Jak moc veřejně známé je vaše auto? Google i Facebook umí vyhledávat podle registračních značek

  • Google i Facebook umí číst registrační značky z fotografií 

  • V praxi to znamená, že v obou případech lze vyhledávat zcela konkrétní automobily 

  • Pak člověk například zjistí, že zrovna váš vůz vyfotil jistý Aurelio Stefanini v Itálii 

Technologie čím dál více zasahují také do oblasti automobilového průmyslu. Ne vždy ale musí jít o více či méně dobře fungující asistenční systémy. Online magazín Jalopnik nedávno přišel se zjištěním, že Google i Facebook umí rozpoznávat registrační značky na fotografiích. Na článek upozornil na svém facebookovém profilu kolega Vojtěch Dobeš. V praxi to znamená jediné – všichni uživatelé mohou vyhledávat zcela konkrétní automobily. Třeba i ten váš.

Je to úplně jednoduché. Stačí zadat do vyhledávače konkrétní registrační značku. Jako příklad použijeme značku 01V 4003 našeho redakčního Fiatu 128 Panorama, kterého jste si mohli všimnout v nedávném článku o továrně Lingotto, případně v galerii mapující výroční výstavu automobilky Fiat v pražské Tróji. Výsledek?

Vyhledávání konkrétních automobilů pomocí registrační značky je zcela jednoduché. Stačí zadat značku do vyhledávače a výsledkem jsou obrázky, na kterých je značka vidět

Jak můžete vidět (nebo si to můžete se značkou 01V 4003 vyzkoušet sami), na prvních pozicích se ukážou fotky, které jsme zveřejnili u nás na Autobibli. Panorama se ale dostala i do galerií na jiných webech. Zajímavá je zejména fotka z galerie Auto.cz, kde je vůz vyfocen v řadě a registrační značka je poměrně malá. Mimochodem, všimněte si, že náš automobil má vpředu klasickou registrační značku, ale vzadu značku se dvěma řádky. Zjevně to vyhledávači Google nevadí.

Redakční Fiat 128 Panorama byl na nedávné výstavě, takže ho není těžké na webu najít. Všimněte si ale, že Google našel i tuhle fotku, kde je registrační značka poměrně malá, v okolí je řada dalších značek a navíc je značka dvouřádková

Podobně jednoduché je to také na Facebooku. Výsledky jsou možná ještě o zajímavější, protože přesně vidíte, kdo konkrétně vaše auto vyfotil. Když zůstaneme u redakčního veterána a zadáme do vyhledávače Facebooku opět značku 01V 4003, zjistíme, že náš bílý kombík zaujal během výstavy Veteran Car Club Dobřichovice a také to, že během nedávné cesty k výročí automobilky Fiat do Itálie si naše auto vyfotil jistý Aurelio Stefanini, který zřejmě pracuje v Livornu na nádraží. Protože náš vůz vyfotil jak při příjezdu, tak při odjezdu, je docela lehké zjistit, kdy přesně jsme do Itálie dorazili a kdy jsme jeli domů, což je trochu děsivé.

Při vyhledávání na Facebooku můžete zjistit, kdo konkrétně vaše auto vyfotil. Třeba zde jistý Aurelio Stefanini vyfotil Panoramu v Livornu ve chvíli, kdy jsme do Itálie dorazili. Pak pořídil stejnou fotku v momentě, kdy jsme se vraceli zpět, takže je vcelku jednoduché dohledat, kdy přesně jsme tuhle cestu absolvovali, což je trochu děsivé

Má tohle vyhledávání nějaké limity? Těžko říci. Přesné detaily o tom, jak celá věc funguje, se nám zatím zjistit nepodařilo. Že se ale rozpoznávání registračních značek může splést, to nakonec ukázalo hledání našeho veterána na Facebooku. Jedním z výsledků je totiž také obrázek pod článkem. Stejně jako my budete zřejmě chvíli tápat, co má s českým Fiatem 128 Panorama společného jistý Abhishek Mohapatra. Pak se ale podíváte blíže a uvidíte, že jeho motocykl má, alespoň na dané fotce, téměř identickou registrační značku. Pouze místo našeho 01V 4003 končí značka číslicí 9.

Jestli nechcete, aby vaše auto bylo takto dohledatelné na internetu, nic moc s tím nenaděláte. Můžete si na fotkách, které dáváte kamkoliv na web, registrační značku rozmazat nebo jinak zneviditelnit. Pokud ale vaše auto vyfotí někdo jiný, dozvíte se to až následně. Samozřejmě jestli jezdíte ve stříbrné Octavii 1.9 TDI, asi vás to příliš trápit nemusí. Jestli ale máte něco zajímavějšího (třeba pistáciovou Fabii), pak si tímto způsobem můžete leda zjistit, jak moc veřejně známý váš automobil je.

Chvíli jsme přemýšleli, proč nám Facebook jako jeden z výsledků vyhledávání značky 01V 4003 nabídl i pana Abhisheka Mohapatru. Až po chvíli jsme si všimli malé registrační značky na jeho motocyklu, které je téměř identická s tou naší
Jak moc veřejně známé je vaše auto? Google i Facebook umí vyhledávat podle registračních značek
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 13 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

  1. Asi to funguje na nedacno vložené fotky jelikoz vím o spoustě kde mam auto nebo bývalé auto a znacku nenajde

PŘIDAT KOMENTÁŘ: