dvacet metrů konec všech zákazů a za dalších dvacet metrů si policajti rozbalí mikrovlnku…
  A už jsem se taky ze strany (městské) policie setkal s názorem, že přenosná dopravní značka “konec všech zákazů” ruší pouze platnost PŘENOSNÝCH zákazových značek! (Aneb stání na zákazu zastavení). Ve správním řízení mi dali za pravdu, ale toho běhání kvůli tomu…

 19. Jedu po silnici normálně vpravo, mám kolo závodní, galuskové-silniční. Tu náhle se zjeví nalevo od silnice stezka pro cyklisty dlouhá dejme tomu 300 nebo 500 m.Správně bych měl na tuto stezku najet, tedy odbočit doleva, dát pozor na provoz za sebou, dát přednost protijedoucím, vjet na stezku plnou kamínků, eventuelně střepů, je li blízko nálevna nebo diskotéka, ujet těch 300 nebo 500 m(jsou i kratší) a znova najíždět na silnici, dát přednost všem v obou směrech samozřejmě a pokračovat v tréninku mých 80 až 100 km??? Díky, ale jsem normálně myslící tvor a jedu stále po silnici…….

  • Samozřejmě je bezpečnější varianta jet po silnici. Sám to taky dělám. Akorát by mě zajímalo, co by na to řekli strážci zákona :). Tohle bohužel pochopí jen cyklisti.

   • Dostaneš pflastr, když budeš mít kliku tak domluva. Mne se to stalo a byl to jeden z posledních argumentů, který následovalo přijetí práce v Bavorsku. Mám 6000 EUR místo 30000, pracuju méně a mám více času na odpolední projížďky a s řidiči se tu respektujeme. Jsem zvědav, až to takhle kvůli nějaký buzeraci v Česku zabalí všichni doktoři, kdo bude léčit děti polámaný frustrovanýma cyklistama vyhnanýma ze silnic na chodníky. Pardon, na cyklostezky.

    • Libi se mi, jak si zahrnul zcela nepodstatne informace typu koli s vydelas a jak mene pracujes atd. jen proto, aby ses citil lepe 😀

  • To je stejně kreténská logika jako kdybych fňukal, že mám závodní auto, ale nemůžu s ním u nás v provozu jezdit 200 km/h. Tvoje tréninkové galusky si strč kam slunce nesvítí. Vy a vaše Auto*Maty jste si vyterorizovali po evropě cyklostezky tak si na ně hezky padejte. Že sis koupil závodní kolo, které se nedá na veřejných komunikacích používat je tvoje hloupost. Hoď si ho na záda, dotáhni si ho na sportovní okruh, mimo veřejný provoz, kde můžeš šaškovat jak chceš. Auta, závodní speciály, které do provozu nemohou, se na okruh taky vozí na valníku. Já když chci trénovat limity v autě, tak taky jedu na okruh, nejsem kretén co si to vynucuje v provozu. Ale pumpičky mají pocit, že jsou něco víc…

  • Pokud je stezka vlevo od silnice, cyklista nemá povinnost po ní jet. Maximálně se může vyskytnout varianta se značkou Zákaz vjezdu cyklistům a možnost odbočení na stezku. Bohužel tohle hodně řidičů neví a protrubuje cyklisty v místech, kde ani na stezku nelze najet. Není ani nijak označena, o její existenci víte jen z místopisu 🙂

 20. Zajímalo by mě, co znamená značka bílý čtverec/obdélník a na něm velký červený “puntík” nejčastěji s šipkou.Často se s ním setkávám v zahraničí,přes veškerou snahu se mi nedaří zjistit,co znamená.

 21. Oblíbená kratochvíle řidičů(téměř výhradně kamioňáků) před spojením dvou jízdních pruhů postavit se do toho “rychlého” a zablokovat jej pro ty, kteří jej hodlají použít. Za to bych vraždil. To by měla policie trestat a ne překročení rychlosti o 5 km…a jiné blbiny

  • Petre poslouchej nerika ti neco prednost zprava? Toto neplati jen na krizovatce ale i razeni s pomalejsiho do leveho pruhu. Pokud to neni upraveno jinou znackou.

 22. Jezdím často po dálnicích.Vadí mi když řidiči hlavně na tříproudých jezdí v prostředním pruhu a pravý je volný.A ještě jedou i pouze 80kou.Málo se to trestá,respektive vůbec.Předjetí takových vozidel vpravo je přestupek.

  • Souhlasim,take mne to vytaci a naprosto se tohle nepokutuje.Pritom by stacilo,aby placata cepice stala na moste nebo u auta s dalekohledem vysilackou (funkcni)davat echo hlidkovemu vozu…to by bylo pokut a za chvili by se jezdilo spravne!!!

  • Nemam to podlozene vyhlaskou, ale domnivam se, predjeti zprava znamena – vybocit, predjet a zaradit se zpet. Pokus nedojde ke zpetnemu zatazeni, tak to neni predjeti, ale mijeni a to by melo byt v poradku. Zakldani bod vyhlasky je, ze se jezdi vpravo. To, ze nekdo z nepochopitelnych duvodu jede pomalu prostrednim pruhem nemohu ja, jako ridic, ovlivnit.

  • Přestupek je to když by šlo o předjíždění odstavným pruhem (po krajnici). V zákoně není nikde uveden zákaz jet v pravém jízdním pruhu rychleji než jedou vozidla v levém / prostředním pruhu. Tedy pokud přitom nedojde k překročení rychlostního limitu, což je ovšem jiný druh přestupku.

 23. zdravím já myslím – k cyklosteskám, že by se měli kluci policejní postavit na ně a začít pokutovat chodce na procházkách s kočárky , štěkajícími rukavicemi na šňůrkách (záměrně protže u nich nevíte sekundy kdy a kam se pohnout a o vycvičenosti to samé) když je cyklostezka nemá tam chodec co pohledávat !!

  • Jirko, výborný nápad, pošleme maminky s kočárky na silnici, tam je to bezpečnější. Já mám zas jiné zkušenosti s cyklisty. Jezdí sídlištěm po chodnících a ještě jsou vulgární na chodce, že tam zavazí.

  • Mě maminky s kočárky nevadí, už z vlastního bezpečí jedu okolo nich opatrně, horší je pejskař, který jde na jedné straně stezky a přes ní má nataženou šňůru se psem na stranu druhou a ještě k tomu telefon do kterýho vejrá a nevnímá okolí.

 24. Spousta ridicu neukazuje blinkry pri zmene smeru na krizovatkach,pri objizdeni prekazek,pri vyjezdech s kruhovych objezdu. I policie CR straznici nedodrzuji tyto zakony. Take spousta ridicu nezna pravidlo prave ruky kdyz na krizovatce nejsou dopravni znacky.

 25. Alexi, taky ses zařadil mezi znalce silničního zákona. Modrá čtvercová značka s červenou a bílou šipkou znamená PŘEDNOST PŘED PROTIJEDOUCÍMI VOZIDLY a vůbec není důležité, na které straně která šipka je. Značky totiž rozmisťují nejrůznější kopyta a je jim jedno, jak značku otočí. Důležité je, aby z opačné strany byla značka kulatá s černou a červenou šipkou. Tato značka pak znamená PŘEDNOST PROTIJEDOUCÍCH VOZIDEL. Je-li tedy na každé straně zúžení ta správná značka, není co řešit. Proto, abys nemusel řešit šipky, máš dvě odlišné dopravní značky!

 26. Vážení a milí,
  váš článek nemá chybu a mělo by být více takových článků a to hlavně pro kompetentní orgány a jejich vykonavatelé. Vybízíte občany, zda-li je něco dalšího napadá, aby se podělili s veřejností o svůj poznatek pod tímto, věru, inspirujícím článkem. Mohu-li se obsáhleji vyjádřit, vyjádřím se o přechodné úpravě provozu na pozemních komunikacích, ta je nadřazena dle ustanovení § 76 odst.1 zák.č.361/2000 Sb., místní i obecné úpravě provozu na pozemních komunikacích. Svislé přenosné dopravní značky jsou nadřazeny dle ustanovení § 76 odst.4 zák.č.361/2000 Sb., všem dopravním značkám. Dojde-li ku změně dopravního významu, nebo dopravního určení pozemní komunikace, silniční správní úřad rozhodne o změně kategorie nebo třídy, dle ustanovení § 3 odst.2 zák.č. 13/1997 Sb.,o pozemních komunikacích. Dle ustanovení § 77 odst.1 písm.c), zák.č.361/2000 Sb., o silničním provozu, přechodnou úpravu provozu na pozemních komunikacích stanoví obecní úřad obce s rozšířenou působností po předchozím písemném vyjádření příslušného orgánu Policie České republiky , tedy vydá Rozhodnutí. Toť konstatování znění zákonů. Jste účastníkem silničního provozu, jedete po místní pozemní komunikaci a vjedete na těleso Slepé pozemní komunikace označené svislou přenosnou dopravní značkou IP10a “Slepá pozemní komunikace”, vědom si toho, že Slepá pozemní komunikace se z logiky věci nekříží ani nespojuje, nýbrž vyúsťuje na jinou pozemní komunikaci, a dle ustanovení § 2 písm.w), zákona č. 361/2000 Sb., se vyústění jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci nepokládá za křižovatku, tedy na tělese Slepé pozemní komunikace neexistuje hranice křižovatky, zastavíte pouze a jedině na tělese Slepé pozemní komunikace.
  Městská policie vás propírá za to, že stojíte v kratší vzdálenosti než 5m za hranicí křižovatky a na dotaz, zda ví co je to hranice křižovatky, ukáže na vyústění Slepé pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci. Když nesouhlasíte se sankcí, posílá vás do správního řízení. U správního řízení vám je kladeno za vinu, že když nebylo vydáno Rozhodnutí o přechodné úpravě provozu na pozemních komunikacích, ač mělo být dle shora uvedeného, tak jste se prý dopustil přestupku, protože, ač přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích je nadřazena nad místní i obecnou a svislé přenosné dopravní značky jsou nadřazeny všem dopravním značkám, tak není potřeba tyto značky řádně ošetřit Rozhodnutím a tím řádně ošetřit přechodnou úpravu provozu na pozemních komunikacích a tedy platí současně i předešlý stav. Já tvrdím, že tomu tak není, že musí platit striktně a jedině stav odpovídající skutečnému fyzickému stavu pozemní komunikace v daném čase a místě, od toho je ta přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích a místní pozemní komunikace není ani absolutno, ani žádné dogma, tedy platí, že se jedná o Slepou pozemní komunikaci, což nechce pochopit Městská policie, ani správní úřady, ani justice, navzájem se kryjí a svými protizákonnými Rozhodnutími, Rozsudky a Nálezy podporují protizákonnost a viní účastníka silničního provozu za vymyšlený přestupek, kterého se vůbec, ale lautr vůbec nedopustil a tomuto je upíráno právo na spravedlnost a spravedlivý proces. Sděluji to veřejnosti proto, protože vím, že se tak neděje jen vůči mé osobě, nýbrž i vůči dalším účastníkům silničního provozu, kteří jsou protiprávně sankciováni Městskou policií, která není řádně proškolována, nezná rozdíl mezi vyústěním a hranicí křižovatky a není boha, který by v té lumpárně sjednal pořádek, neboť ani vykonavatelé silničního správního orgánu neznají zákony a tak osazují tělesa pozemních komunikací svislými dopravními značkami, bez řádného ošetření Rozhodnutím, tedy pouze, jako kusy plechu. To nemá obdoby!!!. Dvojí stav současně nemůže na pozemních komunikacích existovat, to by byla anarchie. Potvrdí vám to dopravní policisté Policie České republiky, likvidátoři pojišťoven, avšak správní orgány, rozhodujíc nekvalifikovaně, Městskou policii v protiprávním jednání podrží ku škodě účastníků silničního provozu. Takový je stav údajně v právním státu, kde řadovému občanu je upíráno právo na spravedlivý proces. To se musí změnit, neb Městská policie si nebude vyrábět účelově přestupce z účastníků silničního provozu, kteří se ničeho protiprávního nedopustili a plnit tak kasy obcí na odměny apod. Je politováníhodné, že media se postaví za žadatele o kotlíkové dotace a za účastníka silničního provozu ne, ač v mediích jsou lidé, které tato zrůdnost může také potkat, nevyřeší-li se tento stav jednou provždy.

  • Lado,precti si ustavu kdy a jakou ma mestsky straznik jakou pravomoc. Mestsky straznik neni policista,ten nema zadnou policejni skolu,neni divu,ze neznaji silnicni zakony.

  • Vysvětlení je velmi, velmi prosté. Městapo tvoří ze 3/4 adepti, které vyhodili od psychotestů když se hlásili k PČR. Tak se nedivte 🙂

  • mýlíš se v tom, že slepá komunikace nespojuje ani nekříží, slepá komunikace může končit značkou B2, tudíž v protisměru spojuje. Z protisměru může být značka A9, ale nemusí. Nespojuje a nekříží pouze účelová komunikace, což slepá komunikace není.

  • Máte v tom chybu. Tím, že komunikace “oslepla”, se nestává účelovou, takže její napojení je stále křižovatkou. Nepoužije se tedy pravidlo pro vyústění účelové komunikace, protože tam žádná není.

 27. Oblíbená legrácka pracovních skupin na silnici. 5km dlouhý úsek silnice bez křižovatek a na začátku značka 30km/hod. Kdo by se zdržoval dát tam konec omezené rychlosti. Kdo postihuje takové srandisty?????

  • nejednou jsem to zažil na silnici pro motorová vozidla, ze 110 km/h postupně sníženo 70 -> 50 km/h a oprava vozovky … v pořádku, skončilo místo překážky a … tabule “Děkujeme” ŘSD … krásně jsem jel 50 km/h další 2 km až k nejbližšímu exitu, kde už neplatilo omezení rychlosti … byl jsem jediný, co jel tak pomalu po té “dálnici”

   asi značky došly, že neměli značku “konec všech zákazů”

   • Ano to mě taky dokáže urvat. Omezení přenosnou značkou, práce na pár metrech, a konec omezení nikde. Podobně v době kdy se nepracuje, pokud zároveň není nějaká překážka na silnici. Typicky oprava chodníku. Končí se ve 4 (max.), chodci mají chodník na druhé straně, na silnici nezůstane žádná překážka. Tedy kromě dopravní značky omezující rychlost. Bylo by moc práce značku šoupnout bokem a ráno zase na silnici?

   • Alebo ked ich naopak zacnu odoberat a ako prvu z cesty odoberu prave tu rusiacu obmedzenie. Uz sa mi to stalo niekolko krat

  • Dvakrat tydne projizdim napric Paris rekl bych vse je o toleranci. Ne tolerovat chyby sve ale ostatnich.

 28. Nejraději, mám ovšem značku : přednost z prava. Naprosto zbytečná věc. Tam kde není, platí prosím jaké pravidlo? V sobotu jsem zjistil, že asi starší má přednost. Pán se do mně pustil, jak to mladej jezdíš? Mám přednost z prava, vážně, a kde tu máš jako značku? Moje 20ti letá dcera, se mi snažila pomoct. Neuspěli jsme ani jeden. Prosím tedy o označení vozidel věkem, aby v tom nebyl zmatek.
  Viditelně

  • Značka dej přednost zprava bude spíše připomenutím obecného pravidla. Vidívám ji na parkovištích, kde se tropí největší silácké řešení

  • Pane Zajdamunro nerozumím Vašemu příspěvku. Ale jinak platí toto, kde není žádná značka, platí přednost zprava, kde je značka, platí ta značka. Jestliže tam nebyla značka, tak musíš dát mladej přednost zprava!!!! Ono označení vozidel existuje, třeba “Z”, ale v tomto případě kdo ho má mít na vozidle, mladej???

   • Myslím, že jste příspěvek od zajdamunro nepochopil. Tam byl právě ten obrácený případ, kdy starší řidič nedal přednost z prava, protože “tam nebyla značka”. Křižovatek s obecnou předností z prava se děsím, protože řidiči to většinou nerespektují a mě nezbývá, než se modlit a jet jako šnek. A v Praze mi to nejméně 2x udělali i příslušníci PČR (samozřejmě bez majáku a sirény).

    • Varuji, pozor na toto zevseobecneni. Prednost zprava neplati, vyjizditete-li z komunikace , kde je znacka “Obytna zona!”, Je to samozrejme lapsus zakona,Jak pozna ridic zda ja vyjizdim z takove ulice a ukazuje mne na celo abych jel, ze mam prednost.

     • Nejedná se o lapsus zákona, neboť řidič, který má v tomto případě přednost vidí, že přijíždíte z komunikace označené jako obytná zóna.

  • Toť dobrá otázka….Hlavně pokud se jedná o smíšenou stezku pro cyklisty a chodce, která není rozdělena na část pro kola a část pro chodce. I cyklostezky jsou pozemní komunikace a v zákoně 361 o siln. provozu je chodci “nařízeno” použít chodník a tam kde chodník není, se chodí VLEVO. Takže by mi vycházelo vlevo…jenže všude se na stezkách chodí vpravo. Je to tak většinou i uvedeno na provozních tabulích. Chtělo by to výklad odborníků…

   • Kde není chodník, chodí se vlevo po komunikaci, tedy silnici. Ne ale na chodníku. Tam se dle zákona přiměřeně použijí pravidla, třeba i pohyb vpravo.

  • Chodci mají chodit vpravo nebo vlevo. Logické a jednoduché řešení. Problém je, že se vždycky najde bezohledný idiot, co na logiku kašle, a na smíšené stezce chodí uprostřed. A to nemluvím o psech, které tam nechají pobíhat. Cedule “Buďme k sobě ohleduplní” moc nepomáhají, chodci si je vykládají standardně tak, že neohleduplný je cyklista, protože jede přece rychle.

 29. Dobré vědět. U nás Policie řeší zákaz stání tím stylem, že ráno projedou, vyfotí ulici nebo natočí na kameru, pak odpoledne, jak je už plno parkovacích míst udělají to samé, které auta jsou stále na místě a neodjely, mají pokutu. By jste se divili- vybrali již docela dost na těch pokutách.

  • U nás v Brně zákaz parkování (hlavně náklaďáků) na čtyřproudovce kolem jednoho sídliště vyřešili mazaně. Ne, že by tam dali zákaz stání – oni tam dali rovnou zákaz zastavení !

 30. PŘEDNOST ZPRAVA. Na parkovištích, na čerpacích stanicích, na sídlištích a vůbec všude tam, kde není přednost v jízdě upravena zákonem. Širší nebo přímá silnice neznamená přednost v jízdě.

 31. Prosím o radu. Jedná se o jednosměrnou ulici, kde na pravé straně na vozovce je žlutá nepřerušovaná čára a svislá dopravní značka “Zákaz zastavení” Můžu zastavit (nebo dokonce stát) na levé straně vozovky kde je od vozidla šířka vozovky víc jak 3,5m ?

 32. Naprostý unikát je v Hradci Králové. Kruhový objezd a na něm semafory a ať jdou nebo ne 99.99% ukazuje jako na klasické křižovatce. Když opouštějí k.o. nikdo neukazuje. Tam by se měla dělat výuka co s tím.

  • V HK je to prosté, jezdí se podle semaforů, a když jsou vypnuté, tak jako na kruháku. Jestli myslíte odbočku z okruhu na Holice.

 33. Pavle: za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Přední můžeš, zadní musíš. Pozor, noc bez atmosférických poruch není dle vyhlášky snížená viditelnost!

 34. Čau, moc by mě zajímalo, jestli existuje nějaká značka proti ceduli “konec obytné zóny” . U nás ve městě je teď docela sranda, že máme křižovatku bez hlavní silnice, kde dřív platila přednost z prava. Doprava z té křižovatky se zabočit nedá, protože je tam jednosměrka. Ale vyjet se z ní dá a na konci ulice je cedule konec obytné zóny. Jenže se tam teď stává, že když jede nějaký auto z té obytné zóny, tak dává správně přednost, ale ten co jede po jeho levé ruce, nemusí vědět, že tam má výjezd z obytné zóny, tak ho pouští, protože dává správně přednost zprava. Jak se má taková situace řešit?

  • Jak se má řešit? Bez újmy na zdraví a majetku, těžko říct, jestli ten zleva nevidí tu značku konec zóny, buď se domluvíte nebo ne, když ne a bude ťukec má smůlu ten v zóně. U nás je podobná situace a tam mám opačný problém, někteří řidiči co vyjíždějí ze zóny požadují přednost zprava, mám se s tím volem hádat, radši ho pustím, ať si jede, a to že v tý zóně parkují je další věc.

  • Požádat o změnu značení. Tam nemá být zákaz vjezdu do jednosměrky, ale vjezd do obytné zóny. Předpokládá se tam malý provoz a je tam velmi omezená rychlost. Tedy i na vozovce o šířce jednoho pruhu může být obousměrný provoz. Pokud je úsek delší, zřizují se výhybny.

 35. Nejhorsi je, kdyz i ucitele v autoskole niti zaky porusovat zakon!!!!
  Proc vyzaduji davat znameni o zmene smeru, kdyz jedu rovne, ale hlavni gilnice ne. Vse zduvodnuji tim, ze sjizdim z hlavni silnice na vedlejsi, ale ja tento pojem v zakone nenasel!!!

  • Pokud měním směr jízdy, tedy ve vašem případě jedu po hlavní silnici, blikám, pokud jedu rovně, tedy ve vašem případě z hlavní silnice na vedlejší, neblikám.

  • zádrhel není v učiteli, ale ve zkušebním komisaři. Komisaři to u zkoušky vyžadují, proto to vyžaduje učitel. Komisař a maminka mají vždy pravdu.(:

 36. Já mám problém s nepochopením smyslu předních mlhových světel. Stačí, aby byl mlžný opar nebo mokrá silnice a čtvrtina řidičů automaticky zapíná přední mlhovky. Lidi si myslí, že to je povinné, nebo že lépe uvidí, nebo že budou lépe viděni, ale je to kravina a zbytečně oslepují protijedoucí. Nejhorší to je v kombinaci se stmíváním nebo v noci, když se proti vám řítí zástup aut se čtyřmi světlomety každý a vše se odráží od mokré vozovky a vy to tak vidíte ještě dvojmo… Někdy je bezpečnější zavřít oči a držet směr:-)))

  Někdo by měl ve večerních zprávách na Nově a Primě celému národu vysvětlit, že přední mlhovky jsou pomoc v opravdu husté mlze, hustém sněžení nebo při brutální průtrži mračen, kdy použití normálních předních světlometů oslepuje (světlo se odráží od objektů hned před světlometem a není dobře vidět za ně) a smysl mají prakticky jen když se současně vypnou potkávací světlomety. Přední mlhovky jsou taky nastaveny (pokud jsou nastaveny správně!) na nejbližší prostor před autem a na obě krajnice, takže svítit s nimi v rychlostech mimo obci je naprostý nesmysl – na překážky tam, kam svítí, už nelze v té rychlosti vůbec stihnout zareagovat. Zákon říká, že: “Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště.”, tedy nejde o povinnost, ale o možnost. Užití by mělo být účelné a rozhodně není účelem oslepovat protijedoucí řidiče.

  • Naprostý souhlas. Když jsem uvažoval kolikrát jsem použil přední mlhovky u předchozího auta, bylo to 2x za 7 let. Řídím se jednoduchým – lze vidět na 50m? Jinak akorát oslňují a navíc jdou vidět stejně brzo (později) jak potkávačky. Zejména jak bylo zmíněno při mokré cestě, když se odráží a z jednoho auta tak svítí 8 světel.
   Tohle a nepoužívání blinkrů by mělo být více kontrolováno a pokutováno, když už někteří nechápou, že tím ohrožují ostatní…

   • Tak, tak, když jsem měl na autě vpředu mlhovky použil jsem je taky tak 2x za 7 let. Další auto bez mlhovek, a teď zase bez, zatím v pohodě, protože když je mlha že nevidím na 3 metry jsou mlhovky stejně k ničemu, i když na toto tvrzení hromada lidí bude oponovat že bez mlhovek by nemohli jezdit, že tu mlhu podsvítí a osvítí si pěkně krajnici do kraje…. bla bla, keci.
    Ono je nepříjemné i když to auto jede za váma a má zapnutý přední mlhovky a mlha není. Což se mi stalo, tak jsem zapnul zadní mlhovku v domění že to ten za mnou pochopí aby si je vypnul, blikal, troubil, nakonec mě předjel a zablokoval a šel mě z auta vytáhnout, že mi to vysvětlí co mu svítím zadní mlhovkou, že ho to oslňuje. Když jsem mu vysvětli,l že když svítí přední mlhovky (protože ty mohou) mají svítit i zadní (ty musí) tak mi opáčil že já ho oslňuju že žádná mlha není, ale on si musí přisvěcovat předníma do krajů protože po ránu je opar od řeky (bylo vidět na kilometr daleko).

   • Prave dneska jsem procital zmeny a tresty na rakouskych silnicich. Nepouziti blinkru az 2.180 € prekroceni rychlosti pri rozvicenych IG-L ze 2.000 na az 4.000 € atd.

  • Ja bych za to posilal ridice na povinne ocni vysetreni uz kvuli besipu zda jsou vubec schopni bezpecne ovladat vozidlo plus pokuta treba 140 € jako v nemecku.

  • Škoda, že u nás neplatí předpisy jako v Německu:
   1. když je mlha (sněžení, průtrž), že nevidíš na 50 m, pak musíš jet maximálně 50 km/h. Pokud je potřeba, tak ještě pomalejc.
   Těch 50 m je zhruba od patníku po patník
   2., (v úplně jiném paragrafu!), pokud je mlha (viz výše), pak použij zadní mlhové světlo. Upozorníš tak řidiče za sebou, že jsi skoro překážka v provozu. On až do toho vjede taky, tak zpomalí taky.
   Pak se nestává, že někdo valí 90 nebo 130 a pere to mlhovkama.
   Blbý je, že před ním může jet druhý borec, který pro změnu svítí denníma a vzadu proto nemá ani jedinou červenou diodu.

  • k tomu zákonu. Je tam také napsáno, že s mlhovými světly můžete jet rychlostí max 50km/h. Pokud jede někdo rychleji, je to jasné porušení zákona a zde je prostor pro Policii, která neví jak s tímto nešvarem bojovat.

   • Naprosto běžně potkávám večer auta se zapnutými mlhovkami, přestože žádná mlha není. Jeden takový blb mi tvrdil, že to má proto, aby lépe viděl a že je mi po tom prd. V žádném případě to nejsou jedinci. Policie je zda absolutně pro srandu. Jednak je nike večer nevidím, natož, aby tyhle pitomce pokutovali.

 37. To by mě taky zajímalo. Kdysi nás v autoškole učili, že blinkr dáváme pokaždé, když opouštíme hlavní. O pár let později nás na školení v práci upozorňovali na změnu zákona a to, že pokud pokračujeme v jízdě rovně, nedáváme již blinkr, i když se třeba hlavní stáčí do prava a my pokračujeme po vedlejší. Platí to stále?

  • Myslím si, že dát blinkr při vyjíždění z hlavní, byť jedu rovně je správné. Jednak skutečně odbočuji z hlavní (i když jedu rovně) a jednak dávám na vědomí, těm za mnou, co hodlám provozovat.

   • Pane blbost. Blinkr se dává pouze při změně směru, tj. když hlavní silnice zatáčí třeba doprava, musím dát blinkr, pokud jedu rovně z hlavní na vedlejší, blinkr se nedává. Stačí si přečíst zákon/vyhlášku!

   • A co když je ta křižovatka čtyřramená? Auto přijíždí po hlavní která zatáčí doprava, řidič hodlá jet rovně a dá tedy levý blinkr. Tím ale dává ostatním najevo, že chce odbočit vlevo do vedlejší, nebo že bude pokračovat rovně?! Akorát tím ostatní řidiče mate.. Blinkry slouží k tomu, abych dal najevo fyzickou změnu směru, nikoliv imaginární. A těm, co v autoškole něco takovýho učí, by měla být zrušena licence.

  • Na takovéto křižovatce jezdím denně snad 15 let, myslím že bliká 99% řidičů, hlavní jde doprava, vedlejší rovně, blikají jak doleva (rovně z hlavní na vedlejší) tak i mnozí doprava jedoucí po hlavní.

  • Jak že se to jmenuje? Znamení o změně směru jízdy . Aha. Není to znamení o opuštění hlavní. Příklad: hlavní pokračuje vlevo, vy pokračujete rovně na vedlejší dáte znamení vpravo. zprava vás smete kamion co jede rovně. Na vině je kamion ale můžete si za to sama.

 38. Kde kamiony neprojedou ! V Bartošovicích v Orlických horách je po generální opravě vozovka směřující na silniční přechod do Polska. Na odbočce, za křižovatkou je osazena dopravní značka : pro vozidla vážící 9 t a jediné vozidlo 30 t + další značky. Nikde ale není označeno, že po 200 metrech /na vlastním přechodu/ je most, kde se úzká vozovka stáčí na tento most skoro do pravého úhlu. Nákladní vůz s vlekem tam stěží projede, starší, kratší autobus také, ale “kamion”- návěs nemá šanci, aby se zalomil do pravého úhle. Většinou se “zapasuje” do mostu, poničí už tolikrát opravované zábradlí mostu a co je nejhorší, těžko se vycouvává, někdy musí pomoci přivolaný traktor a potom se couvá ještě 200 metrů na “špatně – nedostatečně” označenou křižovatku a přitom se opravená vozovka a osazené sloupky označující krajnici, další značení a odvodňovací žlaby komunikace poškozují. I přes mnoha upozornění příslušných orgánů na tento problém se žádná náprava neděje ! V čem je chyba, je jich hned několik, ta hlavní ale je, že není upozornění na problém, “uvedení do GPS”, které postižené řidiče do tohoto problému zavádějí ! Ještě chci poznamenat, řidiči jsou převážně Polští, také ruští, rumunští i dalších národností, ale výjimkou nejsou ani ti naší !

 39. Jo a kdyz uz jste se tak rozepsali, tak jedna vec ktera me vzdy dostane a to jsou parkoviste. Nevim jestli se v autoskolach uci ze na parkovisti plati stejny rezim jako na pozemni komunikaci v obytne zone = pravidlo prave ruky a 30km/hod, ale vzdy kdyz parkuju v cesku u hyper nebo u zabavneho centra jsem v udivu nad bezohlednosti ridicu…

 40. Každopádně co se děje poslední dobou na silnicích je děs a hrůza. Ignorování přednosti v jízdě, nebezpečné předjíždění, nepoužívání blinkrů, překračování rychlosti a tak dál. Vidím to na silnicích dnes a denně, a tak si jen říkám abych dorazil v pořádku domů. Jezdím už více jak 40let, ale tam kde by měla být policie, tak není. Okolo domu nám to v obci jezdí devadesát a víc. Na úřadě mi řekli, že žádné měření pořizovat nebudou, protože by je to stálo peníze, a pokuty by šly do střediskové obce a naše obec by z toho nic neměla, tak že kšeft se životy lidí je přímo úměrný počtu mrtvol v daném místě než se začne něco dít.

 41. Nejvíc mě vytáčí chodci na přechodech. Myslí si, že když vběhne na přechod a jsem před ním 2 metry, že má přednost. Neměl by omezovat sebe ani řidiče.. Chodec je mnohem víc nezodpovědný, než mi řidiči. Také by si měli přečíst vyhlášku

  • Vůbec nejlepší jsou ti chodci se sluchátky a mobilem v ruce co nevidí a neslyší nic .
   Ty mám nejraději. To jsou sebevrazi a už by je mohl taky někdo pokutovat. Pokud jde přes přechod je účastník silničního provozu a musí dodržovat nějaká pravidla.

 42. Ta poslední značka je velmi vzácná. Ukončení omezení rychlosti se skoro vůbec nepoužívá. Nejčastěji u dočasných omezení rychlosti dají značku před, ale už ne za místo opravy nebo údržby. Podle pravidel byste pak měli jet čtyřicítkou třeba 10 kilometrů do nejbližšího města nebo k první křižovatce, nebo šedesátkou po dálnici až někam do Prahy.

 43. 1) Ke kruh. objezdům: když se jedná o přehledný objezd, ze široka-z daleka je všude vidět a přesto auto před vjezdem na objezd zastaví jako na stopce – to je na tečku. Mezi oči.
  2) Kupa lidí je arogantních a neberoucích ohled na ostatní: nepoužívání blinkrů (nebo až když už začne točit volantem – zatím co ostatní mu dávají přednost, aby on z hlavní těsně před nimi odbočil) nebo nepouštění v zipu; popř. klasika – jedete po městě, auto před Vámi jede krokem, pak i zastaví normálně v jízdním pruhu bez najetí k okraji (o tom, že by dal blinkr, že bude zastavovat se ani nezmiňuji) a Vy koukáte, co se bude dít. A hle, řidič si ještě se spolujezdcem/spolujezdkyní chvíli pokecá, ten/tra pak vystoupí a ten trouba řidič opět bez L blinkru jede dál …

 44. Musím konstatovat, že snůška nesmyslů, které se tady objevují je skutečně neuvěřitelná…a profík, který psal ten článek je taky “profík”. Z. č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích souvisí i s dalšími zákony jako je např. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích a je třeba pravidla chápat v souvislostech. Např. porovnejte § 12 odst. 7) z. č. 13/1997 sb. “Jízdní pruh nebo pás pro cyklisty je součástí té pozemní komunikace, na jejímž tělese je umístěn. Samostatná stezka pro cyklisty je podle své povahy a umístění buď místní komunikací IV. třídy, nebo účelovou komunikací” a § 57 odst. (1) z. č. 361/2000 Sb. Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty (myšleno na vozovce kde se pohybuji) nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.
  Nejsem tedy toho názoru, že je cyklista povinen stezku pro cyklisty užít pokud je zřízená souběžně s komunikaci po které jezdí motorová vozidla, neboť je to jiné těleso, jiná kategorie a třída (účelovka nebo místní IV. tř.) než po které(m) se pohybuji (sil. I., II, III. tř. nebo místní komunikace I, II, III tř.). A povinen jsem užít jen v případě, že je součástí komunikace po které se pohybuji. A dále se domnívám, že nejsem povinen ji užít, protože svislé dopravní značení se umísťuje 0,5 – 2 m od okraje vozovky, kdy přilehlá stezka musí být široká min. 1,5 m + bezpečnostní odstupy a SDZ “cyklostezka” se umísťuje vpravo od stezky, tudíž značení na vozovce pro řidiče motorových vozidel již není ani platné…A ted do mne 🙂

  • Na tom, co píšete, určitě něco je, má to logiku. Ale chtějí-li vás mocí mermo dostat na cyklostezku, stačí přidat zákazovou značku pro vjezd cyklistům. Možná se pletu, ale mám pocit, že takhle to vyřešili mezi Ujezdem a Kolodejemi.

 45. Ještě něco,co není o značkách,ale o zvyklosti:UVOLNĚNÍ pruhu pro sanitku,hasiče a policii na tříproudovce!!!Prý jsou řidiči obyčejných aut bezohlední,ale viděli jste někdy na tříproudovce jeden z výše jmenovaných vozů jet mezi 1.a2. pruhem?Já NE!I když dojíždějí do kolony tak jdou mezi 2. a 3.pruh!A tam může jít i o život.Kdo se bude chovat podle zákona,nebo radši uvolníme mezi 2.a3.!

  • Tak oni nakonec musí projet tudy, kde se jim objeví alespoň nějaký prostor. Obávám se, že si nemohou moc vybírat. Pokud by se řidiči zachovali dle předpisů, nepředpokládám, že by si pak záchrané složky vynucovali přeparkování aut stojících ve středním pruhu doprava…

   • Prave se mylite u nas je to ze stredniho do leva v zahranici doprava. Nejaky znalec si postavil v zakone pomnicek se smesnym vysvetlenim ktery zpusobuje jiz tak zmatek ve zmatku nasich i zahranicnich ridicu.

    • Více vpravo, tedy jako u nás, má své výhody. Jednak krajnice vpravo bývá širší a dává tak větší prostor pro uklízení vozidel. A hlavně, je pravděpodobné, že vozidla IZS budou odbočovat, tedy doprava.

  • To abyste měl buchar, zkoušel jsem to vysvětlit kolegovi, smůla, jsem hajzl co předjíždí kolonu která je v průběžným pruhu.
   Buď se u značky zúžení, která je 2km před zúžením, vecpete do pravého pruhu a stojíte nebo pomalu jedete, a nadáváte na hajzli v levým pruhu co se nezařadí jako vy do pravýho, ale jedou dál v levým až do místa zúžení, a tam ho přeci já v pravým co to jedu hodinu přeci to hajzlíka co to jede 10 minut nepustím, a nebo jste ten hajzl co jede v levým. Bývá to i naopak, pak je levý 5x delší jak pavý.

   • Ano, to jsou ti praví… Když je před zipem najednou další pruh = odbočovák nebo připojovák, tak hurááá do něho !!

   • Jo. Ale takovým lidem nikdy nedojde, že tu “hodinu v tý koloně popojíždí jen díky takovým, jako jsou oni sami. Kdyby se auta sjížděli až na konci, tak jak Zipování ukládá, tak by byl provoz podstatně plynulejší.

    • A proč by měl být plynulejší?!
     Když tam těch aut je moc, tak budou popojíždět v obou pruzích a ještě si musí dávat přednost, což je bude zpomalovat ještě víc.
     Do pruhu, kterej končí a do vnitřního pruhu na kruháku, už mě nikdo nedostane. Nevím, proč bych sám sobě přidělával problémy.

 46. Spoustu lidi nezna jak se chovat pred prijezdem ke kolone a jak se umistit v kolone o vice pruzich u nas a v zahranici mohli by jste o tom napsat clanek? Sanitky i hasici jsou zdrzovani v kolonach nedovzdelanych ridicu zatimco u nehody hori auto s lidmi marne na ne troubi, ridici nevi ze tuto povinost meli splnit jiz pred zastavenim.

 47. Zdravím,tak řekl bych že asi tohle neví hodně lidí,kdo není hned po autoškole “Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací,je to hodně blbá značka.

 48. Já se už těším na dobu kdy nebudu muset řídit protože to co se dnes a denně na silnicích děje je džungle.V autoškole učí řidiče zastavovat před vjezdem na kruhový objezd i když tam žádné vozidlo nejede a tudíž není komu dávat přednost!!!Místo zrychlení provozu je potom jízda za takovým řidičem šok.Místo zjednodušování předpisů a lepšímu výkladu vyhlášky je čím dál víc značek a úprav předpisů.A když dojde k nehodě,tak je to na znalce a právníky.Řidič má moc malou šanci se obhajovat sám pro spoustu výkladů a různých pohledů na danou situaci!

 49. Myslím, že se mýlíte. Řidiči často značky znají, ale ignorují je. Viz bod 1 – značku zákaz zastavení už dnes řidiči chápou spíš jako zákaz stání. Myslí si, že pro vystoupení, nastoupení a kratší stání je povoleno. Policie to bohužel nejen toleruje, ale i podporuje, protože na daných místech stojí bezdůvodně také. Nepsané pravidlo se tak postupně stalo zákonem a řidiči beztrestně blokují ulice.

 50. Když vám komise dopravního odboru obce dá před garáž značku zákaz zastavení, zkuste vjet nebo vyjet z garáže, aniž byste neporušili vyhlášku. Poraďte, co udělat, když oni na ní trvají.

  • Najeďte směrem do garáže a pak zastavte vozidlo (to je něco jiného než zastavení), protože je tam překážka – vrata do garáže 🙂 🙂 🙂

  • Nepotřebujete tam zastavit v tom smyslu, jak ho definuje zákon, což zakazuje ta značka. Naopak buďte rád, že vám tam nezastaví nikdo jiný.

  • Pokud tam zastavíte jen kvůli otevření/ zavření vrat garáže, tak se jedná o zastavení vozidla. A ne o zastavení z důvodu nastoupení osob či naložení/ složení nákladu.

  • jo a zákaz stání, což v mém okolí mnoho řidičů nedodržuje.
   § 39 (5) V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km.h-1. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.

 51. Stání “na blinkrech” – metla dnešní doby. Řidič zastaví kde uzná za vhodné a dá blinkry, protože ví, že tam stát nemá. Tím to má za vyřízené.
  A největší myslitelé si pustí všechny blinkry v řadě stojících vozů. Že nevyjíždí zjistíte, až při míjení 🙁

 52. Mě napadá ještě jízda za krajnicí, která je zakázaná.
  Vznikají tak nebezpečné situace.
  Někdy se zadaří a potkají se tak čtyři auta- dvě a dvě do protisměru.
  Řidiči si to vynucují na pomalejších autech a dělají si z krajnice další jízdní pruh.

 53. Stuj, dej prednost v jizde. Kurna, jaky jsem chytil za to pojeb v autoskole. Taky – zastavilo prede mnou auto na Stopce, rozjelo se a ja uz nezastavoval, ale jel taky (byl vyhled siroko, daleko). Rikal jsem mu, ze uz jsem zastavil tak muzu pokracovat. Ne, neexistuje. Od te doby proste na Stopce zastavuji.

 54. Zdravím. Rád bych se zeptal na něco co mě učily kdysi dávno v autoškole a občas potkávám 🙂 při vjezdu do obce je společně se značkou obec i dodatečná značka upravující rychlost (když je na společném sloupku platí po celou dobu obce?) Mnohokrát jsem se setkal, že v docela velkém městě byla na začátku u cedule města i 70 km/h. O kilometr dál pak značka upravující rychlost na 50, nicméně 10 metrů za značkou je křižovatka, která značku ruší. Můžu tedy teoreticky jezdit po celém městě 70 km/h?

  • Normální “kulatá” značka upravuje rychlost jen po nejbližší křižovatku. Pokud by měla platit v celém městě, pak by musela být ta 70 v tzv. zónové značce tj. velké “hranaté”. 70 ka platí do doby dokud neuvidíte tutéž zónovou značku přešktnutou – tj. konec zóny.

 55. Přátelé, všichni jsme dobří řidiči. Alespoň si to myslíme. Chce to toleranci. Ty zákony jsou už tolikrát doplněné upravené, že jak to má bý zprávně si ani policisté nejsou jisti. Jistě většinou je to jasné. Ale ty různé přednosti zprava stání nebo překročení rychlosti, dají se různě vysvětlit. Nebo červené patníky? Víte vůbec co značí. Jenom to že pravidla na hlavní se nemění. Dříve na to patníky nemuseli být. Nyní ano. Tak přátelé, nějaký křížek mám za sebou a něco jsem najezdil a jezdím pořád. Nemyslím že je moc dopravní nehod. Při provozu který dnes je, ani se nedivím. Proto pevné nervy a klid, toleranci ke druhým a snažte se i za toho druhého přemýšlet co by mohl udělat. Tolerujte lidi kteří třeba nevědí kam se zařadit a podobně.

 56. Otázku zákazu stání, zákazu zastavení a dalších zákazů řeší národ jednoduše – zapnou blikače na autě a mějte mě všichni rádi.

 57. Ještě takový dodatek. Povzneste se nad lidskou hloupostí. Tím myslím i ty strážce zákona. Dříve jsem se také setkal tak zvaně s robotem. Nyní je to ještě hořší. A o mnohých plati. Dej volovi moc a ukážeti co dovede.

 58. Dobrý večer. Měli by jste spoustě řidičům vysvětlit značku přednost před protijedoucím vozidlem a přednost protijedoucího vozidla(červená a bílá svislá šipka) myslím, že si to každý vykládá tak, že když jede ze směru kde je bílá šipka, tak má přednost, ale ono to tak není… Jarda

 59. Modrá máš přednost, kulatá čevená dej přednost. Ovšem podud se vozidla jsou tak široká, že nic nehrozít, tak jedu. Kdo si nevěří dává přednost. Je to o tom jak jsme zkušení. Nesmí se však nic stát. Proto když jsi nejsem jist. tak dám přednost. A opačně pokud mám přednost tak pozoruji toho proti mě jak reaguje. Přednost si nevynucuji. Protože v případě kolize budu mít spolúčast na nehodě. Mohl jsem jí předejít.

 60. Zajímalo by mě, co si myslíte o tom, že spoust nových vozů při odbočování bliká led denním svícením, kdy přestane v tu chvíli svitit jedna led denní bílá a bliká oranžově. Povinnost je přeci svitit STÁLE bíle dvěmy světly a nevypinat to při blikání?

  • Mýlíte se. Je dáno směrnicí, že pokud je blinkr méně než 4cm od blikače, zejména to platí u velmi jasných LED světlometů, musí denní svícení ustoupit blinkru a to proto, aby byl dobře viditelný i ve dne. Jinak hrozí, že jej intenzivnější denní světlo přebije, což může být nebezpečné. Ona možnost úplně po dobu blikání svítilnu zhasnout je v té směrnici zakotvena též.

  • Dle zákona musí povinně svítit levé potkávací světlo a levé zadní (koncové) světlo, navíc to platí za snížené viditelnosti a v noci. Což asi taky moc lidí neví, že s nesvítícím levým světlem nesmí jezdit (auto nesplňuje technické podmínky provozu) Na denní svícení se to nevztahuje.

 61. No stání je ale zcela přesně uvedeno v zákoně 361/2000 Sb., kde je jasně stanoveno 15 min. Než někdo začne psát článek chce si to taky danou věc nastudovat 😀

 62. Je to smutné. O politicích a jejich problémech, lépe problémech vynucených.
  Máte všichni pravdu doprava je problém, který by si zasloužil, každodenní prostor.
  Věřte i ti policisté by to přivítali. Oni jsou postaveni do role, že siatuaci musí okamžitě řešit nebo posoudit. Jak však policista nemá dostatek selského rozumu je problém. Ta každodeni informovanost by byla lepší než kecání o politice. Řidič ten má v rukou, aniž si to uvěduje odpovědnot větší než ten politik. Jak to však změnit. Nevím. Jedno však vím informovanost o dopravních předpisech je nutnost. Žádný učitel autoškoly nenaučí žáka v denším provozu jezdit bez chyb. To prostě nejde. Jsou výjímky. To ano. Ovšem to není zásluhou učitele ale žáka, který má prostě talent. Díky přátelé.

 63. Autobus prostě hromadná doprava má přednost. Nesmí však být bezohledný. A to bývá problém. Když mu prostě někdo nedá přednost tak nesmí vyjed. Musí si uvědomit, že v okamžiku kdy zapne ukazatel směru, že vyjíždí už ho jiný předjíždí a předjíždějící nesmí náhle zastavit, aby neohrozil jiné. Je to vše o citu.

 64. Stezka pro cyklisty vs. nekvalitni povrch. Jedu na galuskach nafouknutych na 9bar a podel silnice je cyklostezka neodpovidajici memu kolu – napr sterkova cesta, kocici hlavy, apod. Tuto znacku proste nemohu respektovat a musim se nejspise ridit ze uzpusobim jizdu povaze vozovky a misto stezky pouzije silnici.

  • Přesně tak. Bohužel ti, co projektují stezky a ti, co pokutují jejich neužívání, tohle nepochopí. Je zarážející, hlavně v dnešní době přeplněných parkovišť a silnici a rostoucího počtu tlusťochů, kolik lidí vnímá kolo jako nějakou roztomilou hračku z dětství, spíš než jako normální dopravní prostředek. “No bóže, kočičí hlavy nebo 1 m širokej cyklochodník sem tam s obrubníkem nebo odtokem z okapu… si zpomalíte nebo slezete na chvíli z kola, ne?” Jo, na cestě do/z práce si každej rád zpomalí a obrubníky a odtoky okapů se přece normálně vyskytují i veprostřed dálnice, kde řidiči na chvilku rádi zastaví v klidu vystoupí, ne? Ne 🙂

 65. přidám jednu perličku. Nedávno u nás zavedli do nebezpečné zatáčky (dost nehod) max. 30 km/h.
  Rádi zde chytaj a přece se najde z 20ti aut před Váma 20 aut, která projedou zatáčku 50 km/h a více.
  Dokonce se najdou i tací, kteří Vás před zatáčkou vytroubí a ještě před ukončením maximální povolené rychlosti v oné zatáčce předjíždí, aniž by věděli co je za ní. Kolikrát tím omezili a ohrozili předjížděné vozidlo. Poradíte co s tím ?

 66. Jsou to značky informační a ne příkazové. Takže jedte po silnici a musíte dodržet předpisi jste uživatel. Ovšem když selský rozum to nepochopí. Tak budete mít problém. Ale posouzeno bezpečností je lépe jet po silnici a ne po cyklostestce.

 67. Mirku K. Stručně. Těhto míst je hodně. O značení těhto míst. Značka nebezpečí nehod snížená rychlost. A nebezpečí smyku. Těch 30 je asi nesmysl.Je to jako kdyby jste vedle auta běžel. 40 může pokud je zatáčka opravdu špatně klopená a přes 90°. Jinak co bych dodal, vždy se najde nějaký nezodpovědný řidič, co nedokáže domyslet situaci a ublíží druhému.

 68. Václave, svatá pravda. Řekla bych, že v zákoně je ukryto jedno důležité pravidlo – jet jen takovou rychlostí, abych byla schopna zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou mám rozhled. Pokud zapomenu vše ostatní a budu se řídit tímhle, zdravým rozumem, který velí hlavně se nesrazit a nepřetržitým přehledem o situaci za mnou a po stranách, můžu maximálně riskovat pokutu za rychlost tam, kde byla značením nebo obecně zákonem nesmyslně snížena rychlost, ale zato v nepřehledných úsecích, kde bych “legálně” mohla jet rychleji, mě právě zprvu zmíněná poslední věta paragrafu 18 nenechá způsobit sobě nebo někomu jinému zbytečnou škodu, protože budu spěchat pomalu. Ten zbytek nenajdeme v zákonech, ale ve výchově. Až se všichni a v každé situaci na silnici začneme k sobě chovat jako bychom proti sobě šli po chodníku a znali se, silnice přestanou být peklem pro nezkušené a rájem pro agresivní řidiče. Hádám, že se toho nedožiju. Ale naděje umírá poslední. 😉

 69. udajne 60% pokut je ulozenych neopravnene.
  opravdu se vyplati znat velmi dobře zákon o provozu na pozemnich komunikacích, ruzne figly policajtu a modelove situace.
  to nepisu proto, ze bych se snazil s policajtama vyjebavat, ale proto ze policajti (ale i obecni urady) neznalosti ridicu zneuzivaji.
  a staci dat policajtum slusne ale jasne najevo, ze vis jaky mají prava oni a jaky ty a chovaji se uplne jinak.
  staci zacit tim, jaky doklady po tobe muzou požadovat a jaky většinou pozaduji…

 70. PÁNOVE!! přece ti co mají auto za 1milion oni jim tam zapomneli namontovat některým ukazatel směru tak se nedivte jak to dopada.Na 70 jede45 a na 50 i 70 tak nevím co si od takového řidiče můžu očekávat.Ti co mají lepší auto tak nějaké z pruhu do pruhu bez blinkru, myš a jestli je tam auto nebo ne jeho to asi nezájíma MÁ lepší auto tak proč ON by měl dávat pozor!!!

 71. Mohli byste také nechápajícím, či bezohledným vysvětlit význam značek přednost protijedoucích vozidel a přednost před protijedoucími vozidly. Někdo si myslí, že když má přednost, může jet prostředkem vozovky i když se do daného místa s ohledem na rozměry vlezou obě vozidla.

 72. Ok kruhac. Je to jednoduche. Tady v anglii jich mame plno da se rict ze vic nez normalnich krizovatek, asi tak ze uz bez nich si to neumim ani predstavit. Prijizdim ke kruhaci. Vi ze budu vyjizdet z prvniho vyjezdublinkr do prava u vjezdu na kruhac zastavim a nebo ne to podle situace. Vyjizdim druhym vyjezdem kouknu jaky jaky je znaceni na silnici podle toho se zaradim do spravneho pruhu a jedu. Kdyz vyjizdim tretim tak najedu do levyho pruhu nebot pojedu po vnitrnim pruhu na kruhaci. Jak jsem v polovine druhyho vjezdu na kruhac dam blinkr do prava mrknu do zrcatka a premistim se do krajniho pruhu. Vyjedu z kruhace a adios bambinos. Jednoduche jako facka. Blinkr nedam moc brzo abych neklamal ridice za mnou a i ty co cekaji na vjezdu na kruhac. Hodne lidi blinkr nepouziva nebot nevi kdy ho spravne pouzit. A myslim ze to bude i v cechach ze se ma davat v dostatecne vzdalenosti a s rozumem nebo tak nejak.

  • Pozor na zahranicni ridice kteri maji jak ja rikam zazity francouzsky system prujezdu kruhace. Pred kruhacem blika doleva aby naznacil ze bude projizdet vetsi cast kruhace az pak pred vyjezdem da blinkr doprava.

 73. Jedu po silnici v sídlišti, kde každá druhá doprava je jednosměrná. Tam, kde mi může vyjet auto zprava, mám značku “hlavní silnice”. Tam, kde se dá jen odbočit doprava, nemůže protisměrem nikdo jet, není žádná značka. Logicky. Ale pozor, ve chvíli, kdy si nějakej blbec zkrátí cestu a jede protisměrem, MUSÍM mu dát přednost zprava. Nedal jsem, jelikož jsem ho tam nečekal. Podle policie oba spoluviníci. Takže bacha!

  • Cyklista jedouci neni chodec tudiz mu nemusim davat prednost. Prechod je primarne urcen pro chodce.

 74. Tohle mě dostalo 😀 7. Konec nejvyšší dovolené rychlosti – Všimli jste si, kolik lidí u takové značky zapomíná akcelerovat?
  Někdy totiž ani akcelerovat nesmíte a měl byste naopak zpomalit.

 75. Cyklista jedoucí po přechodu pro chodce porušuje zákon! Pokud však cyklista kolo vede, pak je chodcem vedoucím kolo a tak může přechod pro chodce použít.

 76. A všimli jste si také, že zřejmě už přestal platit předpis o seřízení potkávacích světel? Minimálně 50% aut mi v noci skvěle osvětluje strop v mém autě.

 77. Za nejhorší považuji chování na kruhových objezdech. Velmi často se setkávám s výjezdem z vnitřního kruhu a tím křížení trasy ostatním.

 78. Prosím o odborné vysvětlení. Vjíždím na kruhový objezd v přípojném pruhu a hned jej zase na prvním výjezdu opouštím. V “kruháči” jede vedl mě auto, které chce taky vyjet. Tlačí se na mě a vynucuje si přednost, přestože mi vjíždí do mého pruhu. Už jsem oslovil spoustu lidí včetně profesionálů a zatím je to 50/50.

  • Ale Zdeněk nepsal, že jede ve vnějším pruhu, on psal, že na něj vjíždí. A při vjíždění na kruhový objezd měl dát přednost autům v obou pruzích. Je to přesně kvůli tomu, že nevíš, jestli to auto nebude vyjíždět. Chyba je vůbec si myslet, že jsi jel připojovacím pruhem.

 79. Je třeba rozlišovat mezi stezkou pro cyklisty (na značce pouze symbol bicyklu) a stezkou – chodníkem pro cyklisty a chodce (symbol bicyklu na polovině značky a symbol malý + velký chodec na druhé polovině). Na té druhé kombinované není v zákoně jednoznačně povinnost použití pro cyklisty, tzn. že může jet po silnici. Možná je to záměr, nebo chyba v zákoně, ale policajti to neuznávají!

 80. teď jsem byl dva víkendy v Rakousku a několikrát se mi prostě podařilo přehlédnout značku “konec obce” nebo “konec dopravního omezení” (tj., když máte v obci třeba 70ku), protože obě tyhle značky oni dávaj doleva. Věděl jsem, že to tak je, ale zvyk je železná košile…takže jsem se pak jak šnek ploužil krajinou a ptal se spolucestujících, zda už jsem za obcí 😀

 81. Může mne maximálně vytočit blbec, který jede na volné třípruhové dálnici v prostředním pruhu osmdesátkou. Já z pravého pruhu přejedu do levého (zatroubím abych ho vzbudil) a vrátím se zase do pravého. S ním to ani nehne (většinou je to starý čepičář). Kdo jezdí po dálnici častěji, určitě ví o čem píši. Proč policajti tento častý nešvar nehlídají. Určitě o tom vědí. Dnes totiž raději sedí někde za bukem.

 82. Ano při zipování se má napojovat až před zúžením, tak, že každý v průběžném pruhu pustí jednoho z končícího pruhu. Je s podivem kolik dementů neví jak jim vlastně funguje zip na bundě.
  Kolega má starou velkou obušenou dodávku, takže se správně zařazuje podle pravidel. Prostě dá blinkr a jede. A na šmejdy co ho v leštěnkách nechtějí pustit to platí. Každý si ten odřený nárazník, blatník či dvěře rozmyslí.
  V místě zužení by ale měly být kamery a tyto přestupky pokutovat. Pravidlo nepustíš – zaplatíš.

 83. Značka konec omezení rychlosti je, nezlobte se, naprosto nesmyslná. Je to stejnej kus plechu jako ostatní značky, vezme si stejnou část řidičovy pozornosti, ale neobsahuje dostatek informací pro správné chování se v provozu. Bylo by daleko chytřejší místo ní řidiče informovat značkou s novou rychlostí. Nevím, jestli se taková značka vůbec někde používá krom čr. Ve švédsku ji například určitě neuvidíte.

 84. Zdravím, uvítal bych vysvětlení, kdy může řidič použít světlomety do mlhy. Mám takový dojem, že je někteří řidiči používají jako ozdobu svých aut, čímž nesmyslně oslňují jiné účastníky. Děkuji

 85. Křižovatka ruší platnost dopravní značky…. Platí to i v případě křižovatky ve tvaru T ?
  Když jedu průběžným směrem míjím odbočku vlevo. Podle mne končí platnost – např. zákazu zastavení ze začátku ulice za tímto místem. Je to logické i pohledu řidiče který vjíždí do křižovatky z této levé strany – nemůže totiž tušit jaká značka je v mém směru.
  Ve správním řízení mi úředník tvrdil že zákaz zastavení jsem musel respektovat i za křižovatkou a zákaz by neplatil jen pokud bych vjel do křižovatky z této kolmé ulice odkud značka není vidět. Pokus se ve správním řízení mýlí, jaký je opravný prostředek?

   • A jak bezpečně poznám že se jedná o účelovou komunikaci a ne místní komunikaci? A když tedy vyjedu z účelové komunikace a zabočím vlevo – tedy zákaz nemůžu vidět, opravňuje mě to beztrestně zastavit nebo stát?

    • Ucelove komunikace nelze bez chyby urcit nektere treba v Praze odbocka na letiste rusi platnost nektere ne mneli by byt znaceny cervenymi patniky.

    • Správně by před každou křižovatkou měla být dopravní značka, informující o křižovatce, přednosti na ní a pod…. Když tam nikde žádná taková značka není, tak to není křižovatka.

 86. Ono to tak nějak poslední dobou vypadá, že arogance a ignorace řidičů je téměř nadřazená všemu…min. polovina řidičů vesele telefonuje,parkuje v blízkosti křižovatky ,předjíždí na plné čáře, před nejvyšším bodem stoupání a HLAVNĚ:všimli jste si, kolik řidičů se vůbec neobtěžuje dát blinkr?To je taková nemoc, civilizační…to je takovej druh…

 87. Tak doporučuji se do toho Německa jet podívat. To, že už dávno nejezdí němci tak ukázkově jak by se mohlo zdát, to bude asi celospolečenská záležitost, ale co se týče používání světel, to je většinou na facku. Padne mlha, sněží, prší, šero… cokoliv. Němec vyjede ve svém stříbrném Mercedesu na nákup a nesvítí vůbec. Milionkrát do roka se mi z mlhy vynoří nějaký takový jedinec. Realitou je, že to jsou většinou starší občané, ale to jaksi nikoho neomlouvá…

 88. Kruhový objezd se tady již řešil. V poslední době ale vidím, že řidiči nechápou základní značku “Zákaz odbočení vlevo” V Brně na Dornychu u zastávky Zvonařka je zákaz odbočení vlevo, aby auta nebrzdili provoz, tím že dávají přednost šalině a protijedoucím autům. Jezdím denně kolem a ještě jsem neviděl, aby při zelené na semaforu tam nebylo auto odbočující vlevo a zabrzdí jedoucí auta za ním. Chvíli tam stáli policajti a kontrolovali (snad i pokutovali) řidiče, ale asi si již hodně vybrali a teď tam nejsou.

 89. jen k té stopce. Pokud zastavim za jiným vozidlem a do křižovatky vjedu, tak je vše v poho, to vím, taky to dělám. Ale co když je tam značení a zároveň nápis na silnici. Tam musí zastavit každé vozidlo, jestli se nemýlím. A je jedno jestli do křižovatky vidím nebo ne?

  • Před dvěma léty jsem takto na stopce zastavil, naprosto nerušený výhled jsem měl. Asi 50 m dál stali dopraváci, zastavili mne a ptali se, jestli vím jakého přestupku jsem se dopustil. Řekl jsem po pravdě, že nevím, a milý policajt mi začal dělat školení, že si musím najet až ke křižovatce a tm musím zůstat stát, že to zastavení za předemnou stojícím autem neplatí a chtěl mi dát pokutu. Nedal jsem se a řekl jsem mu, že pokutu nezaplatím, ať to dá k prošetření, načež mne nechal odjet bez pokuty a jakéhokoliv řešení přestupku.

   • ano to chápu. Ale co když je značka + nápis na silnici? Na školení řidičů nám řekli, že pokud je nápis na silnici, tak zastavit musí každé auto i když je druhý a má výhled i tak musí zastavit

    • Svislé značení je nadřazené vodorovnému. V tomto případě však bude vodorovné značení upřesňovat, kde se musí zastavit na příkaz svislé značky. Tedy ano, asi se musí zastavit i vícekrát, než se dostane auto na předepsané místo. Jistě to bude souviset s horším výhledem do křižovatky z jiného místa.

     • Hlavně je v tomto případě vodorovné značení až za tím svlislým. Takže nadřazenost svislé značky už neplatí Něco jiného je, když se nachází ve stejné úrovni, nebo dokonce před svislou značkou.

 90. Jen k těm kruhovým objezdům jednak češi jinak jezdit nebudou umět než dokolečka ale to je jiná věc někdo by měl řidiče naučit jak se na nich jezdí protože jen zdržují provoz pokud neumí na kruhový objezd najíždět tí se doprava jen zpomaluje a vznikají tak zbytečné kolony a zdržování dopravy mimo jiné se tím i znečištuje ovzduší o to vís a hlavně by měl někdo vysvětlit řidičům že ne vždy mají na objezdu přednost jako u výjezdu od marketů kde platí pravidlo pravé ruky klidně jim tam strčím předek a nechám si to proplatit pojištovnou proč ne pokud mám staré auto vždy se to vyplatí

 91. Vy lopaty hlavně se naučte používat mlhovky!!! pokud potkám někoho kdo má mlhovku a je vetší viditelnost jak 50m hned dostane lopatou po hlavě! Policie by za tohle měla rozdávat pokuty

 92. Jak je to s předností u připojovacího pruhu? Možná už se tu k tomu někdo vyjadřoval, ale nestíhám přečíst všechno 🙂

  • když se připojujete např. na dálnici, tak musíte dát přednost těm, kteří po dálnici jedou…je to brané jako byste byla v tu chvíli na vedlejší…

 93. Při zařazování z připojovacího pruhu nesmíme ohrozit řidiče vozidla jedoucího v pruhu do kterého přejíždíme.

 94. Nevíte někdo, komu by policie přisoudila vinu v následujícím případě nehody: Při řazení v zipu se auta zařazují do průběžného pruhu střídavě. Ten kdo jede v průběžném pruhu má povinnost umožnit zařazení do průběžného jízdního pruhu tomu, kdo je na řadě v končícím pruhu. Jiný paragraf vyhlášky ale říká, že když řidič přejíždí do jiného pruhu musí dát přednost vozidlům, které v tom pruhu už jedou. Jak tedy posoudit spravedlivě vinu v případě dopravní nehody v místě zipu?

  • Zákon říká, že se auta zařazují do průběžného pruhu střídavě, kteréžto zařazení řidič auta v průběžném pruhu umožní. Ale zařazující se řidič nesmí ohrozit řidiče v průběžném pruhu. Tak je to spíše o rozumu řidíčů, dle konkrétní situace. Jiné je to když je silnice volná a auta jedou povolenou rychlostí a jiné když tam popojíždí v koloně.

 95. Zdravim , jsem profi ridic. Kazdy at si sahne do svedomi , kazdy udela kopanec i ti po 20 letech jezdeni. Ale je nepochopitelny kdyz se ridici zarazuji z prijezdoveho pruhu na dalnici a vermomoci se cpou do jizdniho pruhu ani by meli rychlost. Je povinost dojet az na kraj zuzeni a pak se radit , ale mit rychlost a kdyz neni tak musi i zastavit , coz se nedeje a jeste ukazi ,, faka ,, ono kdyz mate 40 tun nezastavite a je maler , pak by asi ,, faka ,, neukazovali.

 96. Mám dotaz. Po STK mně nařídili zprovoznit přední mlhová světla, nebo je odstranit. To jsem udělal. Automechanik je zapojil tak (Škoda Fabia), že při prvním vytažení vypínače se zapnou přední mlhovky a zadní až při vytažení dalším. V případě, že chci zapnout zadní mlhovky mně přední mlhovky svítí i když nechci. Já mám dojem, že to je zapojeno špatně a přední mlhovky by měli svítit až při druhám vytažení spínače. děkuji za odpověď.

  • Sice bych to chápal přesně jako Vy, ale mám také Fabii, mlhovky originál z výroby a je to tam také tak, jak popisujete.

  • Přední mlhovky si můžete rozsvítit podle libosti již při mírném dešti či mlze, ale zadní můžete použít jen při silné mlze nebo sněžení. Obecně se bere viditelnost pod sto metrů.

  • Používání zadní mlhovky je povinné, kdežto předních zcela dobrovolné. Takže přední by měly být zapínatelné až ve druhé poloze spínače, pokud nemají každá svůj samostatný spínač.

 97. Zdravím,Nyní často jezdím do Orlických hor,což je přes Hradec Králové.Všeobecně mohu napsat,že je pro smích ,snad vyjma vesnic ,kde Vám ukazují rychlost,že by řidiči jezdili přes vesnice ,tak jak jim určuje vyhláška.Jste k smíchu,když tvrdíte,že se situace zlepšuje a je mi k údivu,že tací lidé vlastní řidičské průkazy,když po vesnicích jezdí až devadesáti kilometrovou rychlostí a padesátku snad dodržuji jen já a minimum jedinců.Kolikrát mám chuť vzít mobil a celou cestu referovat rádoby policii,co se na silnicích děje.O náklaďácích už ani nemluvim.Přitiskne se Vám na zadek auta a tlačí Vás před sebou,tam kde by měl jet o hodně menší rychlostí,a když se něco stane tak on nic,on za to nemůže.Prostě a jednoduše,Češi jsou debilové a neumí jezdit.Jsou neslušní,netolerantní,hrubí,prostě primitivní póvl.Dědictví bolševiků.Lidí,kteří si ve většině případů nezaslouží žít.Protože Ti co si to zasloužili,jejich dědci a tatové vyvraždili nebo vyhnali!!!

 98. Zajímavé a poučné čtení ve všech příspěvcích. V poslední době se kromě kruhových objezdů začíná objevovat dopravní značka “obytná zóna”. Chování mnohých řidičů v této zóně svědčí o naprosté neznalosti pravidel pohybu v této zóně, nebo o jejích absolutní ignoraci. Asi by stálo za to souhrn všech pravidel zde v této složce zveřejnit.

 99. Jedu v obci po silnici se dvěma jízdními pruhy ve stejném směru jízdy. Opravují tam chodník a je tam značka zákaz předjíždění, přestože jsou oba pruhy sjízdné. Co teď? Silniční zákon přece říká, že “jedou-li v obci vozidla v jednom pruhu rychleji než v druhém nejedná se o předjíždění”. Takto umístěná značka je naprostým nesmyslem, když se předjíždět ani nedá. Přesto ji vidím každou chvíli.

 100. Nemám komentář, ale mám dotaz na značku: Stezka pro cyklisty (samotné kolo)
  kdo je vinen, když na nepřehledném místě někoho srazím, jelikož jdou roztažení po celé šířce,debatují a neslyší mé zvonění, protože ještě kolem projíždí vlak.
  (nestalo se, ale málem)
  děkuji za odpověď
  Hana

  • Pokud je tam ta značka jak píšete, tak tam chodec nemá co dělat. Stezka je určena cyklistům a osobám pohybujícím se na podobném zařízení ( koloběžka, brusle a pod…..

 101. To je ještě málo třeba Víden tam je těch značek za sebou, zákaz stání zákaz zastavení a samý začátek a konec platnosti tam je to opravdu blázinec týká se hlavně centra.

 102. Zdravím všechny řidiče,
  Příspěvků a námětů je tady hodně, ale poslední dobou se čím dál častěji setkávám s nešvarem, kdy na silnici o více jízdních pruzích v jednom směru řidiči často nedávají znamení o změně směru a to při předjíždění, ale i objíždění i při návratu do pruhu. Doporučil bych takové ” ignoranty základních pravidel” značkovat nápisem “pozor, nepoužívám páčky u volantu”, případně, aby se toto pravidlo zpřísnilo v bodech. Člověk nemůže vždy všechno předvídat.

 103. Pokud jde o poslední uvedený případ, myslím, že místo něho by patřila dvojice značek “dej přednost protijedoucím vozidlům”, tedy kulatá značka s červenou šipkou nahoru, černou dolů v bílém poli a oproti ní modrá informativní “přednost před protijedoucími vozidly” (omlouvám se, pokud názvy nejsou správné). Mám tuto dvojici značek před přímo domem, kde je úzký most a denně je několik případů, kdy ti co mají dát přednost se do zúženého místa vrhnou bez ubrání plynu, aniž by viděli, jestli proti někdo jede a naopak ti, co mají přednost couvají, aby těm blbcům v protisměru dali přednost, i když ji mají sami.

 104. Také jsem se zůčastnil. Více četl. A myslím, že mnoha lidem bylo vysvětleno i mnozí si různé věci vyjasnili. Nebylo by na škodu pro nás všechny v této diskuzi pokračovat. Je po volbách. Toto je však o mmoho důležitější. Zde jde o lidské životy. Tak ten kdo tento diskuzní forum založil díky. Václav.

 105. Stoupaci pruh treba na dalnici. Asi neco prasiveho a posypaneho hrebiky jinak nevim proc to lide nepouzivaji. Nekdo mi rikal, ze je to kvuli te divne nasobne sipce co ho znaci, protoze si k tomu priradi pojem ze zakona, ze tam muzou jen vozidla, co nejedou 80 nebo kolik. Pritom tam muze jezdit kdokoliv, kdo proste jede pomaleji v porovnani s ostatnimi (takze i klidne 130, kdyz ostatni povali 150)!!
  Uzce souvis s jizdou v prostrednim pruhu.

 106. točím volantem na kruháku doleva a přitom druhou rukou rvu páčku směrovky doprava , vážně příjemné…. já se spíš řídím tím, jak dotyčný jede, když sotva jede a točí se mu kola jak o život, tak předpokládám že na kruháku ještě bude pokračovat zatímco, pokud na kruháku jede rychleji tzn tak, že nemůže v této rychlosti pokračovat na kruháku, tak tam automaticky vjíždím a není potřeba ani brzdit, natož ty telata co přijednou na kruhák a automaticky zastuvují, ty jsou nej…. 🙂

  • Zajímavé auto, kde se musí páčka blinkru rvát rukou. Mně na to vždy stačil jen jeden prst levé ruky držící volant…

   • To máš asi prsty jako střihoruký Edward nebo máš ovládání upravené pro mrzáky, což by odpovídalo zároveň tvým duchaplným komentářům, tedy celkovému postižení.
    PS. Někdo má zajímavé auto, některá auta mají zajímavé řidiče..

 107. Lepší je, za zatáčkou přenosná padesátka,vzápětí na silnici přenosný trojúhelník s hrbolky,ale ten už tam být ani nemusí,už jsem na vyfrézované silnici,a chrlím ze sebe spoustu slov značně neslušného charakteru,proč práce na silnici nemůže být avizovaná trochu dřív,jak je tomu jinde.Ale tohle přece všichni znáte.

 108. Nejhorší jsou osoby například řidiči politiků jezdící po kolejích bezohledně ,nebo policisté s plackou v kapse v civilním voze – našťestí ne všichni ale to nikdo nepokutuje .Je to ostuda.

 109. “…, jistě je rozumné neomezovat jízdu křižovatkou a využít část tohoto pruhu k připojení do nevyhrazeného jízdního pruhu.”

  Tak za tento případ jsem dostal pokutu!
  V pravo naprosto prázdný vyhrazený pruh pro MHD, který po pár metrech přecházel přímo do odbočovacího pruhu křižovatky. Když jsem do něj najel o kousek dříve než končil, právě proto abych nebrzdil ty ostatní v levém pruhu před křižovatkou, vydali se za mnou hned cajti v civilním autě…

 110. Píšete zde o značce STOP ,mně by zajímalo kde mám správně zastavit ,pokud je tato značka u železničního přejezdu a dále zda musím u železničního přejezdu zastavit pokud bliká bílé přerušované světlo a je tam značka STOP

 111. 5. ) Značka jim takovou povinnos tneukládá Dalibore. Podinnost jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Ta značksa ji pouze zdůrazňuje (připomíná). Proto ta povinnost platí i když tam značka nebude.

 112. Kam uhnout před vlakem? Docela by mě zajímala situace, kdy je ve městě vedena jednokolejná železniční trať po komunikaci a proti Vám jede zrovna vlak. (souběh cca 1km včetně několika zatáček kolem budov, takže při vjezdu nemáte šanci vidět, zda proti vlak pojede nebo ne)
  Kam uhnout v takové situaci?

 113. Obecně mi přijde, že články od pana Žáka nemá moc smysl číst.
  Nicméně například značka konec dočasného omezení rychlosti nebo konec dočasného omezení platí u nás i opačně. Například na Strakonické když jedete od Zbraslavy, tak přeškrtlá 80tka není konec omezení, ale právě konec té 80tky, protože za ní je 50tka měřená úsekovým měřením… 😉

 114. Směrovka při vjezdu na kruháč. To učí snad už jen autoškoly v Semilech. Směrovkou dáváte znamení o tom, že z něj budete vyjíždět, protože dávat blinkrem znamení, že pojedu na kruháč doprava je zbytečné. Kam jinam byste chtěla taky jet? Navíc ten, který stojí na dalším nájezdu Vám tam vjede, protože si myslí, že hned kruháč opouštíte.

 115. Tak pár věcí bych k tomu měl, to “nezipování” je podle mne pozůstatek z doby, kdy platilo, že vozidlo v průběžném pruhu má vždy přednost, snadno omezit by se to dalo tím, že by takové situace nebyly řešeny sjetím do jednoho )zpravidla pravého) pruhu, ale oba pruhy by přecházely do jednoho plynule z obou stran, pak by to trklo každého a navíc zde zip platil odjakživa (nepočítám dobu koňských povozů). No a pak mi vadí neznalost řidičů o řazení na křižovatce, která následuje za jednosměrnou ulicí, při odbočování se má vozidlo řadit k levému okraji, aby neblokovalo, ty, jež jedou vpravo nebo rovně, nicméně v reálu se drtivá většina ignorantů řadí vpravo od středu vozovky jako na běžné křižovatce a blokuje ostatní……..

  • Někteří ignoranti jezdí jednosměrkou i v protisměru. V Šumperku tak jezdí cyklisti už asi 30 let.
   Kromě toho, by se tam mohli cpát hasiči a záchranky, o policajtech ignorantech nemluvě.
   Pokud tedy auta stojí vpravo i vlevo, je ulice, jak píšete, dokonale blokovaná, ale teď, pro změnu, vstřícnýma inteligentama.

 116. Vyhrazený jízdní pruh:
  U nás doslova zablokovali provoz v obytných čtvrtích důsledným zjednosměrněním. Já tvrdím, že město dostalo od EU plný kontejner těchto značek a mělo za povinnost je všechny umístit. Člověk teď vlastně neví (zejména návštěvy), kudy přijet a kudy potom odjet.
  Ovšem pro cyklisty udělali úzké vyhrazené pruhy v protisměru (často samý kanál a výmol, takže stejně je nutné jet vedle tohoto pruhu).
  Ale to hlavní: řidičům tento pruh, oddělený širokou bílou čárou (kromě svislého dopravního značení z obou stran ulice), nijak nevadí a klidně v něm parkují (jakoby vlevo v jednosměrce). Nikomu to nevadí a nikdo to neřeší, i když blokují jízdní pruh v protisměru vyhrazený pro jiná vozidla. A před svozem domovního odpadu je tento pruh zastavěn i kontejnery s odpadem….

 117. Myslím že spousta lidí má problém se značkou ZÓNA ať už čehokoli. U nás máme hned dvě, zákazu předjíždění a rychlost 40. Vykládají si to stejně jako kteroukoli jinou značku končící křižovatkou.
  Taky se hodně setkávám, že lidi neumí najíždět do kruhace, o blikrech nemluvě a dělá jim problémy označení hlavní silnice v křižovatce, ktera nevede rovné.

 118. Já naopak nechápu, proč na kruháku, kde před každým výjezdem není cedule hlavní silnice (na některých to opravdu je, a překvapivě je to v pořádku), vozidlo jedoucí po kruháku nepouští zprava toho vjíždějícího, který má ale před sebou ceduli “dej přednost vjízdě”. Nastavení pravidel silničního provozu a značení většiny kruháků totiž vede k patové situaci a záleží na domluvě. Kruhák není totiž hlavní silnice a zajímalo by mě, jak policie řeší nehody v této situaci. Podle mě by správně měl dostatu pokutu řidič vlíždějící na kruhák, ale i ten jedoucí po kruháku, protože se vzájemně nedostatečně nedomluvili, když přednost měli vlastně oba.

 119. Objasněte výjezd z obytné zóny. Naprostá většina řidičů se chová při výjezdu jako na klasické silnici a dává přednost pouze zprava.

 120. Vyhrazený jízdní pruh – řidiči často přehlížejí dodatkovou tabulku, která platnost vyhrazeného pruhu upravuje. No, ruku na srdce, někdy je písmo na dodatkové tabulce tak mrňavý, že bych ho přečetl leda tak, že bych asi tak 1m před značkou zastavil a četl. O jízdě, jakkoliv pomalé, nemluvě. Zrak mám stále vynikající, na kontrole u očaře jsem byl asi před měsícem a stále jsem bez brýlí.

 121. Velkým nešvarem na silnicích s více pruhy v uzavřených osadách je jízda v levém pruhu, pokud je pravý takřka nebo i úplně prázdný – mimochodem, je to porušení pravidel. Specielně tak jezdí ti co jedou 40 másto 50 i když je to naprosto bezpečné.

 122. Tolik komentářů kvůli takové jasné věci, jako jsou blinkry na kruhovém objezdu, je hodně směšná. To nemáme jiné vážnější starosti?

 123. Stezka pro cyklisty (most u Zbraslavi) vede jen po jedné straně silnice.
  Musí ji cyklista použít pokud by proto musel jet v protisměru? Moc široká není. Dva cyklisti se na ní těžko vyhýbají a pokud je přitom navíc míjí auto…

 124. Konec omezení rychlosti může paradoxně a viděl jsem to před nějakou dobou na výjezdu z Prahy po Strakonické pod Mostem Inteligence, znamenat snížení rychlosti ze 70 na 50 km/h, protože jste v obci. Dnes už tam rozumně dali značku omezení rychlosti na 50.

 125. Krásné odpoledne,

  překvapilo mě, kolik lidí si vystačí celou sobotu s jedním kruháčem. Mě teda mnohem víc trápí neukázněnost cyklistů. Silniční zákon by měl platit pro cyklisty i chodce a každého jiného účastníka silničního provozu. Ne jen pro řidiče motorových vozidel. Ale řidič automobilu musí složit zkoušku, řidič kola nebo chodec ani znát pravidla nemusí a většinou nezná. Kdy dospěje naše policie k tomu, aby pokutovala nejen řidiče motorových vozidel? Neznalost zákona neomlouvá a to, že chodci mají pocit, že silnice je jen další část chodníku je věc zřejmá. Cyklisti jsou kapitola sama pro sebe. Nejen, že se chovají jako hovada na silnici, ale kde se jim to hodí, jezdí běžně i po chodníku a ohrožují chodce. Kdyby byl v Praze v parcích alespoň jeden strážník, byla by policie na pokutách zahojená víc než při akci Kryštof. Dávat značku : Cyklisto sesedni! na pěší zónu mi už připadá opravdu jako v Kocourkově.

  • No ale on pro ně, v určité míře, platí. To že policie přestupky řidičů nemotorových vozidel a chodců řeší jen vzácně, to je věc jiná.

 126. Zastavení na “stopce”.
  Řekl bych, že cituji z čláku nahoře:
  “Ale co když jedete za jiným autem, které zastavilo (a vy za ním) a nyní se rozjíždí z křižovatky? Musíte znova zastavit? Záleží na tom, jestli vidíte. Pokud máte i ze svého vozidla za tím prvním dostatečný rozhled do křižovatky a můžete ji bezpečně projet, již jste zastavením svou povinnost splnili a můžete rovnou jet. Není nutné znova „na hranici křižovatky“ zastavit.” konec citace.
  Není to náhodou tak, že pokud přede mnou zastaví vozidlo na “stopce”, tak já musím zastavit, protože to vyžaduje provoz a tudíž jsem zastavil vozidlo a nezastavil jsem na “stopce”. Tzv. ZASTAVENÍ VOZIDLA. Proto, jestli se pohne vozidlo předemnou, tak můžu jet i já a proto MUSÍM na “stopce” zastavit, ať jsem stál nebo ne.

  • Stopka je zastavení vozidla vždy, stejně jak při červené na semaforu, před spuštěnými závorami, v koloně
   a pod. I když už přede mnou stojí jiné auto. Zase je to hlavně o rozumu, mám dostatečný rozhled do křižovatky a nic nejede?, tak pokračuju… Nevidím jestli něco jede?, tak raději zastavím a pořádně se rozhlédnu… To někdo bez návodu a neustálého dozoru nedokáže nic udělat, nebo to hned udělá tak, že je malér??

  • Voni tě to policajti vysvětlí, co jsi viděl nebo neviděl.
   Kromě toho, by auto před tebou muselo zastavit zadkem tam, odkud je do křižovatky vidět. Pak už bys stavět nemusel, to dá rozum! Ale viz první věta..

 127. Skvělý článek, kde si člověk trošku objasní pravidla silničního provozu Ale některé komenty, kdy jsou někteří,, dopravními experty,, je velice zábavná

  • No, to “na poslední chvíli” sedí hlavně u těch kruháčů, co mají průměr víčka sklenice od okurek.

 128. Bod 6., stezka pro cyklisty. Zásadní problém. Pro cyklistu jedoucího podle pravidel silničního provozu po silnici velmi často neexistuje legální způsob, jak na paralelní cyklostezku sjet. A z toho důvodu toto stupidní pravidlo není aktivně vymáháno.

  A ano, z bezpečnostního hlediska se bavíme o tom, že například cyklista na silničním kole, které po rovině snadno jede 35 km/h, je nucen použít klidně jen metr a půl širokou cyklostezku spolu s plahočícími se svátečními cyklisty na pseudokolech, často s chodci nebo bruslaři, s dětmi nepředvídatelně měnícími směr, a dokonce s tím vším ještě i v protisměru, ve vysoké vstřícné rychlosti, a často také po hladké zámkové dlažbě, na které se nedá efektivně brzdit. Vnucovat něco takového je nelogické a nebezpečné. Takový cyklista patří na silnici, kde má spolu s ostatními účastníky provozu jasně stanovená pravidla.

 129. Tady je to zase samá učitelka,vyserte se na pravopis! používejte zrdcátka a blinkry,a všechno bude v poho. Ruku na srdce- každej před svým práhem. Přeji hezký den.

 130. Řidiči zcela běžně ignorují vodorovné značení zákaz strání či zastavení a to i ve zjevných případech, kde nedodrží nutnou šířku vozovky. Nejčastějším případem je to pak u nákupních center, kde prostě panička musí vystoupit přímo před vchodem a tak ji tam panáček zastaví a někdy na ní i dále čeká.
  O cyklostezkách se vyjadřovat nemá ani smysl. A nejde ani tak o chybu cyklistů, kteří by po té stezce i jeli, ale jde o chybu chodců, bruslařů i pejskařů. Cyklista je povinen použít cyklostezku, vede-li souběžně se silnicí. Pokud tak neučiní, bude pokutován. Na druhou stranu chodec, pejskař a ni bruslař nesmí na cyklostezku vstoupit, pokud se jedná výhradně o cyklostezku. Za toto lze rovněž udělit pokutu. A tím se dostáváme do problému měst, kde cyklostezky vyrostly bez hlavy a paty a většinou k nim nevede ani nějaký přípoj a tak je běžným jevem, že v přecpané městské dopravě jezdí cyklisti v rámci své bezpečnosti raději po chodníku. Což nesmí. Takže zde prostě musí všichni zapojit selský rozum a trochu té tolerance jak na chodníku tak na stezce. A každý se chovat tak podle toho kdo zrovna má přednostní právo tu komunikaci užívat.
  U UIPu je problém v definici. § 12: „…Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu…“
  Řidič umožní jízdu, nikoliv musí umožnit, či je povinen. Tím se ZIP stává na doporučení a úvaze řidiče.

  • Ono to s tím zipem není tak docela jednoduché. Pokud bude pravý pruh průběžný a z levého pruhu se připojují vozidla, potom nelze zákonem upravit, že v průběžném pravém pruhu musí řidič umožnit zařazení vozidla z levého pruhu. Proč ? Protože ten kdo je v průběžném pruhu, má přednost, kdo jede v pravém pruhu má přednost před tím, co se připojuje zleva, pokud by zákonodárci napsali musí umožnit se zařadit a došlo by k nehodě, kdo potom co porušil ? Já že jsem vás smetl v průběžném, když vy jste mě měl pustit, nebo jsem způsobil nehodu já, protože vy jste měl přednost z pozice pravé ruky a ještě z pozice jedoucího v průběžném pruhu? Kdo pak bude viník nehody ? 50:50… no to jsem zvědav co na to pojišťovny, ani jedna nebude chtít plnit, takže prales. Leda byste měl havarijní pojištění a vzal nehodu dobrovolně na sebe… ha ha …

   A zase kdyby levý pruh byl ten průběžný, pak ten v pravém pruhu se nedostane do situace práva přednostní jízdy ať už z pozice pravé ruky, nebo z pozice průběžného pruhu. Ale nastává potíž s tím, že vy co se chcete zařadit musíte umožnit jízdu vozidlům jedoucím v průběžném pruhu a nesmíte je ohrozit a ten v průběžném pruhu on by vás zase musel pustit a dostáváme se do situace kdo bude viník nehody…. tam už by větší vinu nesl ten v tom průběžném levém pruhu, ALE … vy ale přeci nesmíte ohrozit toho v průběžném pruhu a když je nehoda, tak jste ho asi ohrozil, takže taky špatně.

   No schválit takového pomocníka v zákoně by bylo hodně na pováženou že ?

   Když jsou lidé tak uvědomělí, tak proč se prostě nesjedou třeba 200 metrů ještě před tím zúžením a všichni pak přece pojedou plynule, rychle…. Vezměte to prakticky, pojedu 60, vedle mě jede v druhém pruhu druhý co jede 60, vytvořím před sebou mezeru, zpomalím na 55, ten se přede mě zařadí a potom oba pojedeme přece zase těch 60 a zip nemusím řešit když nebude extra hustý provoz.
   Když takhle pojedou 4 auta v jednom pruhu a 4 v druhém a tvrdošíjně dojedou vedle sebe až před to zúžení, tak pojedou 60, 50, 40, zastaví, začnou se pouštět, mezitím dojedou ta auta co byla vzdálená několik set metrů a ta budou muset brzdit a je hotovo… špunt jak Praha. Proč tomu prostě nepředejít ? No protože přeci já pospíchám víc než ten druhý, tak nebudu logicky zpomalovat. Naopak fandím těm řidičům kamionů, co jedou vedle sebe, jedou třeba 40 a pomalu se přibližují k tomu špuntu a za sebou mají ty nervózy co na ně troubí, blikají, nadávají a posunkují aby jeden z nich uhnul ale on neuhne a neuhne… Proč ? protože ten špunt se částečně vepředu uvolní a provoz se tím pak má šanci obnovit a zrychlit, ale podělají to zas jen ti co spěchají a dojedou zas až k tomu zúžení vedle dalších aut, než aby se postupně zařazovali do jedné kolony. Tolik k zipu. Neohleduplnost, dutohlavost a spěch. Jen proto se musí vymýšlet nové značky, posouvají se cedule obci aby se prodloužili 50km/h úseky, přibývá dopravních omezení viz 70 km/h před křižovatkami a i zákazy předjíždění a jiné zhovadilosti protože to jinak prostě nejde. Každého nového řidiče bych postavil ke skutečné dopravní nehodě s fatálními následky. Motorkář co má tělo tam a hlavu v helmě o 15 metrů opodál. Člověk který sténá bolestí v zaklíněném autě a poté co ho vystříhají se v něm pohnou vnitřnosti a umře na vnitřní vykrvácení. Posílal bych je rodinám pozůstalým oznamovat že se ženě s dvěma dětma nevrátí manžel domů. Aby si takový co musí lpět na malichernostech jako ušetřit 10 minut času rychlou bezohlednou jízdou a svou chybou připravili jiného o život uvědomili hodnotu lidského života.

  • Inspiroval jste mě první větou. Opravdu by bylo potřeba značky “zákaz sr@ní..”.
   To je to, co nejčastěji dělají jedni druhým.

 131. Nejvíc nebezpeční jsou tedˇti genitálové za volantem,kteří při předjíždění cyklistů nedávají blinkry,asi z pohodlnosti nebo demence,nebo frajeřiny?Všimněte si,kolik idiotů to je,urval bych jim páčku pod volantem,stejně ji mají na nic,asi je to moc namáhavé,prstem posunout páčku!Jedete,a najednou ten blb před vámi zničehonic uhne a před vámi najednou kolo,nebo chodec,to je stejné,prostě vemena!!!

 132. Já dost často sleduji (ne)řidiče co neumí používat připojovací pruh. Například při nájezdu na dálnici to pošlou mezi ostatní auta jedoucí vysokou rychlostí hned na začátku připojovacího pruhu. Vážení, připojovací pruh je natolik dlouhý právě proto abyste v něm nabrali dostatečnou rychlost pro plynulé zařazení mezi vozidla jedoucí v průběžném pruhu!

 133. Zajímalo by mne, jak je to v připojovacím pruhu, který je dlouhý třeba i několik set metrů.
  Kamioňáci do něj vjíždějí jako do pruhu pro malá vozidla a někdy i úmyslně zablokují rychleji jedoucí vozidla, která mohou v uvozovkách předjíždět pomaleji jedoucí vozidla v pravém jízdním pruhu.

 134. Tohle zase napsal jen blbec kterému vadí cyklisti nic víc – stejně jako většina článků. Protože neumíte uznat že jste líný prasata, který pro rohlíky musej dojet autem (věřim, že i na WC by jste nejraději doma dojeli autem), tak musíte sepisovat tyhle žávsty.. článek jinak o ničem… jen se potřeba vyplakat… fakt debilita.

  • A už jsi slyšel, že přežije jenom ten, kdo se dokáže přizpůsobit?
   Teda jestli náhodou nevyznáváš heslo: “Ať zhynu, jestli ustoupím”.
   Pak bych ti doporučil trasu Plzeň-Žatec.
   Tam tě nepředjede nikdo, aniž by porušil zákon.
   Ale vyber si sám statečný cyklisto.

 135. Směrovka při vjezdu na kruhový objezd mi nedává smysl, je jasné kam vůz bude odbočovat. Co mě sere je ale nepoužití směrovky při výjezdu. Ta dá jasně najevo, že auto bude kruháč opouštět a vy, který dáváte přednost, jet můžete.

  • To zrovna, to by se ti líbilo, co?!
   Všichni budou brát ohledy na Důša a Důša se pak na všechny vyserkašle a blinkr se rozžhaví až za kruhákem. (Pěkně podle zákona-znamení až při výjezdu)
   Kromě toho to většině vadí, jestli sis nevšiml. Tedy ty ohledy na druhé a plynulost provozu.

 136. Citace z Wikipedie – Kruhový objezd:
  Při vjezdu na kruhový objezd se od 1. 7. 2006 nesmí upozorňovat na změnu směru jízdy blikáním, protože je jasné, kterým směrem se auto vydá — doprava. Nebliká se ani při jízdě po kruhovém objezdu, jízda po něm se považuje za přímou. Bliká se pouze před výjezdem a při výjezdu z kruhového objezdu, aby auta, která chtějí na kruhový objezd vjet, věděla, že je vyjíždějící auto již nemůže ohrozit, nebo při přejíždění mezi pruhy ve vícepruhovém objezdu.

 137. … jednoduché. Mám přes 30let řidičák. Je tu debata blinkr kruhový objezd. Ono je to jedno, pokud jde o nebezpečí. Může taky dát blinkr při nájezdu do kruhové křižovatky…zapomene…a Vy čekajíc že u Vás bude odbočovat (protože má stále blinkr od nájezdu a ne vždy volant automaticky hodnocení ho vrátí zpět)…najedete a BUM, protože v realitě bude odbočovat až výjezdu za Vámi. Proto někteří čekají až opravdu auto najede do výjezdu. Tak pravidlo je jasné “očekávej neočekávané”. Znát vyhlášku, být na hlavní a mít přednost neznamená být
  vlastně nesmrtelný….a těch co tohle nerespektovali je plný hřbitov.

 138. U té stopky chybí, že pokud je stopka na zemi s čarou, musí každý zastavit na hranici čáry na zemi. Bez ohledu na výhled.

 139. Napadají vás ještě nějaké dopravní značky, jejichž význam řidiči nechápou?

  Jedna mne hned napadá “nejvyšší povolená rychlost”.

  Především bych se věnoval významu slova ‘nejvyšší’ – někteří řidiči si pletou slova nejvyšší a nejnižší. Nelze akceptovat, aby si někteří řidiči vynucovali překračování rychlosti a považovali maximálku za minimální rychlost, kterou lidé mají jet.

 140. Člověk, který umí řídit si rychlost přizpůsobí tak, aby v žádném případě nikoho neohrozil. Neřídí se pouze dopravními omezeními, která jsou na mnoha místech zcela bezpředmětná, ale používá selský rozum a dynamicky se přizpůsobuje situaci na vozovce.

  Naproti tomu svědomitý ovčan, který zdržuje provoz a úmyslně na volném úseku nejede maximální povolenou rychlostí si často neuvědomuje, že tím pouze ohrožuje ostatní účastníky provozu, kteří jsou nuceni ho předjíždět. Tito řidiči navíc často dopravnímu značení nevěnují adekvátní pozornost a jedou např. ve městě 49.9 km/h i za značkou upravující maximální povolenou rychlost na vyšší hodnotu. Těžko se pak divit normálnímu člověku, který u benzínové pumpy podobnému dodržovači vymachá držku v kýblu na mytí voken.

 141. Reaguji jen na jednu z nepřesností článku: Smíšenou stezku pro cyklisty a chodce cyklista použít nemusí. Pouze vyhrazenou stezku pro cyklisty. Na tu zase nesmí chodci.

 142. No, v článku je většina shrnuta hodně obecně a jestli toto berou čtenáři jako “v tom článku to psaly” tak se nedivím, že to na silnicích vypadá takto…

 143. Jsem řidič ale i často chodím pěšky chodím u nás přes lávku kde je jasná cedule cyklisto sesedni z kola spousta cyklistů tuto značku ignoruje přes upozorňování městské policii táto mevítky ignorujezajímalo by mě na koho se v tomto případě obrátit a jaké sankce hrozí v tomto případě cyklistum

 144. Největší problém kruhových křižovatek je u nás plynulost ,pokud by každý jel plynule s vzájemným ohledem na ostatní jelo by to jako po másle ,to znamená na kruhači neakcerovat prudce nebrzdit a občas spomalit když někdo najede na kruhak a ne si vymáhat přednost zrychlením skoro všude na světě to zvládají tak proč ne sakra u nás …….

  • Spousta řidičů před kruhacem zastaví jak na stopce a to i v případě že nikdo nejede.Nezkušení a postrachové tam nevjedou.Pokud nechci aby předeme někdo vjel když jedu 3výjezdem a jedu rychle tak použiji i blinkr doleva a jo pomůže to většinou.Jedu 1 výjezd blinkr doprava ještě než najedu na kruháčc.Je to o zkušenosti a dobrém odhadu řidičů.Když tam nikdo nestojí ani nejede za mnou tak i blinkr nepoužívám.Někdy je i výhoda že silničáři neumí stavět značky.Třeba omezení rychlosti při práci na silnici postaví tu 50,60 před křižovatku a už né za.Takže zase 90+ platí

PŘIDAT KOMENTÁŘ: