Jak by vypadal pražský Den bez aut, kdyby auta opravdu nebyla

9 nových názorů
Zdroj: Redakce

  • Včera proběhl v Praze v ulici Národní Den bez aut 

  • Paradoxem je, že akce namířená proti automobilům by bez automobilů vůbec nebyla

  • Mnozí účastníci Dne bez aut přijeli na akci autem 

Je to zajímavý a dokonce dvojnásobný paradox. Za prvé, evropský týden mobility vyvrcholí akcí s názvem Den bez aut, tedy základního prostředku mobility, jehož výhody v nějaké formě využívají bez výjimky úplně všichni. Za druhé, bez aut by Den bez aut buď vůbec nebyl, nebo by vypadal naprosto jinak. Je to logické, i odpůrci automobilů jsou na této formě dopravy závislí. V praxi to bylo dobře vidět i v pražské ulici Národní a potvrzovaly to také reakce stánkařů.

Cyklista má být veselý

V přiložené fotogalerii najdete vše, co nás zaujalo. Za pozornost stály některé propagační materiály, které například poukazují na skutečnost, že kolo využívá ke svým cestám pouze jedno procento lidí. V rámci diskuze si pak těch pár účastníků mohlo vyslechnout, jak skvělé to je v Dánsku, protože dokud se tamní cyklista udrží v sedle, může prý konzumovat alkohol a vesele pak jezdit v běžném provozu. Tomu říkáme příklad hodný následování.

Doporučujeme: Slavit Týden mobility Dnem bez aut je jako zakazovat na Vánoce dárky

Z další přednášky pak vyplynulo revoluční zjištění, že v uzavřené Národní ulici bylo naměřeno méně emisí než o den dříve, kdy zde byl normální provoz. Nebo fakt, že jezdit po frekventovaných silnicích na kole není kdovíjak zdravá činnost, protože sice protáhnete svaly, takže něco pro své zdraví uděláte, ale na druhou stranu se pohybujete ve znečištěném prostředí a kvůli fyzické námaze se nadýcháte emisí více, než kdybyste seděli třeba v autobusu nebo v autě.

Bez aut by to na Den bez aut nešlo

Problém podobných akcí je prostý. Prezentace je postavená tak, jako by automobil představoval největší zlo na světě, které je potřeba zakázat. Schválně jsme si ale počkali na ukončení akce, abychom mohli sledovat, jak vystavovatelé naloží své expozice na nákladní kola, popřípadě na záda, a vyrazí do svých CO2-neutrálních domovů. Jaké bylo naše překvapení, když do uzavřené ulice začala najíždět jedna dodávka za druhou! Důkazy najdete ve fotogalerii. A určitě si pusťte přiložené video s audiozáznamem. Téměř všichni vystavovatelé nám přiznali, že auto potřebují a že bez něj by to prostě nešlo.

Co takhle příště přiznat barvu? Třeba tak, že každý, kdo přiveze svůj stánek autem, nechá vůz zaparkovaný vedle. Alespoň bychom všichni hned věděli, na čem jsme…

[su_vimeo url="https://vimeo.com/183982839"]

Vstoupit do diskuse (9 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?