Dejme tomu, že máte plus mínus milion korun a sháníte zajímavé sportovní auto. Nabídka trhu je dnes velmi pestrá a jak ji budete procházet, stoprocentně se dříve či později zastavíte u automobilky Ford, která vás bude lákat do své stáje hned na dvě nové položky – Focus RS a Mustang.

A abyste to neměli úplně jednoduché, každá má něco unikátního. Focus RS dostal nevšední pohon všech kol a driftovací režim, Mustang na vás půjde klasickou cestou. Za zhruba milion můžete vlastnit pětilitrový atmosférický osmiválec, manuál a samosvor. Za milion korun? Nikdo jiný vám něco podobného nedá.

_DSC0078
Za zhruba milion korun nabídne Ford zájemcům dvě hodně zajímavá sportovní auta – o něco levnější Focus RS a o něco dražší osmiválcový Mustang
_DSC0098
Každý má svůj unikát. Mustang dostal pětilitrový atmosférický osmiválec, Focus RS má pro změnu unikátní pohon všech kol a známý Drift Mode

Díky postupující globalizaci výrobního programu potěšil Ford fanoušky svých rychlých modelů na obou březích Atlantiku. Nejnovější Focus RS, filozofií i původem evropský model, je první,  který se prodává i v USA – k velké radosti tamní komunity okolo sportovních aut. A opačně. Mustang, legendární americký pony car, je ve své aktuální generaci poprvé oficiálně k dostání v Evropě. Díky tomu Ford v současnosti prodává dvě z vůbec nejzajímavějších sportovních aut na trhu, přinejmenším v této cenové hladině. Ale které z nich upřednostnit? To je pěkně zákeřná otázka a já se obávám, že nemá jednoduché řešení.

Chtěl bych Mustang, protože skvěle vypadá 

Prvním vodítkem v řešení téhle otázky určitě bude design a ten jednoznačně hovoří pro Mustang. Nejen ve srovnání s Focusem RS, ale také v kontextu celého trhu. Více než padesátiletá historie je znát. Nejnovější generace nese četné retro prvky odkazující do bohaté historie modelu.

Za přibližně milion korun totiž běžně dostanete něco sportovního převážně na základech nižší střední třídy (nebo menších vozů). Jakkoliv všechny ty Golfy R, Hondy Civic Type-R a Leony Cupra mají své kvality a rozhodně nevypadají zle, těžko se mohou měřit s Mustangem. Ten stojí zcela mimo a navíc nabízí něco, co jiní nabídnout neumí. Je to legenda. Zkuste si to říct nahlas: „Koupil jsem si Focus (Civic, Leon…)“ vs. „Koupil jsem si Mustang“. Co zní lépe?

_DSC0093
Současná generace Fordu Mustang se designově povedla. I to je jeden z důvodů, proč se celosvětově prodává tak dobře
_DSC0105
Do čeho usednout? Nízký a široký Mustang je výrazně přitažlivější, Focus své nadprůměrné schopnosti spíše skrývá

Focus RS je naproti tomu vlastně obyčejný hatchback s velkým křídlem a rozměrnými otvory v předním nárazníku. Parádu s ním uděláte zejména u lidí, kteří vědí nebo alespoň tuší, o co jde. Všichni ostatní se daleko spíše otočí za Mustangem.

První dílčí řešení naší zákeřné otázky je celkem jasné. Radši bych vlastnil Mustang, protože lépe vypadá a protože to je prostě Mustang.

Chtěl bych Focus, protože je praktičtější 

Jistě, řešit u takových aut praktickou stránku věci je trochu na hlavu, ale zcela ignorovat ji také nelze. Milion korun přece jen není málo peněz a i když jste aktuálně zapřísáhlý purista jezdící ve snížené Mazdě MX-5, jednou přijde chvíle, kdy vás začnou otravovat všední starosti typu složitějšího vystupování a skutečnosti, že neodvezete nic víc než dvě igelitové tašky.

Ford Focus RS Ford Mustang V8 GT
Délka/šířka/výška 4390/1823/1472 mm 4784/1916/1381 mm
Rozvor 2647 mm 2720 mm
Rozchod kol vpředu/vzadu 1564/1539 mm 1582/1655 mm

Jakkoliv je Mustang delší, denní úkoly daleko lépe zvládne Focus. Hlavně proto, že má lépe přístupný interiér. Dítě nebudete usazovat do zadní sedačky ohnutí jak banán, věci nebudete dávat do zavazadelníku přes malý vstupní otvor a nakonec i nastupování do výše umístěných sedadel přes kratší dveře je pohodlnější. Zkrátka Focus těží z toho, že ztratil body v oblasti designu a naopak, dynamické tvary amerického kupé si v tomto směru vybírají svou daň.

_DSC0180
Zpracování a použité materiály jsou podobné, ale uspořádání ovládacích prvků se naprosto liší. Mustang je uvnitř přehlednější
_DSC0156
Je to paradox: Ford Focus RS je o hodně rychlejší, ale interiér má mnohem civilnější než Mustang. Posaz je podstatně vyšší

Zpracování je u obou aut dost podobné. Není špatné, ale s prémiovou kategorií si ho nespletete. Focus dorazil s příplatkovými skořepinami, naproti tomu Mustang dostal velmi příjemná sedadla, která byla o mnoho měkčí, ale pořád s výraznějším bočním vedením. Nicméně to je pouze otázka konkrétní specifikace.

Chtěl bych Mustang, protože má pořádný motor 

Ford Focus RS používá upravenou jednotku 2.3 EcoBoost ze slabšího Fordu Mustang, to už určitě víte. Mimochodem, v takové konfiguraci je americká legenda dražší pouze o 50 000 Kč. My jsme ale chtěli porovnat ty nejsportovnější možnosti, proto jsme místo čtyřválce postavili vedle nového RS osmiválcové GT. To je v základu dražší o 195 000 Kč, ale v závislosti na další výbavě Focusu RS nakonec může být rozdíl menší.

Ford Focus RS Ford Mustang V8 GT
Objem motoru (cm3) 2261 4951
Max. výkon (kW/k) 257/350 310/421
při otáčkách (ot./min) 6000 6500
Max. točivý moment (Nm) 470 530
při otáčkách (ot./min) 2000-4500 4250
Převodovka 6stupňová manuální 6stupňová automatická
Zrychlení 0-100 km/h (s) 4,7 ---
Nejvyšší rychlost (km/h) 266 ---
Komb. spotřeba (l/100 km) 7,7 12,0
Provozní hmotnost (kg) 1524 1786

Pokud bychom se chtěli rozhodovat podle motoru, pak je jasným vítězem Mustang. A znovu platí to, co jsme psali o designu. Mustang zde nevítězí pouze nad RS, ale v kontextu celého trhu. Vždyť si za něco málo přes milion kupujete pětilitrový atmosférický osmiválec, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál.

Vrcholný Mustang nabízí výkon 310 kW (421 k) a klasický charakter. Čím více otáček, tím více vůz jede a jestli má jet co nejrychleji, pak mu v tom musí řidič pomoci tak, že ho bude udržovat nad čtyřmi tisíci. Příjemným bonusem je krásný zvuk atmosférického pětilitru. Však si to představte… To takhle brzy ráno vyrážíte do práce, přijdete před dům a nastartujete Mustang. Najednou je i pondělní ráno takové hezčí.

_DSC0087
Zaplaťte necelý milion a dostanete čtyřválec o objemu 2,3 litru. Připlaťte zhruba 200 000 Kč a pod kapotu se vám nastěhuje dvojnásobně velký motor
_DSC0091
Kromě dvakrát většího motoru, který ale není ani náhodou dvakrát výkonnější, dostanete také přibližně dvakrát tak dlouhou kapotu

To Focus RS je docela jiná písnička. O polovinu menší motor, přeplňování a charakter, kdy nemusíte zas až tolik dbát na otáčky, protože zajímavý zátah přichází podstatně dříve než v Mustangu. V praxi tak Focus RS působí na první svezení daleko rychlejším dojmem, přestože dosahuje výkonu „pouze“ 257 kW (350 k).

Doporučujeme: Čtyřikrát 4×4: Souboj ostrých čtyřkolek

Ale víte co? Ono to je celé jednodušší. Mustang V8 GT bych si pořídil z naprosto jednoduchého důvodu: Kupujte, nebudou. Tyhle klasické velké motory mají bez přehánění na kahánku, zatímco agregáty podobné tomu z Focusu tu s námi určitě budou déle. Minimálně v cenové relaci kolem jednoho milionu.

Chtěl bych Focus, protože je jízdně dramaticky lepší 

Řešení dilematu, zda Focus RS, nebo raději Mustang, si žádá delší jízdu. Vyrazili jsme na naše oblíbené okresky severně od Prahy, kde se naplno ukázala jedna věc: Tyhle dvě auta snad ani nemohou být odlišnější. Mustang je oproti Focusu RS regulérní tank, Focus RS je oproti Mustangu regulérní motokára.

_DSC0028
Podzimní mlhy se ještě nestačily rozpustit a my už jsme na okreskách daleko za Prahou hledali, v čem je lepší milionová zábava s Mustangem…
_DSC0014
…a co navíc přidá milionová zábava s Focusem RS. Důležité je, že zábava se dostaví bez ohledu na to, který z těchto dvou vozů zvolíte

Stávající generace Fordu Mustang je jízdně určitě nejlepší, jakou si za těch více než padesát let zákazníci mohli pořídit. Možná i proto se až toto poslední vydání poprvé odvážilo oficiálně vstoupit na evropský trh. Pořád jde ale o vůz ze staré školy.

Nejde ani tak o dynamiku v přímce, ale o jízdní vlastnosti. Tužší podvozek Mustangu výborně filtruje nerovnosti, jenže karoserie se v zatáčkách houpe v podélném i příčném směru, řidič má za obří kapotou pocit, že sedí v něčem hrozně těžkopádném, a celé to vyvolává pocit nestability. Vypadá to, že jedete rychle, ale realita je spíše opačná. Kolegovi jedoucímu za vámi ve Fordu Focus RS nejenže neujíždíte, on se při tom vašem tempu dloube samou nudou v nose. Nic na tom nezmění možnost vybírat jízdní režimy a nastavovat účinnost posilovače řízení. Rozdíl více než 200 kg je velmi znát.

Nechci tvrdit, že by snad byl Mustang pomalý, ale asi bych potřeboval delší dobu k tomu, abych si na jeho chování při rychlejší jízdě zvykl. V našem případě byla těžkopádnost podtržena ještě přítomností automatické převodovky. Ta se k charakteru vozu výborně hodí, ale přesně jako celý Mustang začne být dost nesvá v momentě, kdy se budete pokoušet honit s něčím jako Focus RS.

_DSC0200
Je to sice sportovní automobil, je to jízdně nejlepší běžně dostupný Mustang, ale oproti moderním sportovním hatchbackům jízdně ztrácí
_DSC0069
Už pouze svižná jízda v Mustangu je zábavná. Limity má toto osmiválcové kupé poměrně nízko, takže není problém se na ně podívat

První část trasy jsem si dal v Mustangu a bylo to docela emotivní. Kromě nutnosti pořád držet pevně volant a korigovat směr vám občas nadělá starosti i šířka karoserie a nepřehledná přední kapota, respektive horší výhled.

Když jsme se s Daliborem měnili, nezapomněl na upozornění ve stylu „hlavně mi neujeď“. V tu chvíli jsem tušil, že Focus RS bude rychlejší, ale realita předčila veškeré mé představy. Při dynamické okreskové jízdě je nové RS lepší o několik světelných let. Párkrát jsem přeřadil a Mustang ze zpětného zrcátka zmizel. Jistější podvozek, o sto procent lepší chování v zatáčkách, větší elán motoru, pohon všech kol, lepší výhled z pozice řidiče… V tomhle nemůže Mustang svému menšímu bráchovi konkurovat. Ve Focusu RS se možná sedí jak na židli v kuchyni, ale jinak to je zatraceně rychlé auto stvořené pro klikaté silnice.

_DSC0148
Focus RS je v zatáčkách nesrovnatelně rychlejší a jistější
_DSC0038
Udržet v Mustangu krok s tímto 5dveřovým hatchbackem je prakticky nemožné

Fakticky je tedy lepší Focus RS, ale Mustang také nabízí jisté kouzlo. Minimálně proto, že má své limity posazené mnohem níže a toho se dá dobře využít. Focus RS sice drží v ruce svůj slavný Drift Mode, ale zrovna na něj má Mustang jednoduchou odpověď.  Je to přece zadokolka se samosvorem…

Chtěl bych Mustang, protože je pohodlnější 

Co Mustang ztrácí na ostré jízdě, to získává při klidnějším cestování. Větší rozměry, měkčí podvozek, delší rozvor a v našem případě ještě navíc automat. Prostě se rozvalíte do auta a za doprovodu bublání pětilitru si v klidu dojedete všude, kam potřebujete. Mustang je asi o tolik pohodlnější, o kolik je Focus rychlejší.

_DSC0145
Je jedno, zda zvolíte Focus RS, nebo zda dáte přednostu Fordu Mustang. Bokem můžete jezdit v obou případech
_DSC0142
Zatímco Focus RS k tomu potřebuje speciální režim jízdy, Mustang odpovídá jednoduše. Prostě to je zadokolka se samosvorem

Focus sice umí nastavit tlumiče, ale zázraky nečekejte. Jsou oblasti, kde nelze dělat kompromisy, a pokud chcete mít perfektní jízdní vlastnosti, obvykle to je v přímém rozporu s nabídkou komfortu. RS s vámi bude i při klidnější jízdě víe házet a nevykouzlí tak uvolněnou atmosféru jako Mustang.

Chtěl bych Focus RS, protože je levnější 

Bavíme se tu o Fordech za plus minus milion korun, ale Focus RS je přece jen levnější. Rozdíl činí minimálně 50 000 Kč, pokud budeme srovnávat čtyřválce, postupně se vyšplhá až k hranici 200 000 Kč. Je ale také pravdou, že naše velmi dobře vybavené RS stálo bezmála 1,1 milionu korun.

Model Cena
Ford Focus RS 947 900 Kč
Ford Mustang V8 GT Fastback (manuál/automat) 1 142 000 Kč / 1 192 000 Kč
Ford Mustang 2.3 EcoBoost Fastback (manuál/automat) 1 017 000 Kč / 1 067 000 Kč

Tak jak to tedy je? Je lepší vytříbený podvozek, nebo dáte přednost legendární historii a atraktivnějšímu designu? Je lepší praktičtější interiér pětidveřového hatchbacku, nebo přítomnost ortodoxního atmosférického motoru? Je lepší samosvorný zadní diferenciál, nebo systém, který vlastně ani zadní diferenciál nemá?

Verdikt? 

Vybrat si z těchto dvou rychlých Fordů je opravdu složitá věc. Osobně bych asi nakonec sáhl po Mustangu, protože se mi líbí jeho klasická koncepce, která se v dnešní době vyskytuje snad méně často než elektromobily. Jsem si ale stoprocentně jistý tím, že by se mi asi nikdy nepovedlo zbavit se podvědomé otázky, jestli jsem náhodou neměl raději upřednostnit Focus RS. Obě tahle auta jsou totiž nesmírně zajímavá, i když z víceméně opačných důvodů.

_DSC0119 _DSC0116  _DSC0130 _DSC0129 _DSC0109

Focus RS patří použitou technikou, podvozkem a hlavně koncepcí pohonu všech kol k nejmodernějším strojům s cenovkou okolo milionu. Mustang je přesný opak, svou koncepcí odkazuje do více než padesát let staré historie.

Dnešní „otázka za milion“ zkrátka nemá jasné řešení, ale rozhodně jsme rádi, že Ford obě auta prodává. V dnešní době, kdy se čím dál více hovoří o elektrické budoucnosti, je příjemné vidět, že se stále najdou tací, kteří mají trochu jiný pohled na svět…

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za milion
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.71%) 14 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

  1. měl jsem čest stejného porovnání (mám přesně takového red V8 od června) a co se týká zatáček je to tak, jak se píše v článku – Focus Mustangu ujede. NICMÉNĚ na rovině je Focus výrazně pomalejší a to jsem tomu ještě nešlapal…

  2. Atmosféra, osmiválec, charisma, klasika – šel bych do Mustanga. Všeobecný downsizing a globální oturbování čehokoli, mi Mustanga ještě zatraktivňuje. Ale tyhle auta ani srovnat nejdou a chápu že pro někoho jiného to vyhraje Focus. Co se vejde do kufru bych neřešil, předpokládám, že majitel Mustanga bude mít v garáži i nějaké druhé praktičtější auto.

  3. Nevím jestli české silnice jsou to prave pro auto krere exceluje v rovině Mustangy jsou teď móda, během týdne potkám 3 nové mustangy a žádné RS. Mustang je krásné auto a zvuk super. Já bych sel do Focuse, hlavně v zimě bych si ho hodně uzil :

PŘIDAT KOMENTÁŘ: