Policie má nové auto. Není to dálniční speciál, nýbrž Tatrou upravený Ford s dieselem 6,7 l

  • Policie dostala nový automobil. Tentokrát ale není řeč o žádném neoznačeném speciálu určeném pro vybírání peněz za rychlost 

  • Policie ČR začala používat pancéřovaný vůz T-Kat, založený na podvozku Ford F-550 Heavy Duty 

  • Pohon má v tomto případě na starost dieselový osmiválec o objemu 6,7 l nabízející parametry 330 koní a 1013 Nm 

  • Přestože T-Kat váží více než devět tun, zvládne nejvyšší rychlost 160 km/h. Vůz vyrábí společnost Tatra Defence Industrial 

Když se objeví zpráva na téma nových policejních aut, se železnou pravidelností to znamená nákup dalších a dalších neoznačených vozů určených k tomu, aby policisté mohli snáze měřit rychlost a efektivněji vybírat peníze. Jenže to rozhodně není aktuální případ, o kterém dnes informoval Týdeník policie. Novým autem se totiž nechlubí dopravní část strážců pořádku, nýbrž Útvar rychlého nasazení neboli URNA.

Novinka ve vozovém parku URNA se jmenuje T-Kat. Jde o obrněný vůz založený na obřím americkém pick-upu Ford F-550 Heavy Duty. T-Kat byl představen v roce 2016  a stojí za ním společnost Tatra Defence Industrial. Není to ale zcela nový produkt, nýbrž svým způsobem facelift. Základem je totiž o něco starší Sand Cat produkovaný izraelskou firmou Plasan. Původně se mluvilo o záměru Tatry vyměnit americký základ za typický tatrovácký podvozek s nosnou centrální rourou, nicméně na to zřejmě ještě nedošlo. Týdeník policie stále uvádí, že novinka vychází z Fordu F-550.

V Británii přestavují Škodu Superb na obrněný transportér. Detaily jsou ale tajemstvím

Pohon automobilu T-Kat odpovídá jeho velikosti a hlavně hmotnosti. Vznětový osmiválec Ford o objemu 6,7 litru nabízí 224 kW (300 k) a 1013 Nm. Převodovka je šestistupňová automatická a nechybí ani pohon všech kol. Také kvůli pancéřování váží tento obrněný off-road 9,3 tuny. Přesto se dokáže rozjet až na 160 km/h. Kromě toho také díky výšce podvozku 26 cm a schopnosti zdolat stoupání až 60 % tento automobil opravdu jen tak něco nezastaví.

Kromě této verze určené pro přepravu ozbrojených složek existuje také pick-up a dokonce i VIP provedení s luxusním interiérem.

Policie má nové auto. Není to dálniční speciál, nýbrž Tatrou upravený Ford s dieselem 6,7 l
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: