Kupte si závodní Jaguar E-Type! S tímhle jezdil Stirling Moss a je „levný“

  • Jaguar E-Type za necelé čtyři miliony? To je nějaký omyl, ne?

  • Navíc s tímto vozem závodil slavný Stirling Moss

  • Není to původní závodní stroj, ale přestavba

Originální Jaguar E-Type není zrovna záležitost, která by se po aukcích prodávala levně. Navíc pokud má za sebou auto slavnou minulost a vlastnila ho nějaká celebrita, letí cena zavrátně nahoru. Nejdražší exemplář se prodal za 7,4 milionu dolarů, tedy bezmála 160 milionů korun.

Tenhle Jaguar E-Type se proslavil tím, že za jeho volantem závodil legendární Sir Stirling Moss, pravděpodobně nejlepší jezdec formule 1, který nikdy nezískal titul mistra světa. Přesto se předpokládá, že se vydraží „jen“ za zhruba 110 až 130 000 liber, tedy za asi 3,2 až 3,8 milionu korun. V čem je háček?

Doporučujeme: Jaguar XJ slaví 50 let. Vozil královskou rodinu i bankovní lupiče

Není to původní závodní E-Type, ale přestavba z běžného roadsteru, který byl vyrobený v roce 1965. Přestavbu na závodní vůz provedl Jeremy Broad, který je v Británii znám jako specialista na Jaguary, a jeho syn Guy, který v rodinné tradici pokračuje. Vůz ale dostal několik dobových prvků, například hliníkovou kapotu.

Není to tedy pravověrný E-Type Lightweight, ale přezdívá se mu „semi-lightweight“. Mnoho detailů naznačuje, že byla přestavba provedena stylem „hlavně aby to fungovalo“. Pod kapotou pracuje upravený řadový šestiválec 4,2 l a na zadní kola výkon posílá pětistupňová závodní převodovka Getrag.

Sir Strirling Moss s ním závodil v roce 1991 na soutěži Manx Mountain Challenge. Naposledy se vůz představil na akci v Doningtonu v roce 2001 při závodě legendárních E-Typů. Zajímavé je, že ačkoli Stirling Moss působil jako tovární jezdec Jaguaru a závodil se speciály C-Type a XK120, za volantem závodního E-Type nikdy neseděl.

Dražba se koná 5. června během akce RAC Woodcote Park. Více informací najdete na stránkách H&H Classics.

Kupte si závodní Jaguar E-Type! S tímhle jezdil Stirling Moss a je „levný“
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: