Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?

  • Za škody způsobené divokou zvěří nikdo neodpovídá

  • Policii je nutné volat vždy, když porazíte divoké zvíře

  • Zraněné nebo uhynulé zvíře odvézt nesmíte, to je pytláctví

Ačkoli se o zvýšeném výskytu zvěře kolem silnic mluví nejvíc na podzim, hrozba srážky se zvěří je tu celý rok. Potkat to může každého a hrozba nečíhá jen v lese a daleko od civilizace. Srážku se zvěří můžeme zažít i ve městě. Takže co v takové situaci dělat a jak se zachovat?

Pohyb zvěře je těžko předvídatelný a je těžké radit, co dělat, když řidič zvíře spatří a srážka se zdá být nevyhnutelná. Nejhorší, co můžete udělat, je strhávat řízení. Večerní zprávy jsou plné lidí, kteří strhli řízení kvůli zatoulané kočce a narazili do auta v protisměru. Prostě brzděte a čekejte na ránu. Pořád je lepší srazit zvíře než narazit do stromu (nebo do někoho jiného).

Zabezpečte místo nehody

Postup je velice podobný jako při běžné dopravní nehodě, ačkoliv se vlastně o dopravní nehodu jedná. Zastavte vozidlo a přesvědčte se, zda jsou cestující v pořádku. Zapněte varovné blinkry, zajistěte vozidlo proti samovolnému pohybu a dostatečně označte místo nehody.

K nehodám s lesní zvěří dochází nejčastěji v noci (respektive v šeru či ve tmě). Pokud je to váš případ, nasaďte si co nejrychleji reflexní vestu a s dostatečným odstupem od vozidla umístěte varovný trojúhelník, aby měli ostatní řidiči čas reagovat. Odveďte ostatní cestující mimo vozovku do bezpečné vzdálenosti a pokud sami nemusíte, nepohybujte se na silnici.

Je potřeba ke srážce se zvěří volat policii?

Ano, policii musíte přivolat vždy, když došlo ke srážce s divokou zvěří. Na rozdíl od kolize dvou aut se nestanovuje, jak vysoká je škoda. Došlo totiž ke škodě na „majetku“ třetí osoby. Je jedno, zda zvíře po srážce uhynulo nebo uteklo. Je nutné volat Policii ČR. Ta kontaktuje příslušný myslivecký spolek, který se postará o odklizení zvěře. Předá rovněž informaci, že se v revíru pravděpodobně nachází zraněné zvíře.

Řidič nesmí uhynulé nebo zraněné zvíře odvézt, to lze totiž kvalifikovat jako pytláctví. Stejně tak nesmí řidič například použít zbraň k „doražení“ zraněné zvěře, to smí znovu jen myslivci. Policie navíc vytvoří záznam o nehodě, který bude sloužit pro vaši pojišťovnu, abyste měli důkaz, že se nejedná o pojistný podvod. Až zabezpečíte místo nehody a přivoláte policii, kontaktujte asistenční službu své pojišťovny, pokud víte, že je auto po srážce nepojízdné.

Kdo za zvíře odpovídá?

Za hospodářská a domácí zvířata odpovídá jejich majitel. Pokud se někomu zatoulá pes a vy ho porazíte, je odpovědný za škody na vozidle majitel psa. U volně žijících zvířat to neplatí. Od myslivců nebo státu nic nedostanete, ačkoli by se z výše uvedeného dalo odvozovat, že zvíře je jejich. Nás se neptejte, proč to tak je. My ten zákon nepsali.

V tomto případě pomůže jen havarijní pojištění, případně jakákoli pojistka kryjící škody z podobné srážky. Některé pojišťovny mají pojištění srážky se zvěří jako samostatný produkt. Jinak si musíte škodu na vozidle hradit sami.

Titulní foto: pixabay.com

Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 12 hlas/ů
Sdílejte

5 KOMENTÁŘE

  1. Nikdo mi nic nedá, auto si opravím na vlastní náklady, rozhodně nebudu volat policii tolik času nemám.

  2. Sraženou laň jsem prodal a zaplatil 80% škody . Žijeme v Česku tak se musíme postarat sami . Vláda síto nechá opravit za naše daně mi nato metr není.

  3. Mrdat na ně. Pokud s autem můžu odject, tak to naložim a mizim.
    Je to kompenzace za to, že mam auto rozšvihaný.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: