Pneumatika, která nepotřebuje vzduch, je realitou. Prodávat ji začal Michelin

  • Michelin začal prodávat „pneumatiku“ X Tweel 

  • Jedná se o náhradu za celé kolo, která slibuje vlastnosti běžné pneumatiky kombinované s velkou odolností 

  • Nová „pneumatika“ je zatím určená zejména pro čtyřkolky nebo pro golfové vozíky 

O pneumatice, která nepotřebuje vzduch, se hovoří velmi dlouho. Například Michelin představil koncepty Tweel a Airless už v roce 2005. Koncepce pracovala s náhradou nikoliv pouze pneumatiky, ale celého kola s tím, že vzduch v běžných pneumatikách bude nahrazen speciálními žebry. Jak šel čas, tato speciální „pneumatika“ začala nacházet své uplatnění. Například na lunárních vozidlech, později na pracovních strojích. Aktuálně přichází další posun směrem k běžným automobilům. Michelin začal nabízet pneumatiku X Tweel v běžném prodeji v konfiguraci pro náboj se čtyřmi šrouby.

Doporučujeme: Test letních pneumatik 195/65 R15 V — Nejlepší je Pirelli, nejdražší Michelin skončil v průměru

Konkrétně je novinka připravena pro rozteč 4×137 a 4×156. Jinak řečeno, X Tweel si mohou objednat majitelé například Can-Am Defender, Kawasaki Mule nebo Polaris Ranger. Ano, na použití u běžných automobilů stále ještě nedošlo. Limitem je zejména fakt, že tato náhrada za pneumatiku i kolo (odtud pochází název Tweel coby spojení slov tyre a wheel) zvládne maximálně 60 km/h. Právě proto Michelin zatím uvádí jako ideální použití terén, lomy, parky, pláže nebo kempy. V podstatě všechno možné kromě běžných silnic. Druhým limitem je pak hmotnost. Nová kola Michelin „unesou“ stroj vážící maximálně 1297 kg.

Výhoda těchto „pneumatik“ je zjevná. Nemusíte se obávat defektu a stejně tak se nemusíte starat o přesný tlak. Díky tomu podle Michelinu odpadá nutnost vozit v autě náhradní kolo a hever. X Tweel kromě vysoké odolnosti údajně nabídne chování běžné pneumatiky, takže dokáže tlumit ostré nerovnosti.

Doporučujeme: Test Yamahy MT-07 2018 — Jako facka!

Zájemci si mohou X Tweel objednat přes internet, přičemž na výběr je hned několik variant. Jen nečekejte cenu jako za nějakou obyčejnou Barumku. X Tweel určený pro čtyřkolky (UTV, ATV) stojí v přepočtu 16 200 Kč za kus. Sluší se podotknout, že X Tweel není úplně revoluční novinka. Už v roce 2013 začal nabízet pneumatiku, respektive náhradu za celé kolo, podobné koncepce také Polaris.

Pneumatika, která nepotřebuje vzduch, je realitou. Prodávat ji začal Michelin
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76.36%) 11 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: