Elektrické dobro pro všechny. Volkswagen vybaví celý řecký ostrov vozy do zásuvky

Zdroj: Volkswagen
  • Automobilka Volkswagen se dohodla s řeckou vládou, že vybaví jeden z ostrovů elektromobily

  • K tomu přidá 230 nabíjecích bodů. Kromě aut dodá třeba i elektrické koloběžky od Seatu

  • Na malém ostrově žije jen 1 300 lidí. V letní sezoně ho ale navštíví 72 tisíc turistů

Koncern Volkswagen podepsal s řeckou vládou memorandum, ve kterém se obě strany dohodly, že na jednom z tisíců středomořských ostrovů nahradí všechna vozidla se spalovacím motorem elektromobily. Jde o ostrov Astypalaia, kde dosud jezdí 1500 aut. Nyní by tam místo nich mělo být tisíc vozů do zásuvky.

To ale samozřejmě není vše. Elektromobily potřebují infrastrukturu. Volkswagen proto postaví i 230 nabíjecích bodů pro soukromé i veřejné použití. Kromě vlastních aut budou moci ostrované využívat i sdílenou jízdu elektromobily, které by měly nahradit nedostatečnou autobusovou dopravu. Seat zase dodá flotilu elektrických koloběžek a objevit by se měla i sdílená elektrokola. Elektrické budou samozřejmě i vozy záchranky, policie a dalších služeb.

Reálný dojezd elektromobilů klesne v zimě až o čtvrtinu, ukázal velký test

Problém je, že Astypalaia zatím získává elektrickou energii pouze z fosilních paliv. I to by se ale podle Volkswagenu mělo brzy změnit. Na ostrově proto hodlá společně s Řeky nainstalovat také solární a větrné elektrárny. To vše je součástí plánu, podle kterého by se měl tento řecký ostrov stát uhlíkově neutrálním.

Astypalaia je poměrně malá. Na území o rozloze zhruba 160 kilometrů žije jen 1300 lidí. Jde ale o oblíbenou turistický cíl, ročně ho navštíví zhruba 72 tisíc cestovatelů. Ostrované si od projektu slibují, že se stanou dobrým příkladem pro trvale udržitelnou turistiku.

Volkswagen plánuje za tři roky prodávat už jen elektromobily. Ale jen na jednom trhu

Nejde o první akci, při které automobilka vymění lidem z jednoho místa jejich vozy za elektrické. Podobné plány v červnu oznámil Renault, který elektrifikoval pyrenejskou vesnici Appy. Ta má ale jen 25 stálých obyvatel.

Elektrické dobro pro všechny. Volkswagen vybaví celý řecký ostrov vozy do zásuvky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: