Galerie: Na návštěvě v Lingottu, bývalé továrně Fiatu s oválem na střeše. Je fascinující

  • Továrna Lingotto automobilky Fiat byla postavena mezi lety 1916 až 1922

  • Výroba zde skončila v roce 1982. Následovala dlouhá rekonstrukce pod taktovou architekta Renza Piana 

  • Dnes zde najdete dva hotely, školy, kanceláře, koncertní síň, konferenční místnost a tak dále. Slavná testovací dráha tu zůstala 

Jak už patrně víte, automobilka Fiat letos slaví 120. výročí. K této příležitosti (a zároveň u příležitosti 50. výročí Fiatu 128) jsme podnikli s redakční 128 větší cestu do Turína a dále na jih. Jednou z našich zastávek byla dnes už bývalá továrna Lingotto. Pokud někdy náhodou pojedete kolem, určitě se zde také zastavte. Je neobyčejně zajímavé místo.

Továrna Lingotto se začala stavět v roce 1916 a hotová byla o šest let později. Jejím základem jsou dvě půl kilometru dlouhé budovy. Stojí těsně vedle sebe a jsou vzájemně propojené. V těch byly výrobní linky. Hotový vůz vyjel úplně nahoře a ihned mohl zamířit na testovací dráhu umístěnou na střeše. Dráha je dlouhá přibližně jeden kilometr a je zároveň tím, co zdejší výrobu tolik proslavilo.

Galerie: Fiat oslavil v Trojském zámku 120. výročí. Bylo opravdu na co se koukat

Produkce Fiatu v Lingottu skončila v roce 1982. Následně bylo rozhodnuto nikoliv o zbourání areálu, ale o jeho přebudování. To dostal na starost architekt Renzo Piano. Rekonstrukce trvala dvanáct let. Z místa, kde se dříve vyráběla auta, se tak stalo v podstatě město ve městě. V objektu dnes najdete nákupní středisko, dva hotely, kino, koncertní síň, galerii, konferenční místnost, tropickou zahradu nebo školy.

Menší ukázku toho, jak to tu vypadá, si můžete prohlédnout v přiložené komentované galerii. Na videu níže pak můžete zjistit, jaké to je, když si projedete jednu ze zdejších klopených zatáček a následně sjedete téměř až do přízemí.

Galerie: Na návštěvě v Lingottu, bývalé továrně Fiatu s oválem na střeše. Je fascinující
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: