Galerie: Auta s leteckými motory lámala hlavně rekordy. Na silnici jsou k ničemu

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

  • Letecké motory se do aut montovaly s cílem překonat rychlostní rekordy

  • Sériově se žádné auto s leteckým motorem nevyrábělo

  • V 50. letech se dokonce začalo experimentovat s turbínami

Zkombinovat motor z letadla a automobilové šasi je nápad šílený. Ale ne nerealizovatelný, jak už jsme se v historii mohli mnohokrát přesvědčit. S leteckými motory jsme se v autech setkávali většinou tehdy, pokud šlo o experiment či vůz, jehož cílem nebylo nic jiného než jízda rovně a překonání rychlostního rekordu.

Doporučujeme: Galerie: Od Benzu přes Škodu po Prius — Zajímavé prvotiny v automobilových motorech

Některé vozy s leteckým motorem se staly ikonami své doby. Prim hrály hlavně letecké motory Rolls-Royce. Po druhé světové válce se začala snaha otáčet k tryskovým motorům a vlastně i nejrychlejší auto na světě, britský Thrust SSC, pohání motor ze stíhačky. V osobních autech se letecký motor objevil vzácně. Známým pokusem o takové auto byl americký Tucker Sedan z roku 1948. Ten se ale neprosadil, jak jsme psali v samostatném článku: Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta se ale stal propadák

Dnes se spíše setkáváme s opakem, kdy se do malých sportovních letadel montují automobilové motory. Nejčastěji jsou používány motory Wankel od Mazdy, neboť motor s otáčivým pístem je pro zástavbu do letadla nesmírně výhodný. Je totiž lehký a kompaktní a je mu jedno, jestli pracuje „hlavou dolů“. Také dobře snáší velké přetížení.

Doporučujeme: České „létající auto“ GyroMotion chce dobýt svět. Stojí asi dva a půl milionu

Přesto jsou kříženci velice vzácní. Auta a letadla mají tak odlišné požadavky, že se prostě jeden motor v obou aplikacích většinou použít nedá. Jednou z výjimek je plochý šestiválec z Porsche 911, který v 80. letech automobilka upravila s cílem prodávat ho jako letecký motor. Nakonec ale bylo letadel Mooney M20L s motorem Porsche vyrobeno jen 41, zatímco běžných modelů Mooney M20 s čtyřválcem Lycoming či šestiválcem Continental vzniklo přes 11 000.

Galerie: Auta s leteckými motory lámala hlavně rekordy. Na silnici jsou k ničemu
Ohodnoťte tento článek!
2 (40%) 4 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: