Elektronická dálniční známka v roce 2022: Detaily, platnost kupónů z roku 2021, výjimky a novinky

Zdroj: Archiv MF
 • Systém elektronických dálničních známek se s příchodem nového roku nemění 

 • Známky mají přesně omezenou platnost, která se nevztahuje na kalendářní rok. Platnost lze snadno ověřit přes internet

 • Ceny dálničních známek zůstávají stejné

 • Platit za dálnice nemusí uživatelé historických vozů a ekologických automobilů 

Rok 2022 nepřináší na rozdíl od roku 2021 v oblasti úhrady za zpoplatněné tuzemské dálniční úseky žádnou revoluci. Systém elektronické dálniční známky pokračuje tak, jak byl původně nastaven. Určitě ale neuškodí připomenout hlavní zásady, výjimky a další podrobnosti. Však to znáte, opakování je matka moudrosti.

Elektronickou dálniční známku lze stále pořídit několika různými způsoby. Tím nejjednodušším je nákup přes internet na stránkách edalnice.cz. Pořád ale zůstává možnost uhradit známku na prodejních místech, případně přes samoobslužný kiosek. Ceny si můžete připomenout v tabulce níže. Ekologická sazba se týká vozů provozovaných na zemní plyn nebo biometan.

Ceny elektronické dálniční známky 2022

Platnost Běžná cena Eko cena
Rok 1500 Kč 1000 Kč
30 dní 440 Kč 300 Kč
10 dní 310 Kč 200 Kč

Platnost dálniční známky nemusí nutně začínat v den nákupu. Zákazník může odložit počátek platnosti až o 90 dnů. Povinnost mít zaplacenou elektronickou dálniční známku se týká vozů o hmotnosti do 3,5 tuny.

Jak ověřit platnost známky z roku 2021

Až do roku 2021 jsme byli zvyklí na to, že roční známka platila do konce ledna. Jak už dnes každý jistě dobře ví, s příchodem elektronické dálniční známky se toto změnilo. Roční dálniční známka platí rok od počátku platnosti a nevztahuje se na kalendářní rok. Hodí se připomenout, že známky pořízené hned z kraje ledna 2021 nelze automaticky využívat až do konce ledna 2022, jako tomu bylo dříve u nalepovacích kuponů. Například v případě známky s platností od 1. ledna 2021 tato známka končí 1. ledna 2022 ve 23:59:59.

Pátrali jsme, jak se financují silnice v Česku. Desítky miliard od řidičů zmizí v jiných kapitolách rozpočtu

Platnost lze jednoduše ověřit na webu edalnice.cz, přičemž je potřeba znát pouze registrační značku automobilu. Pokud jste při nákupu uvedli kontakt a zaškrtli možnost, že chcete dostat upozornění, přijde vám připomínka končící platnosti automaticky.

Osvobození od poplatku v roce 2022

Úhrada za využívání dálnic se nevztahuje na automobily, které mají registrační značku „EL“. Ta je přidělována vozům s tabulkovou produkcí emisí COdo 50 g/km. Kromě elektromobilů se to týká také některých plug-in hybridů nebo vodíkových automobilů. Osvobození od dálničního poplatku mohou využít ekologické automobily (opět s produkcí CO2 do 50 g/km) i bez speciální registrační značky, v těchto případech je ale nutné nejprve podat patřičné oznámení.

Aktuální mapa zpoplatněných úseků a úseků bez poplatku (zdroj: edalnice.cz)

Poplatek za dálnice se netýká ani historických automobilů, ovšem pouze těch, které mají zelené veteránské značky. Za historická vozidla se považují rovněž více než třicet let stará auta s původními značkami a oficiální veteránskou testací, těch se ale tato úleva netýká, protože by údajně taková změna byla pro celý systém příliš složitá.

Zdarma mohou dálnice využívat rovněž vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, případně ta, která jsou určena pro přepravu nezaopatřených dětí léčených pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Novinky pro rok 2022

Řidiči se mohou těšit zejména na zprovozněné nové úseky dálnic. Během letošního roku byla dálniční síť rozšířena bezmála o 50 km, v příštím roce by to mělo být necelých 30 km. Na dálnice také časem vyrazí nové policejní speciály. Policie nedávno oznámila nákup sedmdesáti kusů BMW 540i, přičemž 30 bude dodáno v civilním neoznačeném provedení.

Oproti současným Superbům jsou BMW výkonnější a mají modernější vybavení. Zároveň bude složitější je rozpoznat, protože podle jednoho z požadavků musí být přidané výstražné osvětlení vidět pouze tehdy, pokud ho policisté zapnou. Když tedy takový vůz budete na dálnici dojíždět, na zadním skle nic neuvidíte, jak tomu je u Škody Superb. Světelné zařízení totiž není umístěné přímo na okně.

Elektronická dálniční známka v roce 2022: Detaily, platnost kupónů z roku 2021, výjimky a novinky
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.22%) 23 hlas/ů

14 KOMENTÁŘE

 1. protože musíme podpořit německou chudou ekonomiku , a tím vlastně vyšlo najevo i zaco vlastne ŠKODAQ stojí. Za h……. tak co s těma mrzákama o obsahu 1.4 s pěti turbama a činským disajnem.

 2. Zajímalo by mne, proč platnost dálniční známky za rok 2021 není prodloužena. Na jaře jsme nesměli opustit hranice města, později hranice okresu (což v Praze vyjde nastejno), takže jsme známku a dálnici využívat prostě nemohli. Jistě, mám-li na provoz auta a na dálniční známku, patrně mohu nad 250,- Kč mávnout rukou. Jenže těch 250,- je jen za mne samotnou. A jakou částku to dělá za všechna auta v ČR?
  Prostě mne to štve z principu. Když jsem při lockdovnu nemohla do divadla, také mě vrátili vstupné!

 3. Nevěřím svím očím když čtu,že elektro auta nemusí platit dálniční známku.Copak tyto ještě těžší vozy než spalovací nevyužívají stejné silnice jako ty ostatní?Ano užívají a dálnice přece nemá v tomto případě s ovzduším skoro nic společného.Pokud by to tak bylo a všichni lidé dle představ naivních ekologú měli a jezdili po dálnicích bez poplatků,z čeho by se asi stavěli silnice a dálnice?Jsem zmatený z toho,jak ubohé tyto výhody pro bohaté jsou protože normální dělník s normální mzdou si elektro auto za milion nikdy nekoupí.Jen tak dál na nás obyčejný lidičky a upletťe ještě větší byče pro nás obyčejný lidičky.Ostuda Vám kdo jste pro toto kdy hlasovali.

 4. A co takhle jednodenní známky-jezdím 2x do roka na onkologii,jinak už nejezdím.Nemá někdo trochu rozumu,aby to posoudil.

  • Přesně tak. Pokud potřebujete jet po dálnici 2x do roka, tak si musíte koupit 2x známku za celkem 620 Kč. 310 Kč na 10 dní je nelogické, je to prachsprostá zlodějna podporovaná státem. Stačila by opravdu jednodenní za přijatelnou cenu, např. za 30 Kč.

 5. Já loni koupil mladému roční lítačku na dojíždění do školy a taky tu neslzím že jsem vyhodil pár tisíc z okna když seděli doma skoro celej rok. Hold smůla

 6. Vyzente je jako 1989.Uz by se melo neco stat.Delaji z Nas ubozaky a sami si na platy nesahnou.Fuj hanba uz nejsme cesi.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: