Průzkum nebezpečnosti barev: Červená auta bourají nejčastěji

Zdroj: Tiskový servis Audi
  • Popularita barev automobilů se v různých zemích liší

  • V posledních letech vzrůstá obliba bílé, která je populární zejména v oblastech s teplejším podnebím

  • Největší pravděpodobnost nehody mají červená auta, hnědá a černá auta

  • K rizikovým barvám patří rovněž žlutá, modrá, bílá a šedá

Barva auta může leccos poodhalit o charakteru jeho majitele a rovněž sehrává značnou roli v bezpečnosti provozu. Nejlépe jsou vidět automobily ve světlých barvách, zatímco šedivé a tmavé každý mnoho lidí často uvidí až na poslední chvíli.

Správně zvolená barva umožní vyniknout tvarům automobilu. Nevhodně vybraná naopak potlačí různé prolisy a zajímavé detaily. V poslední době „letí“ různé odstíny metalízy. Kdo chce být „in“, pořizuje si vůz v matné barvě. Konzervativní kupující volí spíše monochromatická vozidla, zatímco extrovertnější řidiči preferují světlé barvy.

Převládá šedá a stříbrná

V posledních 20 letech došlo podle expertů ze společnosti carVertical, která se celosvětově věnuje prověřování historie ojetých vozů, k výrazným změnám v trendech barev automobilů. Plných 42 % vozů vyrobených v roce 2002 bylo šedých nebo stříbrných. Ačkoli bílá je v současnosti jednou z nejoblíbenějších barev s téměř pětinovým podílem, v roce 2002 v podstatě žádná bílá vozidla neexistovala. Trendy v této sféře se mění v průběhu času. Například mezi lety 2012 a 2014 rostl počet hnědých aut, ale pak začal zase prudce klesat. Podíl černých aut mezi lety 2002 a 2020 naopak zůstal víceméně podobný.

Popularita barev automobilů se v různých zemích liší. Obecně platí, že bílá auta jsou populárnější tam, kde mají teplejší podnebí, protože odráží sluneční světlo a vozidla se méně zahřívají. Naopak v Norsku, Kanadě nebo Švédsku se lze setkat spíše s vozy v tmavších odstínech.

Jak ukazuje studie od carVertical, bílá je nejoblíbenější barvou v Austrálii (39,1 %) a v Evropské unii (26,8 %). Australané také mají v oblibě rovněž stříbrnou (15,9 %) a šedou (14 %). Evropané preferují šedou ještě více (25,9 %) a mají rádi i černou (24,5 %). Podobné procento černých vozidel lze nalézt také v USA (24,7 %). Tam jsou ale v oblibě i bílá (20,9 %) a stříbrná auta (17,3 %).

Na červená pozor!

Barva vozu ale není jen otázkou stylu, ale má i výrazný bezpečnostní aspekt. Společnost carVertical provedla výzkum všech historicky prověřovaných vozidel, aby odhalila vliv na bezpečnost jízdy. A přišla na zajímavé skutečnosti.

Podle jejich průzkumu mají větší pravděpodobnost nehody červená auta. Tedy překvapivě ta, která jsou dostatečně nápadná a dobře viditelná. Červenou mají rádi energičtí, intenzivně žijící lidé, kteří ale dovedou být někdy až agresivní. Tuto barvu mají často rychlé sportovní automobily, které obecně více bourají. Zatímco celkově 40% vozidel, která dnes jezdí na silnicích, bylo podle společnosti carVertical účastníkem nehody, v případě těch červených to bylo již plných 60 %. Řídit červené auto je tak velmi rizikové. Jen o trochu lépe jsou na tom hnědé a černé barvě s 59% a 57% rizikem nehody. Mezi barvami automobilů, které mívají nehody častěji než ostatní, následuje žlutá (55 %), modrá (54 %), bílá (50 %) a šedá (50 %).

Zdroj: Průzkum společnosti carVertical

Průzkum nebezpečnosti barev: Červená auta bourají nejčastěji
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlas/ů