Video: Škoda Scala v losím testu obstála. Porazila novou Mazdu3 i Kiu Ceed

4 nové názory
Zdroj: Redakce
  • Škoda Scala má za sebou takzvaný losí test 

  • Nový mladoboleslavský hatchback zvládl při nejlepším pokusu vyhýbací manévr v rychlosti 79 km/h

  • Tento výsledek znamená, že Scala v dané disciplíně dokázala porazit třeba Kiu Ceed nové generace nebo Mazdu3

Škoda Scala už definitivně vstoupila na trh a s tím souvisí i první novinářské testy. Také naše redakce chystá v tomto směru svůj příspěvek, než se k němu dostaneme, můžeme se podívat na test španělských kolegů z magazínu km77. Ti se pravidelně zaměřují kromě jiného na zkoušky vyhýbacího manévru označovaného jako takzvaný losí test. Za základní rychlost je zde považována hodnota 77 km/h (od toho je ostatně odvozen i název magazínu), přičemž danou zkouškou už prošla obrovská spousta nejrůznějších modelů. Nejnověji se dostalo právě na Škodu Scala.

Španělský magazín km77 otestoval vrcholnou motorizaci 1.5 TSI spojenou s automatickou dvouspojkovou převodovkou DSG. Pro novou Škodu je nepochybně chvályhodné, že řidič zvládl vyhýbací manévr hned napoprvé téměř čistě při rychlosti 79 km/h, což rozhodně není pravidlem. Při dalších pokusech Scala dokázala projet kužely vymezenou dráhu rychlostí až 83 km/h, nicméně při tom už některý z nich shodila. Nejlepší „čistý“ pokus byl při rychlosti 79 km/h.

Škoda Kodiaq RS zvládla losí test v rychlosti o 2 km/h nižší než běžný Kodiaq. Ne, není to překvapení
Přečtěte si také:

Škoda Kodiaq RS zvládla losí test v rychlosti o 2 km/h nižší než běžný Kodiaq. Ne, není to překvapení

Tento výsledek je docela zajímavý zejména vzhledem k tomu, že třeba Kia Ceed, což by měl být jeden z přímých konkurentů, se ve stejném testu stejného magazínu dostala maximálně na 77 km/h, přestože na rozdíl od Škody Scala má vždy víceprvkovou zadní nápravu a měla by tedy nabízet jistější jízdní vlastnosti. Překvapivě pak na Scalu při vyhýbacím manévru nestačila ani nová Mazda3. Ta se dokázala vyhnout kuželům v rychlosti maximálně 76 km/h. Naopak třeba Focus je mnohem lepší než nová Škoda. Ten totiž daný test zvládl bez potíží i v rychlosti 83 km/h.

Podle komentáře španělského magazínu má zadní náprava Škody Scala tendenci odskakovat, což je dobře vidět i na přiloženém videu. Jinak je ale údajně chování tohoto hatchbacku více méně předvídatelné. V první fázi přichází nedotáčivost, pak se vůz chvíli hrne bokem a nakonec se dostaví přetáčivý smyk, jehož velikost závisí na tom, v jaké rychlosti byl manévr prováděn. Bohužel z dostupných materiálů není jasné, v jakém režimu měla Scala při daném testu nastavené tlumiče.

Sluší se podotknout, že Scala těží nejen co do jízdních vlastností, ale také co do dynamiky v přímce, ze své hmotnosti. Oproti klasickým hatchbackům nižší střední třídy je totiž výrazně lehčí. Zatímco třeba zmíněná Mazda3 začíná na hmotnosti 1364 kg, i Scala osazená čtyřválcem 1.5 TSI a automatem má téměř přesně o 100 kg méně (1265 kg). Ceed 1.4 T-GDI pak váží 1315 kg, respektive 1345 kg s automatickou převodovkou.

Celé španělské video z testování vyhýbacího manévru Škody Scala najdete v úvodu článku. Stejný test Mazdy3 a nové generace modelu Kia Ceed si pak pro srovnání můžete prohlédnout níže:

Vstoupit do diskuse (4 názory)
  • Našli jste v článku chybu?