Co obsahuje autolékárnička pro rok 2020? Roušku ne, ale může být prošlá a nevadí to

  • Autolékárničky 2020 mají poměrně malý obsah. Pokud jsou prošlé a neotevřené, nevadí to

  • Když lékárničku použijete, je pak potřeba kontrolovat všechny její součásti

  • Roušku v novém typu autolékárničky nenajdete. Ve starém byla, ale proti koronaviru nepomůže

Pokud nemůžete sehnat roušku, podívejte se do své autolékárničky. Mohla by v ní být. Taková informace se po zavedení povinného nošení roušek v Česku kvůli epidemii koronaviru objevila na Facebooku. Není ale tak úplně pravdivá. Autolékárnička 2020 mít roušku nemusí, vypadla z obsahu už v říjnu roku 2018. Rouška, která byla povinná dříve, ale rozhodně neslouží k nošení na ústech.

Starší autolékárničky opravdu obsahují předmět označený „rouška plastová“. V nevelkém sáčku se ale ukrývá igelitová rouška o velikosti 20×20 cm, která se nedává na obličej. Nebylo by ani možné přes ni dýchat. Sloužila totiž jako překrytí obvazu při poranění hrudníku. Dalším dnes už zrušeným prvkem autolékárniček byla resuscitační maska. Ta se přikládala zraněnému na obličej, aby při dýchání z úst do úst nedocházelo ke kontraktu. Tu lze sice s trochou svépomoci upravit na nošení místo povinné roušky, ale nedává to příliš smysl.

Povinná výbava v roce 2019: Bez žárovek, pojistek a rezervního kola

Autolékárnička 2020 má poměrně jednoduchou výbavu. Navíc se od loňského roku neřeší její záruční lhůta, což je dobré vědět v případě policejní kontroly nebo kontroly na STK, kde lékárničku také zkoumají. Pokud je autolékárnička neotevřená a prošlá, bere se tak, jako by byla v pořádku. Pokud je už otevřená, musí se hlídat lhůty u každého prvku zvlášť. V takovém případě je lepší za pár stokorun koupit novou.

Co musí autolékárnička 2020 obsahovat ukazuje následující tabulka:

Obsah Počet kusů
Hotový obvaz s jedním polštářkem 3
Hotový obvaz se dvěma polštářky 3
Náplast hladká (cívka) 1
Obinadlo škrtící pryžové 1
Rukavice pryžové (latexové) 1
Isotermická fólie (200 x 140 cm) 1
Nůžky 1

Samozřejmě autolékárniček je více druhů. Pro osobní automobily platí velikost I. Větší autolékárničky (velikost II. a III.) jsou pak povinné pro autobusy, konkrétně o velikosti do 80 a nad 80 cestujících. Obsahují větší množství zdravotnického materiálu pro případ, že by se zranilo více lidí. Běžného motoristu by ale mohl spíš zajímat obsah motolékárničky 2020. Ta je o něco menší než autolékárnička a obsahuje následující prvky:

Obsah Počet kusů
Hotový obvaz s jedním polštářkem 1
Hotový obvaz se dvěma polštářky 1
Obinadlo škrtící pryžové 1
Rukavice pryžové (latexové) 1
Nůžky 1

A kam lékárničku ve voze umístit? Odborníci se shodují na tom, že má být nejlépe na dobře přístupném suchém místě, kde bude co nejrychleji po ruce. A to nejen kvůli případné nehodě, ale i kvůli policii. Jsou totiž známé případy, kdy prohlídka autolékárničky sloužila jako záminka pro zdržení řidiče, který se policistům „nezdál“ nebo jim prostě nebyl sympatický. Problémem se pak mohly stát i prošlé nůžky. To už naštěstí u autolékárničky 2020, pokud nebyla otevřená, nelze zneužít.

Od vysavače po stropní židličky: Neobvyklá funkční výbava v autech

Co obsahuje autolékárnička pro rok 2020? Roušku ne, ale může být prošlá a nevadí to
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: