Navštívili jsme nové tovární „muzeum“ automobilky Fiat. Podívejte se, co FCA Heritage Hub nabízí

  • Muzeum FCA Heritage Hub bylo otevřeno letos v dubnu 

  • Na ploše zhruba 15 000 m2 je k vidění přibližně 300 automobilů značek Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth, Autobianchi nebo také Jeep 

  • Problém je v tom, že středisko FCA Heritage Hub je v areálu továrny Mirafiori a pro širokou veřejnost je těžko dostupné 

Automobilka Fiat dlou neměla tovární muzeum, které by bylo adekvátní bohaté historii značky. To se ovšem změnilo právě letos, kdy Fiat slaví 120. výročí. V dubnu bylo v Turíně oficiálně otevřeno muzeum FCA Heritage Hub. Jak jsme se nedávno přesvědčili, pro fanoušky italských aut je to moc pěkné místo, kde je k vidění řada zajímavých a unikátních modelů. Jenže není to tak docela muzeum v pravém slova smyslu.

Potíž je v tom, že středisko FCA Heritage Hub vzniklo v areálu továrny Mirafiori, která je stále funkční. Abyste se vůbec dostali před Heritage Hub, musíte projít přes vrátnici, takže pokud nemáte nějakým způsobem domluvenou návštěvu, ostraha vás dovnitř areálu vůbec nepustí. My jsme FCA Heritage Hub navštívili coby novináři.

Galerie: Na návštěvě v Lingottu, bývalé továrně Fiatu s oválem na střeše. Je fascinující

Na dotaz, jak je to s přístupem pro širokou veřejnost, jsme dostali odpověď, že „to je složité“. Občas se sem údajně dostanou lidé v rámci prohlídky továrny. Pro širokou veřejnost slouží především muzeum Centro Storico, které je sice zdarma, ale je také podstatně menší. Na rozdíl od FCA Heritage Hub ale nabídne více modelů z úplných počátků automobilky.

Menší ukázku toho, co FCA Heritage Hub nabízí, najdete v přiložené komentované galerii. Základem je osm tématických částí, kdy každá představuje osm různých modelů. Nechybí závodní ikony, nejrůznější prototypy nebo auta spojená se slavnými osobnostmi. Stranou pak stojí řada dalších Fiatů nebo Lancií. Nejstarší vůz je zde z roku 1908, najdete tu ale také modely z doby nedávno minulé.

Navštívili jsme nové tovární „muzeum“ automobilky Fiat. Podívejte se, co FCA Heritage Hub nabízí
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: