Povinná výbava 2019: Žárovky a pojistky už nejsou nutné a lékárničku nemusíte měnit

27.09.2018
9 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • Od 1. října 2018 se mění povinná výbava aut. Vypadly z ní některé sporné prvky

  • Nově už nemusíte v autě vozit náhradní žárovky a pojistky

  • Mění se i ustanovení ohledně rezervy a sady na opravu kol

  • Lékárničku už není potřeba měnit kvůli expiraci

Od pondělí 1. října 2018 vstupují v platnost některé změny povinné výbavy vozidel. Pro řidiče je to jednoznačný posun k lepšímu. Z povinné výbavy totiž vypadly právě ty položky, o jejichž smysluplnosti se nejčastěji diskutovalo.

Co všechno se mění? Především už nemusíte v autě vozit náhradní žárovky a pojistky. „Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci,“ uvedl před časem ministr dopravy Dan Ťok, když připravované změny představoval.

Ve stručné infografice ministerstvo zjednodušeně vysvětluje, co z povinné výbavy od 1. 10. 2018 vypadává:

Lékárničku si řidiči nebudou muset měnit kvůli expiraci a vypadnou z ní čtyři diskutované položky: trojcípý šátek, náplast s polštářkem, plastová rouška a nůžky
Povinná výbava má reflektovat skutečnost 21. století, především technologický pokrok. Žárovky a pojistky už nebudete muset vozit s sebou. Změny se týkají i rezervy a sady na opravu pneumatik

Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) zjednodušuje a zpřesňuje také povinnost vozit v autě náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu, jako je třeba příruční zvedák.

Chcete si vyzkoušet nejnovější vozy Kia? Projeďte se na testovací jízdě zcela zdarma.

„Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,“ vysvětlil ministr v oficiálním komuniké.

Naposled aktualizováno 27. září 2018

Vstoupit do diskuse (9 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?