Prodeje aut v jižních zemích EU spadly o desítky procent

  • Koronavirus téměř zastavil prodeje nových aut

  • Nejen evropský automobilový průmysl zažívá nejhorší ekonomickou ránu od roku 1945

  • Evropské automobilky volají po okamžitém zásahu EU

Současná pandemie onemocnění Covid-19 si začíná vybírat ekonomickou daň mezi výrobci aut. A to zejména evropskými, jejichž továrny i showroomy jsou již několik týdnů zavřené a brzké otevření není v dohlednu. Podle magazínu Automotive News dělí automobilky od vážných existenčních problémů jen několik týdnů.

Koronavirus „stál“ automobilky podle Evropského sdružení výrobců automobilů ACEA již 1,23 milionu nových aut a dotkl se 1,1 milionu zaměstnanců. A to se nebavíme o dodavatelích.

V nejvíce zasažených evropských zemích, jako je Itálie, Francie a Španělsko, prodeje drasticky klesly. V Itálii je propad obzvláště alarmující – v březnu prodalo o 86 % méně automobilů než v únoru. Francie hlásí úbytek o 72 % a Španělsko o 69 %. Naproti tomu Švédsko, které jako jedna ze dvou zemí starého kontinentu nezavřelo hranice a ani neomezilo výrobu, zaznamenalo pokles pouhých 8,1 %.

Trh v Číně se odrazil ode dna. Prodeje aut vzrostly čtyřnásobně

Evropský automobilový průmysl jako celek zažívá nejhorší ekonomickou ránu od roku 1945. A podle všeobecných prognóz měsíc duben nebude o mnoho lepší. Evropští výrobci proto bijí na poplach a žádají okamžitý zásah EU, zejména v oblasti uvolnění případných pokut za nedodržení emisních plánů v příštích letech. Přípravy na ještě striktnější emisní opatření stojí výrobce ročně miliardy eur a jsou významnou zátěží pro jejich rozpočty.

Prodeje aut v jižních zemích EU spadly o desítky procent
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: