Přechod na elektroauta bude trvat celá desetiletí, odhaduje šéfka GM

Zdroj: Bill Pugliano
  • GM bleskovým tempem elektrifikuje svou modelovou nabídku, momentálně však nabízí pouze jediný čistě elektrický automobil

  • Příchod autonomních vozů očekává Mary Barra do pěti let

  • V Evropě bude vývoj odlišný kvůli legislativě

Nejvyšší šéfka koncernu General Motors, Mary Barra, očekává, že bude trvat celá desetiletí, než se zákazníci přesunou z konvenčně poháněných automobilů do elektroaut. Zároveň pro Bloomberg TV uvedla, že autonomní vozy bez řidiče budeme moci využívat už za pět let. Mary Barra přitom mluvila o americkém trhu, který v současnosti čítá zhruba 250 milionů automobilů.

V Evropě však bude situace poněkud jiná. EU totiž vyžaduje, aby už v roce 2030 byl podíl elektrifikovaných modelů na trhu nových aut zhruba třetinový. Mild-hybridy by měly tvořit 15 % trhu, plug-in hybridy a fullhybridy 5 % a čisté elektromobily okolo 7 %.

Autonomní auta nikdy nebudou zcela autonomní. Připustil to už i člověk z nejpovolanějších

General Motors v současné době na americkém trhu nabízí pouze jediný elektromobil, nicméně připravuje více než 20 plug-in hybridních modelů.

Kromě financování programu elektrických modelů se GM podílí také na financování společnosti Cruise, která vyvíjí autonomní vozidlo bez řidiče. GM v ní má majoritní podíl. GM plánuje do Cruise „nalít“ zhruba miliardu dolarů (23 miliard Kč). Mary Barra očekává, že finální produkt v podobě taxi služby bez řidiče tu bude do pěti let.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: