Škoda si patentovala svítící pásy. Barva prozradí, kdo je připoutaný

05.11.2020
1 nový názor
Zdroj: Škoda Auto
  • Mladoboleslavská automobilka získala světový patent na svítící sponu bezpečnostních pásů

  • Pomocí barevných diod dokáže ukázat, zda je člověk připoutaný nebo ne

  • Svícení také pomůže najít sponu za tmy. Lze ho naprogramovat třeba i na barevné uvítání

Česká automobilka přišla se zajímavou inovací v oblasti bezpečnosti. Nechala si pro celý svět patentovat svítící spony pásů. Známý plastový díl má místo vrchní červené části průhlednou, kterou podsvětlují diody. Ty mají v základním provedení tři barvy.

Standardně jsou diody bílé. Pokud si ale někdo sedne, zčervenají. To znamená, že by se měl připoutat. Pokud to udělá, zezelenají. To by mělo dopomáhat nejen tomu, aby lidé mysleli na bezpečnost. Řidič pak může také pohledem na barvu spony okamžitě poznat, jestli jsou všichni na palubě připoutaní.

Hyundai si nechal patentovat technologii aktivního potlačování hluku od podvozku
Přečtěte si také:

Hyundai si nechal patentovat technologii aktivního potlačování hluku od podvozku

Diody ve sponách bezpečnostních pásů ale mohou mít i další funkce. Lze je třeba integrovat do systému ambientního osvětlení, takže budou za jízdy měnit barvu podle zbytku interiéru. Stejně tak pro ně lze naprogramovat uvítací barevnou animaci. Možností je hodně.

Pokud je sedadlo zatížené, spona svítí červeně. Když je sedadlo prázdné, je spona bílá

Škoda zatím nezveřejnila, v jakém modelu bychom mohli svítící spony nejdříve najít. Nicméně pro domácí automobilku nejde zdaleka o první světový patent. Firma už má zaregistrované třeba rozdělovníky zavazadlového prostoru, které jsou součástí Simply Clever výbavy nebo koberečky se speciálním dutým vláknem, jenž snižují znečištění interiéru.

Osvětlené spony pásů, ovšem bez barevné signalizace, se už objevují v některých prémiových modelech. Používá je třeba Audi.

Scarab (neregistrovaný)
Další blbost (sloužící ke zdůvodnění vyšší ceny) a potenciální zdroj závady.
  • Našli jste v článku chybu?