Povinná výbava nově: Žárovky a pojistky už nejsou nutné a lékárničku nemusíte měnit

 • Z povinné výbavy vypadnou některé sporné prvky

 • Nově nebudete muset mít náhradní žárovky a pojistky

 • Mění se i ustanovení ohledně rezervy a sady na opravu kol

 • Lékárničku už nebude potřeba měnit kvůli expiraci

Na Ministerstvu dopravy evidentně někdo otevřel okno a nechal dovnitř fouknout svěží vítr reality konce druhého desetiletí 21. století. Jeví se skoro až neuvěřitelné, že MDČR našlo tolik zdravého rozumu a předneslo změny vyhlášky upravující povinnou výbavu vozidel. Pokud navrhované novinky projdou celým legislativním procesem, vstoupí v platnost prvního října.

Co se změní? Například už v autech nebudou muset být náhradní žárovky a pojistky. „Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci,“ uvádí v tiskovém prohlášení ministr dopravy Dan Ťok.

Doporučujeme: Povinná výbava v roce 2018: Zastaralá nařízení nedrží krok s dobou

Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) zjednodušuje a zpřesňuje také povinnost vozit v autě náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu, jako je třeba příruční zvedák.

„Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,“ doplňuje dále ministr.

Ve stručné infografice Ministerstvo zjednodušeně vysvětluje, co z povinné výbavy od 1. 10. 2018 vypadne:

Lékárničku si řidiči nebudou muset měnit kvůli expiraci a vypadnou z ní čtyři diskutované položky: trojcípý šátek, náplast s polštářkem, plastová rouška a nůžky
Povinná výbava má reflektovat skutečnost 21. století, především technologický pokrok. Žárovky a pojistky už nebudete muset vozit s sebou. Změny se týkají i rezervy a sady na opravu pneumatik
Povinná výbava nově: Žárovky a pojistky už nejsou nutné a lékárničku nemusíte měnit
Ohodnoťte tento článek!
4.96 (99.13%) 23 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

 1. Vymenu zarovek chapu.sam pracuji v servise a videl jsem lampy poskozene neodbornou vymenou zarovky.(slusny servis Vam ji bez obednani vymeni na pockani pokud nejde o xenon nebo neobvyklou zarovku).lekarnicky taky chapu.ale rezervu mam a budu mit v kazdem aute.pri vetsim prurazu lepici sada nepomuze a na pomoc cekat nechci.

  • Rezerva není zakázaná takže se vlamujete do otevřených dveří. Jen za její neexistenci Vás nebude nikdo pokutovat.

 2. Prosím pana Babiše, aby navrhnul Parlamentu zrušení Ministerstva dopravy. Na tomto ministerstvu zjevně “pracují”, t,j, jsou zaměstnáni jen naprosto neschopní úředníci. Dnes se objevila zpráva, že chystají novou dopravní značku, která má mít (opět) zcela jinou podobu, než dopravní značka stejného významu používaná v jednotné formě čtyřmi okolními státy. A opět na ní má bý “český” výraz Pozor, namísto mezinárodně srozumitelného “Stop”. Co jiného je důkazem, že úředníci MD jsou naprostí ignoranti a hlupáci?! Plus hloubavý, důkladný a neuvěřitelné dlouhý proces uzrávání myšlenky, že žárovky a pojistky by nemusely !”nebo snad musely?) být součástí “povinné výbavy” motorových vozidel. Plus spousta dalších důkazů naprosté zhůvěřilosti z minulosti.
  MD musí být zrušeno, tam se ta hloupost a nicnedělání dědí z generace úředníků na další generaci. Zodpovědnost za dráhy, silnice, vodní a letecké trasy převezme nový úřad, který (snad brzy) nahradí Ministerstvo pro místní rozvoj. Ale ten nový úřad bude mít přísný zákaz zaměstnat kohokoliv ze současných zaměstnanců, náměstků a ministra dopravy. Je mi z nich blivno…

 3. Takže expirace nejen lékárničky ale i jednotlivého materiálu uvnitř je jen výmysl? Expirace takového hotového obvazu s polštářkem, která je myslím 3-4 roky, je vlastně neomezená? Proč tam ta expirace tedy je? Znamená to, že v nemocnicích to taky nemusí měnit? A práci taky nemusíme? Trochu mi to hlava nebere.

  • Ja si myslím, že pokud v pozici zraněný u dopravní nehody, tak opravdu nebudu zachraňujícímu kontrolovat, do kdy je expirace, ale budu rád že moje krvinky udrží u mně a nebudou se flákat někde v příkopu… i když ten obvaz bude třeba rok prošlej.

   • Ani nieje dovod kontrolovat. Na zastavenie krvacania ma ten obvez naozaj neobmedzenu expiraciu. To vlastne plati aj pre vsetky ostatne casti lekarnicky.

    Ak toto u vas prejde, tak vam budem zavidiet. Po tomto volam uz davno u nas. Mame tu lekarnicky s modulmi aby sme nemuseli kupovat celu lekarnicku. V praxi to ale vyzera tak, ze tie moduly su tak diletansky poskladane a maju +- rovnaku expiraciu. Noznice, trojroha satka a daslsie veci, ktore nemaju expiraciu niesu v samostatnom module ale v module s vecami, ktore maju expiraciu.
    Samozrejme samostatne moduly len tak niekde nekupite a su o dost drahsie ako nova lekarnicka.
    Ukazka nefunkcneho zakona ako vysita.

   • Samozřejmě souhlas, to chápu. Ale vemte si, že v autěch zruší výměnu kvůli expiraci (a upřímně, dát 2-3 stovky jednou za 3-4 roky…). Ale z principu by tedy měli toto zrušit i kdekoliv jinde, kde se takovýto zdravotnický materiál objevuje (v práci, v nemocnici apod.). Tohle je přesná ukázka českých zákonů. Stejný produkt, stejné použití, dvojí metr v zákonech.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: