Nehoda autonomního autobusu ve Vídni

Ve vídeňském Seestadtu se střetl autonomně jezdící elektrobus s chodkyní, která mu vstoupila do cesty. Žena měla při přecházení ulice na uších sluchátka a při chůzi sledovala svůj telefon, takže nezaregistrovala blížící se autobus a vystoupila na silnici přímo před něj. Ke střetu došlo v rychlosti 12 km/h. Mladá žena (29 let) při nehodě utrpěla lehké zranění kolena.

Dopravní podnik po nehodě okamžitě přerušil další zkušební provoz až do úplného vyšetření příčin nehody.

Po dvou letech jednání byl letos v červnu slavnostně odstartován zkušební provoz dvou bezemisních vozidel Navya SAS pohybujících se bez řidiče maximální rychlostí 20 km/h po dvoukilometrové trase se zastávkami. Každý elektrobus pojme až deset cestujících. Elektricky poháněná vozidla se ve Vídni testují v rámci programu rakouského ministerstva dopravy Mobilita pro budoucnost, na němž se podílejí provozovatel městské dopravy Wiener Linien, společnost Siemens Mobility, organizace TÜV Austria a několik dalších partnerů ze soukromého sektoru.

Autobusy jsou vybaveny mnoha snímači sledujícími dění kolem vozidel aby se předcházelo nebezpečným situacím a nehodám. Jenže v kritickém případě musel zasáhnout operátor, který ve voze stále jezdí, a vozidlo zastavil. Výrobce senzorů, francouzská společnost Navya, do Vídně poslal své techniky, aby tuto záležitost prozkoumali a po vysvětlení všech otázek znovu testovací provoz spustili.

Ohodnoťte tento článek!
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: