Luxusní karavan má nabíječku pro elektromobily. Žádný ho ale neutáhne

  • Americká firma Living Vehicle představila luxusní karavan PRO s integrovanou nabíječkou pro elektromobily

  • Má baterii o kapacitě 47,6 kWh, kterou lze použít pro úschovu elektřiny, pak už jen stačí připojit auto

  • Problémem je ale příliš vysoká hmotnost přívěsu. Prázdný váží přes pět tun

Spolu s narůstajícím zájmem o elektromobilitu se na trhu objevují zajímavé doplňky k vozům do zásuvky. Jedním z nich je i luxusní karavan americké společnosti Living Vehicle. Ten si s sebou veze nabíječku s velmi solidní kapacitou 47,6 kWh od firmy Volta s 240voltovou přípojkou. Záleží na modelu, ale v průměru by měla elektromobil dobít kolem 70 kilometrů dojezdu za hodinu.

Má to ale háček. Karavan je velmi těžký. Už v základním provedení a prázdný váží 5 216 kg. Lépe vybavený model PRO pak může mít s plným zatížením i přes osm tun. To je problém nejen pro řadu běžných aut, ale samozřejmě hlavně pro elektromobily. Například Tesla Model X je v USA certifikovaná na přívěs o hmotnosti maximálně 2268 kg. Zapomeňte tedy na možnost, že byste si karavan odtáhli elektromobilem a pak si auto pohodlně dobili na další cestu.

Jak koupit ojetý karavan nebo obytný vůz: Hlavně do něj nesmí téct

I tak se ale může tato funkce hodit. Karavan totiž většinu času tráví doma na pozemku majitelů. Mohou ho tedy použít místo wallboxu. Nebo na dovolenou vyrazit s elektromobilem jako doprovodným vozidlem. Navíc v budoucnu možná některé elektromobily budou schopné takovou hmotnost táhnout. Americká média zatím spekulují o Tesle Cybertruck nebo pick-upu Rivian R1T.

Karavan Living Vehicles PRO je ale i jinak velmi zajímavým přívěsem. Je vybaven funkcí automatického vyrovnání, výkonnou klimatizací i topením pro celoroční použití, nechybí mu solární panely na střeše napojené na provozní baterii o kapacitě 3,08 kWh. Specialitou je výsuvný balkónek. Jde o hračku pro bohaté cestovatele. Začíná na částce 229 995 dolarů, tedy asi 5 150 000 korunách. Jako obvykle je americká cena uváděná bez daně.

Luxusní karavan má nabíječku pro elektromobily. Žádný ho ale neutáhne
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

  1. To jsou ty moderní vymoženosti. Snaží se vymyslet a vyrobit kde co a nedomyslí “detaily” 😀 . Já bych tak moderní karavan nechtěl. Nejen kvůli ceně, ale i jeho údržbě. My máme karavan z roku 2000 a bohatě nám stačí. Každý rok si ho po dovolené zlepšujeme, tak časem bude dokonalý. Vloni jsme k němu přidělali markýzu, předtím mobilní klimatizaci, kterou jsem objednal ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace , takže je v něm dovolená skvělá 🙂 .

  2. To nevypadá špatně. Vlastně mě to ale nepřekvapuje. Ty dnešní karavany umí snad úplně všechno. Sám jsem měl minulé léto jeden půjčený a byl jsem dost překvapený jak luxusně se dá žít v takovém karavanu. Toto léto bych takovou dovolenou v karavanu rád zopakoval, jen si budu muset z https://armik.cz/ objednat nějaké lepší vybavení na kempování.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: