Řidič dálniční formule může přijít o papíry na půl roku. Za to, že ohrožoval provoz chybějící značkou

 • Policie aktuálně řeší jízdu závodního monopostu po dálnici D4

 • Policejní mluvčí uvedla, že vůz ohrožoval provoz chybějící registrační značkou a chybějícími světly

 • Že závodní monopost do provozu nesmí, o tom není potřeba debatovat. Ale jestli policie nemá na práci nic jiného, pak žijeme v silničním ráji 

Česká republika má nejnovější motorizovanou aféru. Zatímco v Německu aktuálně vyhlásili hon na velká SUV, u nás policie vyhlásila hon na člověka, který se v nedávné minulosti „proháněl“ se závodním monopostem Dallara GP2/08 po dálnici D4. Alespoň tak o tom píší některá média. Policie vyzývá svědky celé události, aby se přihlásili, uvedli detaily (zejména přesný čas, protože bez místa a času není přestupku) a pomohli viníka potrestat. Vzhledem k tomu, co se reálně stalo, považujeme iniciativu policie v této záležitosti přinejlepším za úsměvnou.

Pro zajímavost, monopost Dallara GP2/08 byl představen v roce 2007. Pohání ho atmosférický osmiválec Renault 4,0 l o výkonu 450 kW (612 koní). Sprint na 100 km/h zvládne za 2,9 s, na 200 km/h to trvá 6,6 s a nejvyšší rychlost je 328 km/h.

Policie má podle svých vlastních slov k dispozici dva videozáznamy. Zatím však nezná jejich autory, neví, kdy přesně k jízdě došlo, a samozřejmě neví, kdo formuli řídil. „Řidič užil vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu, čímž ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. To vozidlo nemá na silnici co dělat. Kromě toho, že nemá registrační značku, tak i další věci jako světla,“ řekla pro iRozhlas.cz mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Tvrzení, že řidič formule ostatní ohrožoval jen tím, že po dálnici jel, je směšné a v konfrontaci se zveřejněným videem neobstojí. Kromě toho, že se po silnici pohyboval automobil, který nemá správné razítko, se nestalo vůbec nic. Dotyčný si zjevně počínal s vědomím, co řídí. Nepohyboval se nijak nebezpečně, nedělal závodní manévry a evidentně nejel dramaticky rychle. Reálně nikoho neohrozil.

Škodí diesely městu? V Německu dokázali, že moderní diesely vzduch čistí a že ty staré nemá smysl zakazovat

Jistě, auta technicky nezpůsobilá pro silniční provoz by se v něm pohybovat neměla. Na druhou stranu to je v podstatě stejné, jako kdybyste po dálnici jeli s upadlou registrační značkou a nefunkčními světly. Nebo s propadlou technickou. V takovém případě byste asi nesouhlasili s tvrzením, že ostatní účastníky provozu ohrožujete.

Kdy je vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu?
Dle zákona o provozu na silničních komunikacích platí je silniční vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, pokud
a) pro závady v technickém stavu bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,
b) poškozuje životní prostředí nad míru stanovenou prováděcím právním předpisem,
c) provozovatel vozidla neprokáže jeho technickou způsobilost k provozu na pozemních komunikacích způsobem stanoveným tímto zákonem,
d) byly na vozidle provedeny neschválené změny anebo zásahy do identifikátorů vozidla, například VIN.

a dále:

Provozovatel silničního vozidla nesmí provozovat na pozemních komunikacích vozidlo,
a) které je technicky nezpůsobilé k provozu,
b) které není zaregistrováno v registru silničních vozidel v České republice nebo v registru silničních vozidel jiného státu,
c) na němž není umístěna tabulka s registrační značkou, přidělenou k tomuto vozidlu obecním úřadem obce s rozšířenou působností nebo příslušným orgánem jiného státu, způsobem umožňujícím identifikaci vozidla,
d) k němuž není splněna povinnost pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,
e) jehož technická způsobilost nebyla ověřena pravidelnou technickou prohlídkou provedenou v členském státě, technickou prohlídkou provedenou pro účely zápisu silničního vozidla do registru silničních vozidel nebo technickou prohlídkou jednotlivě dovezeného silničního vozidla nebo u něhož od provedení poslední takové technické prohlídky uplynula lhůta podle § 40; to neplatí, jde-li o silniční vozidlo, u něhož dosud neuplynula lhůta k provedení první pravidelné technické prohlídky,
f) které nemá identifikační údaje v souladu s údaji uvedenými v registru silničních vozidel nebo v osvědčení o registraci silničního vozidla nebo technickém průkazu zvláštního vozidla.

Můžeme namítnout, že zákon platí pro všechny. A dle platných zákonů došlo k porušení hned několika pravidel. To ale jen dokládá, že zákony jsou stejně nedokonalé jako lidé, kteří je tvoří, a nikdy nemohou spravedlivě pokrýt všechny myslitelné situace. Řidiči totiž podle zákona hrozí přísný trest. Jízda s technicky nezpůsobilým automobilem je v bodovém systému ohodnocena pěti body, pokutou pět až deset tisíc korun a zákazem činnosti na šest měsíců až jeden rok. Vzhledem k medializaci případu přitom nejspíš nelze doufat, že policie by se, pokud řidiče vůbec vypátrá, uchýlila k nějakému „neformálnímu“ řešení. A minimálně půl roku bez řidičáku se nám vzhledem k okolnostem zdá jako příliš tvrdá sankce pro někoho, kdo se „provinil“ hlavně tím, že pobavil celý český internet.

Řidič dálniční formule může přijít o papíry na půl roku. Za to, že ohrožoval provoz chybějící značkou
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.35%) 104 hlas/ů

37 KOMENTÁŘE

 1. ona otzka jestli vubec naky paipry ma a o specialni papiry na monoposti F1 a jine zavodni stroje přijit nemuže pač je nevidava magistrat 😀

  • Z článku mi vyplývá že formule není způsobilá k provozu… takovouhle kokotinu jsem v životě neslyšel. A taky by mě zajímalo, jak se ohrožuje provoz na poz. komunikaci chybějící značkou :D. Sorry ale toto mohl napsat jen K.K.T.

 2. Autor článku má problém s chápáním pravidel? Funguje to tak, že název článku má ten skutek zlehčit? Nějaká pitomá “značka” blá, blá? Pravidla fungují jako kód. False – True. Porušil, neporušil a nazdar.
  No a co, že neměl jenom “značku”, přední světla, koncová světla, brzdová světla, směrová světla, ostré hrany, blá, blá… Fakt nádhera článek, takhle vychávejte dál, bude tu skvělá džungle.

  • Pravidla fungují jako kód? True false? A to je právě ten omyl! Tak jednoduché to není, nemůže být, a pokud se nechceme podobnými názory prožít do nějaké distopické podoby policejního státu, tak ani nesmí být.

 3. Tak tohle už je moc ten co psal tenhle članek je buď totálně vylízanej a nebo by si měl přešlápnout protože si evidentně stojí na vedení mněl by se vratit do autoškoly pač jestli nechápe tohle tak zřejmě řidičák ani nevlastní!

 4. Respekt Lukáši. Napsat takovou hovadinu chce opravdu koule jak melouny. Jakkoliv souhlasím s tím, že ve srovnání s jinou náplní práce PČR se toto jeví jako méně podstatné, není to zanedbatelné a PČR toto musí vyšetřit, bez ohledu na názor nějakého anarchisty. Názor veřejnosti na skutkovou podstatu prohřešku fakt nemůže být omluvou zakládající zastavení prošetření či potrestání. Ten člověk je nezodpovědný sobec a na silnici nepatří v žádném autě. Minimálně dokud nedostane rozum.

  • Názor veřejnosti samozřejmě ne, ale skutečné prokázání toho ohrožení ano. A tam právě (dle toho vyjádření policie) hrozba toho, že je policie z videa (neoficiálního) ochotná ohrožení prokázat, přestože to z něj vůbec nevyplývá. 🙁

 5. Chci Vam sdelit jen jednu věc.
  Jděte do prdele tak se projel po dalnici no a co.. Sakra v tomhle státě se deje tolik sracek a nikdo to neřeší… Tak se projel tak co.. Nikomu nic nedělal pouze zvolil super dopravni prostředek… S kecama o zakonech jdete do hajzlu. Zakony jsou pouze vymyslena sracka nic jinyho.. V hlubsim významu nemaj smysl kazdej si muze delat co chce…. Buzerujte vrahy a lidi co okradaji a vykradaji nae kapsy a ne jezdce po dalnici. Bando blbinku.

 6. Sedět za volantem Babiš tak ho po 10 letech vyšetřování prohlásí za národního hrdinu. Je zvláštní jak zákony platí jen nekdy

 7. Děláte si prdel ? Ohrožoval chybějící značkou ? Na tom člověku je vyloženě vidět že řídit umí. Neměli by se spíše páni “komisaři” zaměřit na ty miliony kreténů co absolutně řídit neumí, neznají ani přednost z prava a v klidu si po silnicích denně jezdí ? Nasrat na tuhle logiku v ČR a v celé zkurvené Evropě !!!

  • Přečti si to ještě jednou, nebo ve tvém případě spíš víckrát, a raději hodně pomalu. A pak si vlep pár facek přes celou hubu. O ohrožování chybějící RZ zvrací jen ten hňup, co se pod ten blitek podepsal.
   Ale chápu, že ne každý dosáhne na průměrnou inteligenci, a někdo holt už z principu statistiky musí být v myšlení slabší, než sklenice vody.

 8. Fakt je, že jen za dnešek jsem na silnici viděl alespoň dva blby co ohrožovali své okolí daleko vice a SPZ měli a dokonce takové ty protekčni

 9. Odvolávat se na to, že se tady děje spoustu sraček, tak proč by se nemohly dít další, je minimálně na návštěvu nějaké psychologické poradny a ztrátu řidičáku. Až to jelito zaviní nějakou nehodu, nemá blinkry, například při odbočování, doufám že tím “šťastným” účastníkem nehody budeš ty.
  Ty další nesmysly, co píšeš, raději nebudu komentovat.

 10. Nejbezpečněji předjíždějící auto, které jsem za poslední dobu viděl, může jet 300 a jede v pohodě, třeba chtěl jen auto převézt, na každý vlek nenajede.

 11. Souhlas se článkem! Když by někoho ohrozil nebo něco způsobil ať se to řeší, jinak je mi po tom prd

 12. Kdyby ho opicajti chytli, budiz, at dostane pokutu. Ale vynakladat na to ex post tolik casu, at radsi delaji neco uzitecnejsiho, treba pokutovat ty pitomce, co znacku maji, ale jezdi 10x hur nez ten pilot..

 13. Tak jsem se pobavil. Skutečně video ukázalo ohrožení??? A V ČEM V PRAXI SPOČÍVALO??? Zákony tvoří naši poslanci kteří jak známo spí a jsou opilí. Co z těch hlav může vzejít dobrého??? Kvalitní zákony???
  Někdo zveřejnil zajímavost, jen tak pro potěšení a další to již považuje za trestný čin??? Doufám že ten kdo to zveřejnil bude mít normální rozum a nenahlásí čas i místo aby dotyčnému uškodil. Nebo jej na bonzuje??? Co naplat je mi líto všech zůčastněných stran: toho kdo jel, toho kdo točil i policie která musí jednat proč Proto že máme ZÁKONY, žel hloupé až farizejské. Přece jsme obyčejní lidé a těm se nesmí nic dovolit ani prominout jak by to v tom státě vypadalo??? Spravedlnosti zdar!!!! 6el nevíme které.

 14. Fízlové dělají na silnici větší bordel, dokonce jezdí ožralí, ten borec v té formuli nikoho neohrozil. Skutek, který není nebezpečný pro společnost není trestný.

 15. Když se policie věcí zabývá, jsou za dementy. Kdyby nad tím mávli rukou, zase by to bylo špatně. Pravidla platí pro všechny, a je jedno jestli jede člověk ve formuli nebo v oktávce.

 16. Ten titulek mohl napsat s prominutim jen absolutní blb. SPZ je to poslední na co bych poukazoval.
  Za mě, to byla hloupost i když to auto nejspíše potřebovali převézt na krátkou vzdálenost. Je jasné, že na normální podval to naložit nejde, ale i když jel pomalu a slušně, tak to byl zbytečný risk.
  Řidiče nemají šanci najít potažmo ho nedokáží z ničeho usvědčit i když nalezení auta samotného asi velký problém nebude. Najdou tu Corvettu, řidič spojitost popře, najdou auto samotné, majitel neuda řidiče a vlastně i popře, že to bylo zrovna to jeho, protože ho nikdo nechytl během jízdy. Takže všechen ten humbuk okolo je jen mlácení prázdné slámy.

 17. Já jen žasnu kam se společnost za pár let dostala .Demokracie neznamená že si každý může dělat co chce, jsou pravidla a ať se to lidem líbí nebo ne je potřeba je dodržovat. Znamená to že pár lidí má v paži a MI ostatní co pravidla dodržujeme musíme těmto zmetkům ustupovat ??? Stačí jeden menší kamínek , větší kus gumy nebo plastu a křehká formule by nadělala spoustu problémů spoustě řidičů…Nevím co Vy cynikové co ho tu obhajujete na to kdyby tam jel někdo z Vaší rodiny a tenhle ,, borec ,, by ho ohrozil ?? Byli by jste v klidu ? Vadí Vám kluk na motorce který ví jak jezdit a jede po dálnici 200 a má všechny oficiality v pořádku , a tohle Vám nevadí ?? Jste POKRYTCI a měli by jste se nad sebou a svým chováním zamyslet….

  • Ještě je potřeba dodat, co všechno by se mělo podle těchto lidí tolerovat. Tady by bylo potřeba se zeptat, když jeden idiot nemusí dle nich mít blinkry světla registrační značku, zkrátka auto nemusí splňovat předpisy pro provoz na silnici, co kdybychom se na to vyflákli všichni a odstranili tyto hlouposti z aut. Když jeden ano, tak proč ne všichni, jsme si přece rovni, nebo ne? Bude to pro tyto lidi přijatelné, když jim někdo způsobí svým dopravním prostředkem nějakou újmu a budou se dožadovat odškodnění, jak to policii vysvětlí, “nabourala mě červená Octavia”, a co dál, bude to stačit pro zjištění pachatele?

 18. Tak on ten monopost jel po dálnici jen jeden, tak je potřeba trestat.
  Kdyby se ale mělo trestat stání na chodníku, stání v ulici užší než 6 metrů nebo kde není odstup od tramvajových kolejí nebo od křižovatky, tak to by museli potrestat třetinu Prahy. A na to koule nemají.

 19. BTW autor je manipulativní ksindl a mluvčí PČR o žádném “ohrožování absencí RZ” neřekla ani slovo.
  Světlost toho monopostu je tak malá, že o pro řidiče neviditelný hrbol na vozovce zakopne raz dva. Co se pak stane, nikdo předem neodhadne; můžou lítat jiskry, může jít do hodin, může skočit panna/orel.
  A co se týče absence RZ, tak z toho plyne, že nemá povinné ručení. Dokonce ani autorovi nepřeju, aby musel řešit problém s rodinným příslušníkem, zmrzačeným vemenem bez povinného ručení.
  A jestli šéfredaktor hodlá tyhle zvratky zveřejňovat dál, dalo by se to brát jako veřejný závazek převzetí veškerých záruk za následky nehod způsobených těmito vymaštěnci.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: