Jízda s přívěsným vozíkem: Jak řídit a na co všechno dávat pozor

 • Nepodceňujte plánování trasy, ušetříte si množství komplikací

 • Couvání s vlekem si raději předem natrénujte nanečisto

 • Počítejte s tím, že na dálnici vás mohou předjíždět kamiony

 • Škubání přívěsu spolu s hlasitými ranami je normální

Plánování je polovina úspěchu. Volte trasy pokud možno po širších silnicích vyšších tříd a bez průjezdů klikatými historickými centry. Vyhněte se místům s rizikem kolon a také přejezdům horských průsmyků – ty jsou doslova životnostní zkouškou. Na odpočívadlech zajíždějte na parkoviště pro náklaďáky. Pozor, bývají plná! Před cestou s obytným přívěsem uvnitř všechno dobře upevněte a naložte rovnoměrně, pouze do určených míst. Nic nenechávejte v poličkách, dveře skříněk a zásuvky zajistěte proti otevření.

Před každou cestou zkontrolujte STK a zelenou kartu, nezapomeňte ani na povinnou výbavu vleku (žárovky, rezerva, klíč na kola). Couvání s vlekem si důkladně nacvičte nanečisto, a potáhnete-li běžným rodinným kombi obytný přívěs, budete potřebovat nástavce na vnější zrcátka. Na nich nešetřte, levná bývají k ničemu.

Škoda Kodiaq s přívěsným vozíkem
Při najíždění do zatáček myslete na přívěs, který zasahuje blíže ke středu oblouku. Správný způsob je vzít za volant trochu později a více, než jste zvyklí
4O4A3997
Největší výzvou je couvání. Elektronika nás ale zbavila už i této námahy. S asistentem stačí pustit volant a hýbat jen s ovladačem zrcátek

S vozíkem jste vždy pomalejší. Dvě tuny navíc přistřihnou křídla i silnému motoru a místo pěti metrů najednou zabíráte deset. Na obojí je třeba myslet při předjíždění, stejně jako na omezenou schopnost zpomalovat. V koloně si vždy nechte odstup. Máte-li starší vozík s povolenou osmdesátkou, na dálnici vás budou předjíždět kamiony, jejichž řidiči si z limitů těžkou hlavu nedělají. Mají ale omezovače rychlosti, takže jim předjíždění potrvá dlouho. Předjíždějícímu pomůžete, když mu bliknutím ukážete, že se před vás už může zařadit; v asférickém zrcátku kamionu se vzdálenosti odhadují velmi špatně.

Doporučujeme: Řidičské průkazy – Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení

Při výjezdech z tunelů či na viaduktech pozor – poryvy bočního větru dokáží přívěs rozhoupat. Převážíte-li auto či jinou hodnotnou věc, může se vám v zahraničí (zejména v Itálii či Švýcarsku) stát, že budete muset tamější finanční policii dokazovat, že jde o soukromou, nikoliv obchodní přepravu. Mimo EU budete předkládat též celní náležitosti. Ohlídejte si předpisy ohledně tachografu, v některých zemích jej potřebujete k soupravě s nákladním vlekem, jejíž nejvyšší dovolená hmotnost přesahuje 3,5 t (v Německu jen 2,8 t).

A nakonec – nestyďte se, že vám to s vlekem nejde, a zaplaťte si pár kondičních jízd v autoškole. Naučí vás tam pár triků, jak se vyhnout nepříjemným situacím. Třeba že rozhoupaný vlek se stabilizuje šlápnutím na brzdu (a nikoliv na plyn, jak se doporučovalo dříve). A že tahat vlek není tak těžké.

10 tipů, jak zvládnout jízdu s přívěsným vozíkem

 1. Při rozjezdu a pomalém manévrování s přívěsem se extrémně namáhá spojka. Zkuste ji brousit po co možná nejkratší dobu.
 2. Do zatáček si více najíždějte, jinak se delší přívěs octne za krajnicí či v protisměru. V noci se připravte na vykukující poziční světla vleku, dokáží v zrcátku vylekat.
 3. Do zatáček zpomalte více, než jste zvyklí, rozhoupaný ani převrácený vlek nepotěší.
 4. Brzděte dříve, než jste zvyklí, ušetříte brzdy, tažné zařízení i naložený náklad.
 5. Při jízdě v souvislé koloně před sebou vždy nechávejte místo pro předjíždějící vozy.
 6. Občas se na přívěs podívejte do zrcátka a přejeďte očima kontrolky.
 7. Máte-li slabší, starší auto, hlavně s komůrkovým dieselem, v táhlém stoupání nestůjte na plynu. Radši podřaďte a trochu uberte, přitom hlídejte teplotu vody a nechte potom motor vychladit. Jinak brzy skončíte s prasklou hlavou válců.
 8. Před stoupáním si podřaďte dříve a získejte co nejvíc rychlosti.
 9. Škubání přívěsu, spojené s hlasitými kovovými ranami, je normální.
 10. Špatně naložený vlek (břemeno příliš vzadu) se snadno rozhoupe. Jediným řešením je dupnout na brzdy a naložit vlek správně.

Převzato z časopisu AUTO7

Jízda s přívěsným vozíkem: Jak řídit a na co všechno dávat pozor
Ohodnoťte tento článek!
3.14 (62.86%) 7 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

 1. jízda s přívěsem : který neumětel psal tento článek?
  jen aby něco napsal, jenom nesmysli. doporučuji se před psaním s někým poradit.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: