Nový Opel Crossland X: Elegantní ve městě, cool jako SUV

  • X-trémně cool: Nový crossover vstupuje do expandujícího segmentu CUV/SUV

  • Nová rodina X: Opel Crossland X doplňuje nabídku vedle bestselleru Opel Mokka X

  • X-tra praktický: Zvýšená poloha sedadel, prostorný interiér a flexibilita

  • X-faktor technologie: Opel OnStar, nejmodernější infotainment a různé asistenční systémy

  • X-aktní přehled: Head-up displej, couvací kamera se zorným úhlem 180 stupňů a inovativní LED světlomety

Kompaktní zvenku, velmi prostorný a flexibilní uvnitř, s efektním dvoubarevným lakováním a sebevědomým vzhledem SUV – to je nový Opel Crossland X. Tento všestranný městský crossover (Crossover Utility Vehicle) je druhým členem rodiny modelů Opel X v segmentu B, kde se připojuje ke sportovnímu bestselleru Mokka X. Větší model Opel Grandland X bude uvedený do kompaktní třídy (segment C) ve druhé polovině tohoto roku. Opel tak odstartoval produktovou ofenzivu “7 v 17”, v rámci které v roce 1017 uvede 7 nových modelů. Dvě novinky řady X kombinují to nejlepší ze dvou různorodých světů: Výrazný design, charakter SUV a vlastnosti, které ladí s městským životním stylem. Jsou to modely Opel s určitým X-tra.

Na rozdíl od modelu Opel Mokka X, který může být vybavený na přání pohonem všech kol pro příležitostnou jízdu v terénu, nový Opel Crossland X je předurčený pro život ve městě a díky kompaktním rozměrům je navíc vhodný jak na cesty za nákupy, tak na dovolenou. S délkou 4,21 metru je nový Crossland X o 16 centimetrů kratší než Astra, zároveň však o 10 centimetrů vyšší. Posádka sedí výš a má vynikající přehled o dění na silnici. Zákazníci, kteří chtějí mít ještě lepší výhled všemi směry, si mohou objednat panoramatické střešní okno.

Novinka s sebou přináší různé inovace, které zvyšují bezpečnost, ulehčují ovládání a zlepšují komfort. Inovativní přední LED světlomety, head-up displej, panoramatická couvací kamera se zorným úhlem 180 stupňů, parkovací automatický asistent Advanced Park Assist, asistenční systém Forward Collision Alert s detekcí chodců a funkcí automatického nouzového brzdění Autonomous Emergency Braking[1], systém rozpoznání řidičovy únavy, asistenční systém udržující vůz v jízdních pruzích Lane Keep Assist, rozeznávání dopravních značek Speed Sign Recognition a systém monitorující mrtvé úhly Side Blind Spot Alert jsou jen malým výčtem toho, co vůz nabízí. Nový Crossland X přichází pro Opel s typickou vynikající konektivitou, a to díky telematickému systému Opel OnStar a systémem IntelliLink s barevným dotykovým monitorem s úhlopříčkou do 20,3 cm (8 palců), kompatibilním s Apple CarPlay a Android Auto.

Řidič a spolujezdec vpředu mohou dostat na přání oceněná ergonomická sedadla s certifikátem AGR (Aktion Gesunder Rücken). Opel je jediným automobilovým výrobcem, který taková sedadla nabízí v segmentu B (v modelech Mokka X a Crossland X). Také základní objem zavazadlového prostoru 520 litrů je na špičce třídy. Pasažéři sedící vzadu mají možnost posouvat sedadla v podélném směru o 150 milimetrů, a tím buď zvětšit prostor na nohy, nebo objem zavazadlového prostoru. Tento detail tedy zvyšuje flexibilitu modelu Crossland X.

Segment B CUV/SUV prudce expanduje, prodej od roku 2010 vzrostl pětinásobně. Jedním z bestsellerů, a tedy také trendsetterů, je Opel Mokka X. Crossland X tak obohacuje tento rychle rostoucí segment, který se řadí pod etablovanou kompaktní třídu. Zároveň se bude podílet na růstu značky Opel. 

Čistý design a vynikající využití prostoru

Výrazný, nadčasový a cool – to jsou tři atributy, které potřebuje každý “městský crossover”. Nový Crossland X se může pochlubit všemi naráz, a přitom stále zůstává věrný typickým vlastnostem vozů značky Opel. Má vynikající prostorové uspořádání a silnou osobnost. S délkou 4212 milimetrů, šířkou 1765 milimetrů a výškou 1590 milimetrů je příkladně kompaktní. Crossland X je současně sofistikovaný a robustní. Na přední části karoserie je nejvýraznějším prvkem výrazná maska chladiče s lesklým bleskem loga Opel a také charakteristické denní světlomety Opel z LED v profilu ‘dvojitého křídla’. Chromované lišty na masce chladiče, které jsou u loga Opelu zalomené dolů, se horizontálně rozbíhají k inovativním  LED světlometům, což vizuálně zvětšuje šířku vozidla. Pro SUV typické oplastování a stříbrné prvky na přední části a i kolem dokola vozu v jeho spodní polovině podporují suverénní vzhled a dodávají novému crossoveru Opel funkční a sportovní eleganci.

Svěžím detailem je také zdánlivě ‘plovoucí střecha’, která opticky odděluje spodní část karoserie od horní a vizuálně Crossland X prodlužuje. Tato ‘plovoucí střecha’ naznačuje vztah k modelu Opel ADAM obloukovou chromovanou lištou nad bočními okny, která klesá směrem dozadu. Zákazníci, kteří touží po tom svůj vůz individualizovat, si mohou objednat kontrastní barvu střechy. Zadní část karoserie modelu Crossland X se jasně hlásí k rodině SUV výrazným zadním nárazníkem. Vysoko umístěná dělená koncová světla mají též grafiku ‘dvojitého křídla’ a vytvářejí přechod mezi dveřmi zavazadlového prostoru a svažující se linií střechy.

Propracovaný design zakládající si na preciznosti, což je jádrem filozofie designu Opel, hraje významnou roli také v interiéru. Přístrojový panel a středová konzola mají výrazné horizontální linie a jsou natočené k řidiči. Decentní chromované orámování okolo sdruženého přístroje i mřížek ventilace potvrzuje kvalitní design. Dotykový displej s úhlopříčkou do 20,3 cm (8 palců), skrz nějž se ovládají nejmodernější systémy infotainmentu, které podporují Apple CarPlay a Android Auto, je plynule integrovaný do středové konzole. Kompatibilní chytré telefony lze pohodlně nabíjet bezkontaktně v indukční přihrádce. Na přání dodávaný telematický systém Opel OnStar poskytuje užitečné bezpečnostní a informační funkce, hotspot Wi-Fi umožňuje připojit více mobilních koncových zařízení naráz.

Výjimečná konektivita spolu s širokým portfoliem motorů na benzín, naftu a stlačený ropný plyn LPG, které jsou k dispozici s manuálními a automatickými převodovkami, nejsou jediné prvky zaručující pohodlné cestování. Dlouhé jízdy zpříjemňuje pocit velkorysého prostoru a prvotřídní sedadla. Crossland X může mít na přání mnohokrát oceněná ergonomická přední sedadla s certifikátem AGR. Opel Crossland X se vyznačuje také  vysokou úrovní flexibility, ke které přispívají posuvná zadní sedadla. Jsou dělená v poměru 60/40 a dají se posunout dozadu o 150 milimetrů, čímž se zvýší pohodlí cestujícím s dlouhýma nohama, kteří cestují ve druhé řadě sedadel. Posunutím zadního sedadla dopředu se dá základní objem zavazadlového prostoru zvětšit na 520 litrů, což je hodnota na špičce třídy. Dlouhé předměty se dají přepravovat prostrčením do kabiny po sklopení zadní středové loketní opěrky. Úplným sklopením zadního sedadla se dá objem zavazadlového prostoru zvětšit na 1255 litrů. V kabině nechybí mnoho odkládacích prostor na každodenně používané věci. Opel Crossland X se dá zamknout, odemknout a nastartovat bez klíče pomocí systému Keyless Open & Start.

Trendy technologie osvětlení a důležité asistenční systémy

Bezpečnost a pohodlí na cestách zvyšuje množství ultramoderních technologií a asistenčních systémů, které jsou k dispozici pro nový Opel Crossland X. Inovativní LED světlomety zabezpečují optimální osvětlení vozovky v tmě díky funkcím jako jsou odbočovací světla, asistent dálkových světel a automatická regulace světelného dosahu. Příplatkový head-up displej promítá nejdůležitější údaje – rychlost, pokyny navigačního systému a informace asistenčních systémů na přední okno v bezprostředním zorném poli řidiče, čímž snižuje riziko odpoutání pozornosti.

Kamera Opel Eye zachycuje a zpracovává rozličná data, čímž zajišťuje potřebná data pro různé asistenční systémy. Patří mezi ně rozpoznávání dopravních značek Speed Sign Recognition a asistenční systém pro udržování v jízdních pruzích Lane Keep Assist. Když tento systém zaregistruje, že vozidlo má tendenci neúmyslně vybočit z jízdního pruhu, upozorní řidiče akustickým a vizuálním signálem. Tempomat s omezovačem rychlosti zvyšuje pohodlí řidiče při jízdě v zónách se striktně omezenou rychlostí, například v obytných čtvrtích. Asistenční systém Forward Collision Alert s detekcí chodců a autonomním nouzovým brzděním Automatic Emergency Braking[2] pomáhá předcházet nehodám. Systém nejen akusticky a vizuálně upozorní řidiče na kritickou situaci, Opel Crossland X může automaticky sám zabrzdit, pokud se odstup od vozidla jedoucího vpředu příliš rychle zkrátí a řidič nezareaguje sám. S tímto asistenčním systémem se kombinuje speciální systém rozpoznávání únavy řidiče2, který vyhodnocuje úroveň únavy podle způsobu řízení vozidla a výstražným signálem řidiče upozorní na potřebu pauzy na odpočinek.

K dalším prvkům výbavy na přání, které Opel pro Crossland X nabízí, patří panoramatická couvací kamera. Zvětšuje úhel výhledu směrem za vozidlem na 180 stupňů, díky čemuž řidič může při couvání registrovat jiné účastníky provozu přibližující se z boku. Nejmodernější parkovací automatický asistent Advanced Park Assist výrazně ulehčuje parkování. Rozeznává vhodná parkovací místa a ovládáním řízení do nich automaticky vozidlo vmanévruje – řidič musí ovládat pouze pedály. V zimních měsících řidič také ocení vyhřívaný volantvyhřívané přední okno, což jsou prvky zvyšující bezpečnost a pohodlí na palubě.

[1] Pracuje automaticky v rozsahu rychlosti od 5 km/h do 85 km/h. Při rychlosti od 5 do 30 km/h je zpomalení pro snížení rychlosti nárazu 0,9 g. V rozsahu rychlosti od 30 do 85 km/h systém brzdí na rychlost maximálně 22 km/h. Od této hranice musí řidič brzdit sám, aby dál snížil rychlost.

[2] K dispozici od modelového roku 2018

Nový Opel Crossland X: Elegantní ve městě, cool jako SUV
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (67.06%) 17 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: