Dálniční známka Rakousko 2019: Lze mít i digitální, ale nakupujte s předstihem

  • Rakousko loni zavedlo digitální dálniční známky

  • Platí ale nejdříve 18 dní po zakoupení

  • Předplatit lze dokonce i mimořádné mýtné

  • Pozor, v Rakousku musí mít známku také motocykly!

Mnoho Čechů se opět chystá na letní dovolenou a cestu k moři. Oblíbenou prázdninovou destinací, ale zejména tranzitní zemí je pro české turisty Rakousko. Nejrychlejší a nejspolehlivější přesun přes Rakousko je po dálnici a bez dálniční známky a na vybraných úsecích dokonce i speciálního mýta se neobejdete. Nově ale nemusíte nic lepit na okno. Od roku 2018 lze totiž objednat i digitální kupon, vázaný na registrační značku vozu.

Klasická vylepovací dálniční známka

U klasických známek, které se lepší na čelní sklo vozidla, se nic nemění. Opět můžete mít desetidenní, dvouměsíční nebo roční dálniční známku. Desetidenní stojí 9,20 eur, dvouměsíční stojí 26,80 eur a roční 89,20 eur (motocykly platí 5,30 eur za desetidenní či 35,5 eur za roční kupon).

Dálniční známka Slovensko 2019: Jak ji koupit? A kdo ji mít nemusí?

Známku lze zakoupit například i u českých benzinových stanic před hranicemi a s předstihem. Obsluze jen řekněte, odkdy má vyznačit na rakouské dálniční známce platnost.

Digitální dálniční známka

V loňském roce zavedli v Rakousku digitální známky vázané na registrační značku vozidla. Registrace vozidla a nákup se provádí na provozovatele asfinag.at. Stránky jsou i v češtině. Je zde ale důležité upozornění, pokud kupujete digitální známku jako soukromá osoba.

Podle rakouských zákonů o ochraně spotřebitele platí nejdříve za 18 dní. Provozovatel k tomu uvádí následující: „Jako spotřebitel můžete používat digitální dálniční známku, resp. digitální roční kartu pro úsekové mýto nejdříve 18 dní po zakoupení. Pokud jste podnikatel, můžete používat digitální dálniční známku, resp. digitální roční kartu pro úsekové mýto okamžitě po zakoupení.“

Cena digitálních známek se neliší od těch klasických.

Chcete si vyzkoušet nejnovější vozy Kia? Projeďte se na testovací jízdě zcela zdarma.

Předplacené mýto

Pokud už máte naplánovanou trasu a víte, že budete muset platit i mimořádné mýto v některých tunelech nebo vybraných úsecích silnic a dálnic, lze i to předplatit dopředu. A to buď na jednu jízdu, na dvě jízdy nebo na celý rok. Pokud jste si koupili roční dálniční známku, lze získat 40 eur slevu na roční mýtný poplatek ve vybraném úseku. Výhodou je, že pak nemusíte stát frontu u mýtné brány.

Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2019

Mimořádné mýto nad rámec běžné dálniční zmánky vás čeká na dálnici A9 (Gleinalmský tunel 9 eur a Bosrucký tunel 5,50 eur), A10 (jedna cesta 12,00 eur), A11 (jedna cesta 7,40 eur), A13 (jedna cesta 9,50 eur) a silnici S16 (jedna cesta 10 eur). Informace o dalších tarifech naleznete opět na asfinag.at.

Dálniční známka Rakousko 2019: Lze mít i digitální, ale nakupujte s předstihem
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.81%) 21 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: