Povinná výbava 2019: Žárovky a pojistky už nejsou nutné a lékárničku nemusíte měnit

 • Od 1. října 2018 se mění povinná výbava aut. Vypadly z ní některé sporné prvky

 • Nově už nemusíte v autě vozit náhradní žárovky a pojistky

 • Mění se i ustanovení ohledně rezervy a sady na opravu kol

 • Lékárničku už není potřeba měnit kvůli expiraci

Od pondělí 1. října 2018 vstupují v platnost některé změny povinné výbavy vozidel. Pro řidiče je to jednoznačný posun k lepšímu. Z povinné výbavy totiž vypadly právě ty položky, o jejichž smysluplnosti se nejčastěji diskutovalo.

Co všechno se mění? Především už nemusíte v autě vozit náhradní žárovky a pojistky. „Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci,“ uvedl před časem ministr dopravy Dan Ťok, když připravované změny představoval.

Ve stručné infografice ministerstvo zjednodušeně vysvětluje, co z povinné výbavy od 1. 10. 2018 vypadává:

Lékárničku si řidiči nebudou muset měnit kvůli expiraci a vypadnou z ní čtyři diskutované položky: trojcípý šátek, náplast s polštářkem, plastová rouška a nůžky
Povinná výbava má reflektovat skutečnost 21. století, především technologický pokrok. Žárovky a pojistky už nebudete muset vozit s sebou. Změny se týkají i rezervy a sady na opravu pneumatik

Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) zjednodušuje a zpřesňuje také povinnost vozit v autě náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu, jako je třeba příruční zvedák.

Chcete si vyzkoušet nejnovější vozy Kia? Projeďte se na testovací jízdě zcela zdarma.

„Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,“ vysvětlil ministr v oficiálním komuniké.

Naposled aktualizováno 27. září 2018

Povinná výbava 2019: Žárovky a pojistky už nejsou nutné a lékárničku nemusíte měnit
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.79%) 91 hlas/ů
Sdílejte

13 KOMENTÁŘE

 1. Vymenu zarovek chapu.sam pracuji v servise a videl jsem lampy poskozene neodbornou vymenou zarovky.(slusny servis Vam ji bez obednani vymeni na pockani pokud nejde o xenon nebo neobvyklou zarovku).lekarnicky taky chapu.ale rezervu mam a budu mit v kazdem aute.pri vetsim prurazu lepici sada nepomuze a na pomoc cekat nechci.

  • Rezerva není zakázaná takže se vlamujete do otevřených dveří. Jen za její neexistenci Vás nebude nikdo pokutovat.

 2. Prosím pana Babiše, aby navrhnul Parlamentu zrušení Ministerstva dopravy. Na tomto ministerstvu zjevně “pracují”, t,j, jsou zaměstnáni jen naprosto neschopní úředníci. Dnes se objevila zpráva, že chystají novou dopravní značku, která má mít (opět) zcela jinou podobu, než dopravní značka stejného významu používaná v jednotné formě čtyřmi okolními státy. A opět na ní má bý “český” výraz Pozor, namísto mezinárodně srozumitelného “Stop”. Co jiného je důkazem, že úředníci MD jsou naprostí ignoranti a hlupáci?! Plus hloubavý, důkladný a neuvěřitelné dlouhý proces uzrávání myšlenky, že žárovky a pojistky by nemusely !”nebo snad musely?) být součástí “povinné výbavy” motorových vozidel. Plus spousta dalších důkazů naprosté zhůvěřilosti z minulosti.
  MD musí být zrušeno, tam se ta hloupost a nicnedělání dědí z generace úředníků na další generaci. Zodpovědnost za dráhy, silnice, vodní a letecké trasy převezme nový úřad, který (snad brzy) nahradí Ministerstvo pro místní rozvoj. Ale ten nový úřad bude mít přísný zákaz zaměstnat kohokoliv ze současných zaměstnanců, náměstků a ministra dopravy. Je mi z nich blivno…

 3. Takže expirace nejen lékárničky ale i jednotlivého materiálu uvnitř je jen výmysl? Expirace takového hotového obvazu s polštářkem, která je myslím 3-4 roky, je vlastně neomezená? Proč tam ta expirace tedy je? Znamená to, že v nemocnicích to taky nemusí měnit? A práci taky nemusíme? Trochu mi to hlava nebere.

  • Ja si myslím, že pokud v pozici zraněný u dopravní nehody, tak opravdu nebudu zachraňujícímu kontrolovat, do kdy je expirace, ale budu rád že moje krvinky udrží u mně a nebudou se flákat někde v příkopu… i když ten obvaz bude třeba rok prošlej.

   • Ani nieje dovod kontrolovat. Na zastavenie krvacania ma ten obvez naozaj neobmedzenu expiraciu. To vlastne plati aj pre vsetky ostatne casti lekarnicky.

    Ak toto u vas prejde, tak vam budem zavidiet. Po tomto volam uz davno u nas. Mame tu lekarnicky s modulmi aby sme nemuseli kupovat celu lekarnicku. V praxi to ale vyzera tak, ze tie moduly su tak diletansky poskladane a maju +- rovnaku expiraciu. Noznice, trojroha satka a daslsie veci, ktore nemaju expiraciu niesu v samostatnom module ale v module s vecami, ktore maju expiraciu.
    Samozrejme samostatne moduly len tak niekde nekupite a su o dost drahsie ako nova lekarnicka.
    Ukazka nefunkcneho zakona ako vysita.

   • Samozřejmě souhlas, to chápu. Ale vemte si, že v autěch zruší výměnu kvůli expiraci (a upřímně, dát 2-3 stovky jednou za 3-4 roky…). Ale z principu by tedy měli toto zrušit i kdekoliv jinde, kde se takovýto zdravotnický materiál objevuje (v práci, v nemocnici apod.). Tohle je přesná ukázka českých zákonů. Stejný produkt, stejné použití, dvojí metr v zákonech.

    • S tim nemohu souhlasit. V aute a v nemocnici je zdravotnicky material pouzivan uplne jinak, je tam jeho jina spotreba a jine urceni.

     Pri prvni pomoci se napriklad nejaka sterilita uplne neresi, protoze zachranujete zivot. Co behem zachranovani rozbijete jineho uz je problem lekaru v nemocnici – typicky priklad polamana zebra pri masazi srdce.

     Co je ale daleko dulezitejsi nez nejaka lekarnicka, tak aby lide nebyli lhostejni a u nehody zastavili. Uz jen to, ze zastavite a zavolate zachranku drasticky zvysi sance kohokoli na preziti. Dalsi dulezitou veci take je umet obsah lekarnicky pouzit.
     Ono je pekne tam mit povinne resuscitacni rousky, ale k cemu to je, kdyz to lide neumi pouzit?

 4. Je to fakt divný, že stát jednou za 20 let ustoupil od nesmyslné represe. Nějaká radiace musela osvítit naše představitele a získali schopnost myšlení nebo nevím.
  Jednou jsem chtěl vyměnit přední žárovku rukou a bez šance. I se šroubovákem jsem měl co dělat, takže 95% lidí by to v terénu stejně nedokázalo. V zadních lampách se musí dokonce rozebrat část auta. U nových aut už ani není co měnit. Tam půjde do koše celé světlo.
  Výměna kola to samé – 90% lidí bude volat asistenční službu, protože fakt nevozím sebou hadry, které se mohou umazat.

 5. Na školení řidičů nám bylo oznámeno, že žárovky nemusí mít vozy s xenony nebo LED světlem. Klasicky starý žárovky se dál mají vozit.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: