MAN Lion’s City E získal iF Gold Award 2020

A vítězem se stává … Lion ‘s City E! Odborná porota sestavená společností iF International Forum udělila prestižní cenu iF Gold Award 2020 v kategorii “Automobil/vozidlo/kolo” plně elektrickému městskému autobusu MAN. Tým autobusových designérů společnosti MAN toto ocenění získal již pátý rok za sebou.

Mezinárodní jury vybírala letošní vítěze iF Design Award z 7298 produktů z 56 zemí. Porota složená ze 78 odborníků udělovala i speciální ceny za výjimečný přínos k designu: iF Gold Award. Tento prestižní, celosvětově uznávaný punc kvality designu získal v kategorii “Automobil/vozidlo/kolo” městský autobus MAN Lion ‘s City E. Ocenění si vítězové převezmou 4. května na slavnostním ceremoniálu v Berlíně.”V porovnání s minulým rokem počet přihlášených produktů narostl celkem přibližně o tisíc. O to větší je naše radost, že se MAN Lion’s City E umístil na vrcholu – a dokonce vyhrál cenu iF Gold Award,” komentuje úspěch Rudi Kuchta, vedoucí divize autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus. A dodává: “Náš tým designérů opět udělal kus výjimečné práce. Tento nejnovější úspěch nás díky nim posouvá o krok blíže k cíli stát se dodavatelem číslo 1 v segmentu městských autobusů v Evropě. A potvrzuje to, co říkají mnozí naši zákazníci, že městské autobusy MAN jsou nejkrásnější na trhu.”

Hned na první pohled je jasné, že MAN Lion’s City E patří do nové rodiny vozidel MAN Lion’s City. Elegantní, moderní a dynamický design z něj dělá mimořádně atraktivního účastníka městského provozu. Kromě toho jednotlivé stylistické prvky zdůrazňují i jedinečnou vlastnost tohoto vozu – elektrický pohon. Zajímavým prvkem interiéru je prostor k sezení vzadu, kde se uvolnilo místo, které v konvenčních verzích autobusů zabírá dieselový motor. Designéři využili svou kreativitu a vytvořili prosvětlenou zadní část se čtyřmi dalšími sedadly.

Porotcům imponoval ergonomický a esteticky příjemný design, který má čisté linie a je důsledně harmonický. Oficiální hodnocení poroty iF International Forum říká: “Z hlediska exteriéru vozidla nás zaujala přední část se světlomety typickými pro značku, nemluvě o využití prosklených ploch a modulárních částí karoserie … Interiér vozu charakterizují materiály jednoznačně vysoké kvality a moderní barevnost, která se odráží i v drobných detailech.” Autobus MAN Lion’s City E, který byl představen veřejnosti na veletrhu IAA Užitková vozidla v roce 2018, však nabízí mnohem více než jen výjimečný design. Díky důkladně promyšlenému celkovému konceptu s léty ověřenou technologií totiž maximálně usnadňuje městským dopravním podnikům vstup na trh elektrické mobility. Dvanáctimetrová verze modelu Lion’s City E odveze 88 cestujících. Jeho plně elektrická pohonná soustava generuje výkon od 160 kW až po maximálních 240 kW. Energii dodávají modulární baterie s kapacitou 480 kWh. Autobus MAN Lion’s City E spolehlivě dosahuje dojezd 200 km během celé životnosti baterií (v optimálních podmínkách dokonce až 270 km).

Ocenění iF Design Award se uděluje každoročně již od roku 1953 na základě určených kritérií jako je vnější vzhled a design produktu, míra inovací, ergonomie a funkčnost i ekologické aspekty. Společnost MAN byla mezi vítězi už při prvním slavnostním předávání cen před 67 lety a od té doby získala iF Design Award celkem 15 x. Přitom čtyři z ocenění byly nejprestižnější zlaté: iF Gold Award. “Toto je jedno z nejrenomovanějších ocenění v oblasti designu na světě. Jsme mimořádně rádi, že náš tým autobusových designérů ho získal již popáté za sebou. Je zároveň úctyhodným důkazem, kolik inovací a výjimečné designérské práce do našich autobusů vkládáme. Díky neuvěřitelné úrovni spolupráce napříč všemi odděleními se nám opět podařilo dosáhnout ideální výsledek pro naše zákazníky, pro řidiče i cestující,” říká Stephan Schönherr, který je jako viceprezident pro design autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus zodpovědný za vzhled vozidel značky MAN a NEOPLAN. Ocenění iF Design Award získal v roce 2016 autobus MAN Lion’s Intercity, v roce 2017 autokar NEOPLAN Tourliner, v roce 2018 autokar MAN Lion’s Coach a v roce 2019 městský autobus MAN Lion’s City. Páté vítězství přidal do série plně elektrický MAN Lion’s City E, který se začne vyrábět v druhé polovině roku 2020.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: