Jaguar I-Pace má 400 koní, dva zavazadelníky a čistě elektrický pohon. Prodej začne v roce 2018

  • Jaguar chystá elektrický model. Prodávat se začne v roce 2018

  • Jak bude historicky první britský elektromobil vypadat, to naznačuje aktuální koncept I-Pace

  • Podle NEDC ujede vůz přes 500 km na jedno nabití

  • Celkové parametry dosahují výkonu 400 koní a točivého momentu 700 Nm

  • Vůz nabídne zavazadelník vpředu i vzadu a prostorný interiér 

Jaguar představil v Los Angeles svůj nejnovější automobil. Jmenuje se I-Pace a jak název napovídá, jde o elektromobil. Zatím je vůz prezentován jako koncept, ale už od pohledu je zřejmé, že do sériové výroby nemá daleko. Finální provedení bude představeno koncem příštího roku a na silnice vyrazí historicky první elektrický Jaguar v roce 2018.

Doporučujeme: Jaguar F-Type SVR na Red Bull Ringu: Tři kola s kočkou

Nový crossover I-Pace je dlouhý 4680 mm, široký 1890 mm a vysoký 1560 mm. Jaguar na tento vůz použije novou platformu. Ta počítá s elektrickým pohonem, což dává zcela nové možnosti z pohledu základní stavby auta. Jak říkal už před několika měsíci Volkswagen, jde o takový skateboard s bateriemi uprostřed a to přináší celou řadu výhod.

jaguar_i_pace_23
Jaguar I-Pace je předobraz vůbec prvního sériově vyráběného elektromobilu v dějinách této britské značky
jaguar_i_pace_22
Zatím se jedná pouze o koncept, ale už od pohledu je jasné, že do sériové výroby nemá příliš daleko. Na trh dorazí do dvou let

Jendou z nich je možnost bez problémů nasadit velmi dlouhý rozvor a zkrátit převisy. I-Pace tak při své délce 4,68 m nabídne rozvor dlouhý 2990 mm. Pro srovnání, větší F-Pace dostal rozvor náprav 2874 mm. Absence klasického motoru pak umožnila posunout kabinu vpřed a zkrátit kapotu. Baterie jsou uložené dnes už klasicky pod podlahou. Přestože I-Pace dostal pohon všech kol, v interiéru nebude cestující omezovat žádný středový tunel. Celkově Jaguar slibuje nabídku prostoru srovnatelnou s těmi největšími SUV. Svůj díl na tom mají také velmi tenká sedadla.

Doporučujeme: Test Jaguar F-Pace 30d AWD: Tenkrát poprvé

I-Pace zaujme rovněž nabídkou prostoru pro zavazadla, protože má hned dva zavazadelníky, i když ten vpředu je spíše symbolický. Nabízí objem pouze 28 litrů. Klasický prostor pro zavazadla je vzadu a jeho objem činí 530 litrů. V interiéru pak najdeme řadu dotykových displejů a stejně tak se myslelo i na konektivitu.

Nový britský koncept pohání dva elektromotory, které si Jaguar vyvinul sám. Cílem bylo kromě jiného vytvořit co nejkompaktnější konstrukci. Výsledek má průměr 234 mm a je dlouhý 500 mm. Každý elektromotor disponuje výkonem 147 kW (200 k) a točivým momentem 350 Nm. Celkově tedy nabízí tento elektrický crossover 294 kW (400 k) a 700 Nm.

Pohon všech kol, vysoký točivý moment a okamžitý nástup elektrických motorů bude znamenat také expresní akceleraci. Zrychlení z nuly na 100 km/h by mělo být otázkou přibližně 4,2 s, nejvyšší rychlost Jaguar upřesní později. Automobilka obecně slibuje řidičsky zajímavé vlastnosti, což má potvrzovat také volba zavěšení. Vpředu najdeme dvojitý lichoběžník, vzadu víceprvkovou nápravu typu Integral Link. Oba případy už si Jaguar vyzkoušel u řady svých aktuálních modelů. Koncept stojí na kolech o velikosti 23 palců s pneumatikami o rozměru 265/35/R23.

jaguar_i_pace_56
Přítomnost elektrického pohonu přináší mnoho výhod z pohledu využití prostoru. I-Pace je menší než F-Pace, ale nabídne delší rozvor a více místa pro cestující

Také baterie si údajně automobilka vyvinula sama. Jde o lithium-iontové akumulátory chlazené vodou s kapacitou 90 kWh. Podle evropského cyklu NEDC by v kombinovaném provozu měly vystačit na více než 500 km. Jejich dobití na 80 % z 50 kW nabíječky je pak otázkou devadesáti minut.

Doporučujeme: Máte Jaguar XK a chcete F-Type? Řešení existuje a ani nemusíte své XK prodávat

Jaguar se ve své tiskové zprávě rovněž obsáhle rozepsal na téma designu, ale o něm si nejlépe udělá obrázek každý sám díky přiložené fotogalerii. Pro pořádek doplňme součinitel odporu vzduchu, který má hodnotu 0,29.

V tuto chvíli můžeme s jistotou říci, že Jaguar bude další automobilkou, která vypustí na trh čistě elektrický model. Jak už bylo řečeno, stane se tak do dvou let. Stejně tak se dá očekávat, že časem novou technologii využije i sesterská značka Land Rover.

Otevřít tiskovou zprávu

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: