Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?

20.12.2017
12 nových názorů
Autor: Redakce
 • Téměř čtvrt milionu řidičů si musí letos vyměnit řidičský průkaz

 • Platnost řidičáků skupin B a B1 končí po 10 letech ode dne vydání

 • Vyřízení žádosti obvykle trvá asi 20 dní

Výměna řidičáku se od října do prosince bude týkat 234 858 řidičů. Nepatříte náhodou mezi ně? Pokud ano, už jste si zjistili, na kolik vás výměna vyjde a co k ní potřebujete?

Až do roku 2004 řidičské průkazy ,,neexspirovaly“ ke konkrétnímu datu, ale zásadně na konci roku. Tento systém způsobil vytíženost úředníků před vánočními svátky a dlouhé fronty a chaos na úřadech během prosincových dní. Dnes už je tomu naštěstí jinak a v roce 2017 bude nejvíce řidičáků propadat právě v říjnu, listopadu a v prosinci.

Jakou má platnost váš řidičák?

 • U skupin C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D nebo D+E končí platnost po 5 letech ode dne vydání.
 • U skupin B a B1 končí platnost po 10 letech ode dne vydání.

Pokud tedy máte na řidičáku datum vydání z roku 2007, týká se vás výměna také. Neplatný průkaz vás totiž vyjde pěkně draho. Pokutu na místě můžete dostat až ve výši 2000 Kč. Pokud by se navíc celá záležitost dostala do správního řízení, tak až 2500 Kč.

Kam zajít pro nový řidičák?

Zažádat si musíte na obecním úřadě s rozšířenou působností, což je i Městský úřad nebo Magistrát města. Nutné ovšem je, aby byl v okrese, kde máte nahlášené trvalé bydliště.

Jak dlouho trvá vydat řidičský průkaz?

Zpravidla to bývá 15, ale častěji spíše 20 dní od podání žádosti. Pokud se jedná o povinnou výměnu, nic neplatíte. Zažádat si navíc můžete nejdříve 3 měsíce před datem, kdy končí platnost, za což je státní poplatek ve výši 50 Kč.

Lze si také připlatit ještě trošku víc za zrychlené vydání. S tím nemusíte čekat 20 dnů, ale pouze 5, a to za cenu 500 Kč. To je ale dobré uplatnit pouze v případě, kdy jste na výměnu zapomněli. Vydáním nového řidičáku pak automaticky zaniká platnost toho starého.

Doporučujeme: Řidičské průkazy – Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení

Pokud se vám na úřadě nechce čekat ve frontě, můžete se prostřednictvím webových stránek daného úřadu objednat na kontaktní schůzku online. Tuto možnost nabízí zejména úřady ve velkých městech.

Co si s sebou připravit?

 • Vyplněnou žádost
 • Občanský průkaz
 • Barevnou nebo černobílou průkazovou fotografii (3,5 x 4,5 cm) – na úřadě fotku na řidičák neudělají.
 • Řidičský průkaz, který chcete vyměnit.

Co s řidičákem, když nemám v plánu řídit?

Nechat ho propadnout paradoxně nestačí. Vzdání se řidičského oprávnění musíte písemně nahlásit na obecní úřad.

Mohlo by vás zajímat box_color=#000000

Kdy vám můžou zabavit řidičský průkaz?

Běžně se tvrdí, že řidičák ztratíte ve chvíli, kdy získáte rovných 12 trestných bodů. Faktem ovšem je, že stačí za rok dostat 3 trestné body dvakrát. Pokud se jednalo o přestupek opakované překročení rychlosti, policista má právo vám řidičský průkaz na místě zabavit. Podobnou možnost má navíc i v těchto případech:

 • Když řídíte pod vlivem alkoholu.
 • Když řídíte pod vlivem drog.
 • Když se odmítnete podrobit testu na alkohol a návykové látky.
 • Za vysoké překročení maximální rychlosti
 • Za ujetí z místa nehody a neposkytnutí pomoci
 • Při způsobení dopravní nehody a zapříčinění vážného ublížení na zdraví nebo smrti.
 • Při neohlášení dopravní nehody
 • Při řízení bez profesní způsobilosti
 • Při řízení bez oprávněné lékařské prohlídky

O řidičák vás navíc nemusí připravit jen policie, ale nově i exekutor. Uvalení exekuce na řidičský průkaz je dnes poměrně běžné.

vpwxitdsdx (neregistrovaný)
řidičský průkaz – výměna – autobible.cz avpwxitdsdx vpwxitdsdx http://www.gcns4l8cy15dkng9w244wr6572tr6985s.org/ [url=http://www.gcns4l8cy15dkng9w244wr6572tr6985s.org/]uvpwxitdsdx[/url]
ivan hrozný (neregistrovaný)
Dobrý den,v dubnu jsem měnil narychlo řp.v Jeseníku,za 500.Pět dnů jsem byl bez papíru.Můj bratr měnil řp.2 měsíce propadlý v Odrách,dostal papír a starý řidičák mu zůstal až dostal novýýý.Za těch 20 dnů si klidně jezdil.V Jeseníku je už na dveřích napsáno,že dostanete prd a do výměny budete chodit pěšky!!!!!! Je to v lidech nebo okresech??????????Dík za odpověď.
Frsntišek Matys (neregistrovaný)
Také mám perlu. Řidičák mám již noví ale perla je v občance - je mi 72 a OP má platnost do 23. 3. 2052. Platnost se pokusím využít Zdravím.
Janek (neregistrovaný)
V článku se píše: Pokud se jedná o povinnou výměnu, nic neplatíte. Zažádat si navíc můžete nejdříve 3 měsíce před datem, kdy končí platnost, za což je státní poplatek ve výši 50 Kč.------ Tak budu platit 50 kč nebo je výměna zdarma? Nebo když přijdu na poslední chvíli, tak zdarma a 3 měsíce předem už 50 kč ? Nějaké divné... :-D
Mirek (neregistrovaný)
Potvrdí mi tady někdo, že řidičák C+E má platnost jen 5 let - mám tuto skupinu, řidičák vydaný právě před 5ti lety(2012), ale na něm platnost napsanou až do roku 2022. Díky předem za odpovědi...
martin mates (neregistrovaný)
Co je to za kravinu fotky sebou? Dneska se přece vše dělá digitálně ne?
Yarda (neregistrovaný)
Vysvětlí mi už konečně někdo, proč se vlastně ty zas...né řidičáky musí furt vyměňovat a proč mi nestačil ten růžový co jsem dostal po autoškole, když ta výměna není spojená s ničím jiným (školení, přezkoušení, prohlídka...)? A proč jako senior s sebou musím vozit povolení od lékaře na papíru A4? Nestačila by nějaká kartička formátutoho řidičáku?
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?