Nové Subaru WRX STI S209 je opravdu krásné, ale rozhodně není pro každého

  • Subaru v Detroitu představilo model WRX STI S209

  • Kombinace zlatých kol BBS, rozšířených blatníků a výrazného spoileru je velmi povedená 

  • Čtyřválcový boxer posílil na 345 koní 

  • WRX STI S209 je určené výhradně pro Ameriku a navíc je počet kusů omezen na dvě stovky

Detroit se stal dějištěm premiéry Subaru WRX STI v provedení S209. Evropští zájemci si také tentokrát mohou tohle auto prohlédnout leda tak s tichou závistí, protože k nám namířeno nemá. Jde o model určený výhradně pro Ameriku. A navíc i pro tamní obrovský trh je připraveno pouze 200 exemplářů.

Umístění na americký trh je v případě verze S209 docela paradoxem, protože základem novinky je závodní speciál připravený pro asi nejslavnější evropský okruh: WRX STI Nürburgring Challenge, který vyhrál minulý rok čtyřiadvacetihodinovku na Nürburgringu v třídě SP3T.

Test Subaru WRX STi 2018: Dlouhé loučení

S209 si od závodního speciálu vypůjčilo bodykit zahrnující zejména rozšířené blatníky. Celkově je S209 širší o zhruba čtyři centimetry oproti běžnému WRX STI a samozřejmě má také širší rozchod kol. Ze závodního WRX STI byly použity rovněž prvky aerodynamiky v čele s výrazným karbonovým spoilerem vzadu. Karbonová je také střecha.

Motor zůstal stejný. I v případě S209 je pod kapotou plochý čtyřválec o objemu 2,5 litru (EJ25). Ten ovšem dostal větší turbodmychadlo, kované písty i ojnice a celkově vyšší výkon. Řidič tak bude mít k dispozici 254 kW (345 k). Jde o jedno z nejvýkonnějších STI určených běžným zákazníkům, ale nejvýkonnější není. Před časem se v Jižní Americe prodávalo STI nabízející dokonce 260 kW (354 k).

Subaru poslalo na trh nejrychlejší WRX STI v historii. Nás to bohužel zajímat nemusí

Důkladnou péčí prošel i podvozek. Tlumiče pocházejí od společnosti Blistein, pružiny jsou tužší a jiný je třeba také zadní stabilizátor. Brzdy dodalo Brembo a devatenáctipalcová kovaná kola BBS obouvají pneumatiky Dunlop SP Sport Maxx GT600A o rozměru 265/35.

Subaru plánuje vyrobit „přibližně 200 exemplářů“, a to výhradně pro americký trh. Tamní zájemci si budou moci vybrat ze dvou barevných kombinací (modrá karoserie/šedá kola, bílá karoserie/zlatá kola). Cena ještě zveřejněna nebyla. Prodej odstartuje koncem letošního roku.

Nové Subaru WRX STI S209 je opravdu krásné, ale rozhodně není pro každého
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: