Nový Fisker Ocean je luxusní elektrické SUV s interiérem z recyklovaných materiálů

přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Společnost Fisker představuje nový elektrický model Ocean

  • Jde o konkurenta Audi e-tron, Mercedesu EQC a Tesly Model X

  • Proklamovaný maximální dojezd by měl dosahovat necelých 500 km

  • Funkční prototyp Fisker představí začátkem roku 2020, sériová produkce začne až koncem roku 2021

Henrik Fisker, jeden z prvních výrobců reálně použitelných elektromobilů a zakladatel zbankrotované automobilky Fisker Automotive, představuje pod hlavičkou své nové společnosti Fisker Inc. luxusní elektrické SUV pojmenované Fisker Ocean. Výrobce o novince mluví jak o konkurenci pro Audi e-tron, Mercedes EQC a Teslu Model X.

Fisker Ocean zatím neexistuje jako pojízdný prototyp. Zveřejněné fotografie zachycují pouze nepojízdný koncept. Funkční automobil Fisker veřejnosti představí v lednu příštího roku. Do prodeje by se model Ocean měl dostat až na začátku roku 2022. Oficiálně ho výrobce zákazníkům předvede ještě v roce 2021. Nedočkavci mohou skládat zálohy už od letošního 27. listopadu.

Technické specifikace nejsou známé, ale Fisker Ocean bude mít nejspíš elektromotor v každém kole
Interiér hraje na udržitelnou notu. Koberečky jsou vyrobeny z recyklovaných rybářských sítí.

Fisker Ocean má v podlaze umístěný lithium-iontový akumulátor s kapacitou 80 kWh. Výrobce tvrdí, že dojezd se bude pohybovat v rozmezí 400 až 500 km. Technické detaily prozatím nejsou známy, nicméně pokud Fisker Ocean vychází z dříve představeného konceptu Fisker EMotion, bude mít Ocean v každém kole jeden elektromotor.

Audi e-tron vs. Jaguar i-Pace: Podrobný srovnávací test luxusních SUV na elektřinu
Přečtěte si také:

Audi e-tron vs. Jaguar i-Pace: Podrobný srovnávací test luxusních SUV na elektřinu

Jméno Ocean nebylo vybráno náhodou – Fisker velkou část interiéru vyrobil z trvale udržitelných materiálů. Například koberečky jsou vyrobeny z recyklovaného nylonu, pocházejícího z opuštěných rybářských sítí. Sedadla jsou zase čalouněna recyklovanými polyesterovými vlákny. Fisker uvádí, že v interiéru modelu Ocean využije také odpad vznikající při výrobě pneumatik, čímž předejde jeho vyhození na skládku. Zajímavostí je také solární střecha, která podle výrobce každý rok zachytí energii na extra tisíc kilometrů.

Henrik Fisker, který v roce 2007 založil společnost Fisker Automotive, patří společně s Elonem Muskem k prvním výrobcům luxusních elektromobilů a vizionářům v oblasti elektromobility. Bohužel z důvodu úpadku společnosti A123 Systems, která pro Fiskera dodávala vysokonapěťové baterie, muselo vedení Fisker Automotive v roce 2012 vyhlásit bankrot a automobilka přišla o veškeré vybavení a technologie, které odkoupili Číňané. Jediným sériově vyráběným vozem éry Fisker Automotive je model Karma.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?