V každém novém domě povinná nabíječka elektroaut, zvažují v Británii

 • Návrh nových stavebních předpisů pro Anglii počítá s povinným budováním nabíječek

 • Nabíjecí místo by muselo být u každého nového rodinného domu s parkovacím místem

 • U jiných staveb by pak záleželo na počtu parkovacích míst

 • Stávajících domů a menších kancelářských budov by se opatření netýkalo

 • Pokud návrh projde, byl by prvním svého druhu na světě

Všechny nově postavené obytné domy v Anglii by v budoucnu musely být povinně vybaveny nabíjecím místem pro elektromobily. Počítá s tím vládní návrh nových stavebních předpisů, který nyní prochází veřejným připomínkováním (PDF, anglicky).

Cílem návrhu je podpořit a urychlit akceptaci elektrických aut anglickými motoristy (jiných zemí Spojeného království se návrh v této fázi netýká). Pokud by vládní návrh úspěšně prošel legislativním procesem, byl by prvním svého druhu na světě.  Jde o jeden z kroků vládní strategie Road to Zero, jejímž cílem je, aby všechny nové osobní a lehké užitkové vozy registrované v Británii byly k roku 2040 „bezemisní“. Samozřejmě se tím myslí pouze emise výfukové, nikoliv emise vznikající například při výrobě elektřiny pro nabíjení aut.

Elektromobily by se v budoucnu mohly nabíjet z obsahu vaší toalety

Důvodová zpráva ministerstva dopravy říká, že nabíjení doma je pro zákazníky obecně jednodušší a pohodlnější. V současnosti se podle ní odehrává doma až 80 % veškerého nabíjení elektromobilů.

Podle návrhu by musela být nabíječkou vybavena každá nová obytná budova s parkovacím místem. Tedy i většina rodinných domů. Návrh požaduje minimální výkon 7 kW a náklady odhaduje na 976 liber (v přepočtu přibližně 28 tisíc korun.)

Každá nová obytná budova s více než 10 parkovacími místy by pak musela být vybavena elektrickými rozvody ke všem parkovacím místům, aby bylo možné případné nabíječky snadno připojit. U ostatních budov s více než 10 parkovacími místy vláda navrhuje jednu povinnou nabíječku a kabelové rozvody pro každé páté parkovací místo.

Ne, britští poslanci nezakazují vlastnictví aut. Jen poukazují na obtížnou dosažitelnost uhlíkové neutrality

Stranou však nezůstanou ani stávající neobytné budovy. Pokud je u nich více než 20 parkovacích míst, měly by mít od roku 2025 alespoň jednu nabíječku.

Vládní návrh se zabývá i otázkou zvýšených nákladů v místech, kde by bylo zapotřebí posílit rozvodnou síť. V případě, že by náklady převýšily částku 3600 liber (asi sto tisíc korun), dostala by stavba výjimku a povinnou nabíječku by mít nemusela.

Připomínkové řízení poběží až do 7. října. Veřejnost se v jeho rámci může vyjádřit k celé řadě aspektů od dílčích detailů typu výjimek až po výchozí předpoklady, kalkulace a odhady nákladů, na nichž celý návrh staví.

Měly by být nabíječky povinné i u nás?
V každém novém domě povinná nabíječka elektroaut, zvažují v Británii
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

 1. Každý rodinný domek má na fasádě obvykle zásuvku, takže každý rodinný domek má nabíječku pro elektromobil. Každý elektromobil se dá nabíjet jako mobilní telefon z běžné zásuvky. Pokud je na jističi 10A, tak zásuvka dává 2,3 kW výkon, nabijete každou hodinu 2,3 kWh do baterky. Pokud na jističi 16A, tak 3,6 kW a nabijete 3,6 kWh za 1 hodinu nabíjení. Takže malý elektromobil s baterií kolem 18 kWh nabijete s přehledem přebytečným levným nočním proudem, co u nás trvá obvykle 8 hodin. 8×2,3=18,4 kWh, což je třeba celá baterie elektromobilu VW eUP na dojezd 150 km, 8×3,6=28,8, což je baterie třeba menšího SUV Kia Soul EV, velikosti Škoda Yeti, na dojezd 230 km.

  • PEKNA BLBOST.
   NAUC SA NIECO O TESLOVI , EDISONOVI ,ROKEFELEROVI A HLVNE PRECO TESLOVI NEPATENTOVALI ANI JEDEN Z JEHO NAVRHOV O SHOPNOSTI PRENOSU ENERGIE. A PRECO UFO’S STALE TAK FUNGUJU.
   POZRI ROZSTRIERANY RAKETOPLAN COLUMBIA. TO ASI NEBOLI SOVIETI. PERHABS IRQUIS?
   A ked ostanes visiet v zime v nejakej zacpe na dialnici, tak si nakopnes agregat na solarnu energiu.
   Na solarnu energiu funguju rastliny, nie ludia. Potrebujeme Slnko aby sme prezili, ale svetla a tepla som sa este nenajedol. Ked neveris, daj na veceru 4 x 4AAA baterky. Zohrej si vodu na kupanie solarnymi panelmi, ktore su pomoct PLYNU, Elektrike, Fosilnemu palivu na max 7 %.
   Pre Boha, uvazujte ako ludia, nie ako nosici mobilnych telefonov.

 2. PEKNA BLBOST.
  NAUC SA NIECO O TESLOVI , EDISONOVI ,ROKEFELEROVI A HLVNE PRECO TESLOVI NEPATENTOVALI ANI JEDEN Z JEHO NAVRHOV O SHOPNOSTI PRENOSU ENERGIE. A PRECO UFO’S STALE TAK FUNGUJU.
  POZRI ROZSTRIERANY RAKETOPLAN COLUMBIA. TO ASI NEBOLI SOVIETI. PERHABS IRQUIS?

PŘIDAT KOMENTÁŘ: