Nadáváte na dopravu v Praze? Buďte rádi, jaká je. Může být mnohem hůř

Zdroj: Archiv
  • Doprava v Praze vlastně není tak špatná, jak si lidé myslí

  • V nové studii obsadila česká metropole 28. místo ze 100

  • Praha má i velmi bezpečný provoz a relativně levný benzín

  • Kvalita silnic v Praze ale nestojí za mnoho a parkování je velmi drahé

Z pohledu řidiče je Praha 28. nejlepším městem na světě. Vyplývá to z nové německé studie prodejce náhradních dílů kfzteile24.de. Tři nejlepší města pro řidiče jsou Düsseldorf, Dubaj a Zurich. Tři nejhorší jsou Kalkata, Karáčí a Lagos. V Evropě je nejhorší doprava v Bukurešti (88. místo ze 100).

Například v plynulosti dopravy je Praha na hezkém 9. místě ze stovky sledovaných měst. V cenách benzinu je Praha v Evropě (bez Ruska) šestá. Hromadná doprava v Praze byla jako alternativa odkázána na 38. místo ze stovky. V čem je ale Praha špatná, jsou ceny za parkování. Hlavní město je až na 60. místě a za hodinu stání dáte v průměru bezmála sto korun. Plno západoevropských měst je levnějších.

Doporučujeme: Jak by vypadal pražský Den bez aut, kdyby auta opravdu nebyla

Praha také nemá nejlepší dopravu z centra na nejbližší mezinárodní letiště. Zatímco třeba ve vítězném Oslu jedete na letiště průměrem 71 km/h, v Praze je to 27 km/h (57. místo). Na druhou stranu v posledním Lisabonu se doprava na letiště sune tempem 13 km/h. Praha se může pochlubit i docela bezpečnou dopravou, je na 15. místě v nehodovosti se zraněními.

Kvalita silnic je v Praze hodnocena 8,43 body z 10 a hlavnímu městu tak náleží 39. příčka. A i když to tak nevypadá, je to pořád lepší průměr ve světe. Nejlepší silnice mají v Singapuru a Helsinkách, nejhorší pak v Bukurešti. V agresivitě na silnicích je Praha na 47. místě, nejhorší je ruský Petrohrad. Kompletní žebříček a vysvětlenou metodiku najdete na kfzteile24.de.

Nadáváte na dopravu v Praze? Buďte rádi, jaká je. Může být mnohem hůř
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (69.09%) 11 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

  1. Nejsem zdaleka pravidelnym diskuterem, ovsem tento clanek me vlmi zaujal, zejmena stat, ve ktere autor prinasi informaci o prumerne hodinove sazbe za parkovani v Praze. Pro mimoprazske by takovato informace mohla vzbudit sok. Sok vzbudila i ve mne. Pravdou je, ze v aute prechovavam vetsi mnozstvi drobnych minci, prave kvuli parkovacim automatum. Z pohledu ridice, ktery dnes a denne korzuje Prahou a neustale slidi po parkovacim miste,musim podotknout, ze nejvyssi castku za hodinu stani jsem zaptatil 60kc. Obvykle ceny se pohybuji od 20-40 Kc za hodinu stani, zalezi na lokaci. Musim uznat, ze nejcasteji se pohybuji mimo samotne centrum Prahy, ale z uhlu meho pohledu je prumerna castka onech 40Kc. K prumeru 100Kc bychom se mohli dostat snad jen zprumerovanim parkovaciho mista na Praze1 s pouzitim modre parkovaci karty umoznujici stani na modre zone i “nemodrym” a to za cenu 200Kc na dve hodiny, pote parkovanim na letisti a nakonec je zapotrebi pripocist jeste hodinove stani v kolone se zapnutym motorem, kam zapocteme spotrebu paliva a amortizaci vozu. Pletu se ja? Nebo se plete ten, kdo tvrdi, ze prumerna cena hodinoveho stani v Praze se blizi stokorune za hodinu?

    • Ano, ta stokoruna mě také zaujala. A je to samozřejmě hloupost. I když pokud se do toho zahrnou nějaká hlídaná parkoviště, kdo ví. Ale obecní parking tahle drahý není. Ještě k tomu průměr.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: