Praha odstraňuje značky upravující rychlost. Řidiči se tak mohou octnout v radarové pasti

 • Nové vedení Prahy odstraňuje na některých místech značky, které informovaly o změně rychlostního omezení

 • Úředníci a TSK se odkazují na obecnou úpravu

 • Na Rozvadovské spojce tak zmizely značky „80 km/h“. Úsekové radary zde však neměří, Policie ČR to neschválila

Záměr nového vedení hlavního města snížit rychlost na přivaděči od dálnice D8 vyvolal značný ohlas. Město chce ve spolupráci s Technickou správou komunikací (TSK) na čtyřproudé komunikaci snížit rychlost ze 70 na 50 km/h a měřit zde rychlost. Informoval o tom blog dfens-cz.com a později také zpravodajský iDnes.cz. V čem je háček? Rychlost se má na 50 km/h omezit pouze odstraněním značky „Rychlostní komunikace“. Řidiči si musí sami uvědomit, že tato značka znamená nutnost zpomalit na padesátku. Ponechme na úvaze čtenářů, zda takové řešení napomůže spíše bezpečnosti provozu v místě, nebo snadnějšímu vybírání pokut.

Pokuty a trestné body za překročení rychlosti: Jaký trest vám hrozí

Liberecká nicméně není jediný případ, kde se řidič přijíždějící do Prahy musí mít na pozoru. K podobnému opatření došlo rovněž na Rozvadovské spojce. Ta je pokračováním dálnice D5. Je to čtyřproudá komunikace se svodidly, bez přechodů a semaforů. Od konce D5 ke sjezdu na Stodůlky zhruba v polovině Rozvadovské spojky platí rychlostní limit 100 km/h, stanovený dopravní značkou. Mezi sjezdem na Stodůlky a koncem Rozvadovské spojky přibyly před několika lety kamery úsekového měření spolu se značkami „B 20a Nejvyšší dovolená rychlost“ omezujícími rychlost na 80 km/h. Ty ale nedávno zmizely. A nás napadlo, jestli za tím náhodou nestojí podobná snaha vytvořit radarovou past jako na Liberecké. Kolik řidičů si na ulici vypadající jako dálnice uvědomí, že předchozí úprava rychlosti přestává za křižovatkou (sjezdem) platit a nadále je třeba dodržovat obecný limit rychlostních komunikací v obci, tedy 80 km/h?

Rozvadovská spojka
Rozvadovská spojka ve směru od D5 do centra. Značky s omezením rychlosti na 80 km/h zmizely, ale rychleji se zde jezdit nesmí. Předchozí stovka přestává platit za sjezdem na Stodůlky (Foto: Google Street View)

Tisková mluvčí TSK Barbora Lišková na náš dotaz uvedla, že dopravní značky byly odstraněny pro nadbytečnost: „Značky byly nadbytečné. Na komunikaci pro motorová vozidla je ve městě stanovena rychlost 80 km/hod.“ Stejně jejich demontáž zdůvodňuje specialista silničního správního útvaru hl. m. Prahy Luděk Důra: „V případě Rozvadovské spojky je ve směru do centra od MÚK s D0 (po vjezdu do obce) rychlost upravena na 100 km/hod až ke křižovatce Jeremiášova dopravní značkou (dále DZ) B 20a. Tato křižovatka zvýšenou rychlost ruší a začíná platit výše uvedená obecná úprava, která platí až před MÚK s ul. Bucharova a řidiči jsou povinni tuto obecnou úpravu znát a dodržovat. Z tohoto důvodu byla DZ B 20a „80“ nadbytečná a proto byla v rámci úprav DZ odstraněna.“

To je sice pravda. Ale jeden by řekl, že v místě vybaveném úsekovým měřením rychlosti je na dodržování rychlosti asi nějaký mimořádný bezpečnostní zájem, tudíž je žádoucí, aby řidiči s jistotou věděli, co se od nich čeká. Tím spíš, že ukončení platnosti rychlostního omezení křižovatkou je tuzemské specifikum, které v mnoha evropských zemích neznají.

Řidiči jeli po D6, když kolem nich prosvištěl Superb rychlostí 225 km/h (komentář)

Řidiči se ale v tuto chvíli pokuty bát nemusí. Ačkoliv Praha zde nechala nainstalovat úsekové měření už před lety, Policie České republiky jeho používání dosud neodsouhlasila. Úsekové radary ostatně – zatím! – nefungují ani na zmiňované Liberecké. Nikde ale není napsáno, že ho v budoucnu PČR neschválí. Tlak na to jistě existovat bude, protože kdyby Praha nechtěla na těchto místech měřit, neinstalovala by tam relativně nákladnou technologii. A řidiči se samozřejmě o případném spuštění radarů dozvědí, až jim začnou chodit nechvalně známé „výzvy k uhrazení určené částky“.

Odstranění značek „80 km/h“ v uvedeném případě je podle vás…
Praha odstraňuje značky upravující rychlost. Řidiči se tak mohou octnout v radarové pasti
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 42 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, pane Červenko,

  přesně tuto informaci jsem hledal. Dnes jsem projížděl po Rozvadovské do centra Prahy a jaksi mi nedošlo, že je maximální povolená rychlost 80km/h. Uvědomil jsem si to, až když jsem míjel kamery (umístěné ve středu na dělícím ostrůvku) pár set metrů před koncem, kde se Rozvadovská napojuje na ulici Bucharova. Infomaci, že zde měření neprobíhá máte přímo od pana Důry? Respektive, je to informace z důvěryhodného zdroje?

  Děkuji

 2. Přesně tohohle jsem si všiml, klasická past na neznalé. Zjistili, že lidé dodržují 80 tak odebrali značku aby alespoň někoho nachytali. Díky bohu za waze…

  Nemluvě o tom, že bezpečná rychlost by tam mohla být klidně 110.

  Pokud je to pravda, tak je jen dobře, že to není schválený.

 3. V kterých zemích křižovatka neruší dopravní značku? To bych tedy skutečně rád věděl – protože v tom případě dochází k zmatečnému značení a následné karamboly z rozdílu rychlostí odnese kdo? Když mám někde na hlavní povolenou osmdesátkuy, ale na vedlejší je pouze padesát, jak se o tom řidič přijíždějící z vedlejší dozví?
  Červenko, běž ven a dej si facku, než něco takového napíšeš.

  • treba hned za humny v nemecku. klasicky priklad: maji tam skrtnutou snizenou rychlost az par desitek metru za krizovatkou, kvuli ktere byla rychlost snizena.

 4. A skutečně se jedná o křižovatku?

  https://tn.nova.cz/clanek/ridici-na-dalnicich-casto-chybuji-odbornik-prozradil-jak.html

  Další palčivou otázkou je, zdali sjezd nebo nájezd na dálnici ruší omezení rychlosti, stejně jako křižovatky. Málokdo si je v této problematice jistý a riskuje tak pokutu: “Sjezdy a nájezdy na dálnicích jsou takzvané mimoúrovňové křižovatky a nejedná se o klasickou křižovatku, napojuje se tam jedna silnice k druhé, ale přes připojovací jízdní pruh. Toto připojení dvou komunikací neruší případné omezení rychlosti,” upozorňuje Vít Jedlička.

 5. Jsou to zloději. Člověk jeden po x letech do Prahy a pak se po návratu domů bojí, jestli někde nepřehlédl nějakou značku. Cedule, že je člověk už v Praze… Se dá celkem snadno na silnici pro motorová vozidla přehlédnout, pokud zrovna řešíte nějakou situaci či předjíždění dvou kamionů. Navíc bývá mnohdy “mimo město” a vám pak ani nemá možnost dojít, že v tom městě už jste a máte zpomalit. Nejsem sám, kdo když do Prahy zavítá, tak se ptá sám sebe… “kur*a kolik tu můžu jet?”. S tímhle ať jdou do háje. Naopak si myslím, že v hustém provozu by měl být řidič častěji informován o rychlostních omezeních, protože musí být více v pozoru a riziko, že zrovna přehlédne ceduli je daleko větší.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: