„Zóna 30“ přinesla více smrtelných nehod a zranění. Padesátka se ale vracet nebude

18.12.2017
přidejte názor
Autor: Redakce
  • Že je „třicítka“ ve městech bezpečnější? Nevypadá to tak

  • Po zavedení plošných omezení rychlosti na 30 km/h vzrostl v Británii počet úmrtí a zranění

  • Na vrácení původního stavu prý ale nejsou peníze

V mnoha evropských městech, Prahu nevyjímaje, přibyly v posledních letech celé oblasti, v nichž je nejvyšší povolená rychlost omezena na 30 km/h. Argumentovalo se přitom bezpečností provozu. Jak jinak.

Poznatky z Velké Británie nicméně ukazují, že plošné zavedení zón omezujících rychlost na 20 mil za hodinu (32 km/h) z původních 30 mil za hodinu (48 km/h) bezpečnosti rozhodně nepomohlo. Informoval o tom The Telegraph.

V okresu Bath a Severovýchodní Somerset (často označovaném zkratkou BANES) se po snížení rychlosti stalo více nehod a především vzrostl počet úmrtí a zranění. Jak je to u všech dopravních expertů možné?

Doporučujeme: Retardéry mají mnoho negativ. Zhoršení ovzduší kolem nich je tím největším

Za zavedení 13 nových zón s limitem 20 mph utratil okres za poslední rok bezmála 900 000 liber daňových poplatníků, ale kýžený efekt se jaksi nedostavil. Podle představitelů okresu za tím může stát fakt, že lidé prostě přestali dávat pozor, protože si myslí, že je v zóně bezpečněji.

Doporučujeme: Snížení rychlosti z 50 na 30 km/h emise nesníží. Ukázala to studie ADAC

Výskyt smrtelných a vážných zranění se zvýšil v sedmi z 13 nových lokalit se sníženou rychlostí. Zatímco v samotném centru počet zraněných poklesl, největšího nárůstu negativních statistik se dočkaly okrajové oblasti města. Zajímavé je, že ke snižování plošných limitů přistupují obce i přesto, že podobný negativní efekt byl už zaznamenán třeba v Portsmouthu, kde zavedli třicítku v roce 2010. Negativní projevy plošných třicítek ale sledují i jinde.

Ačkoli plošné zavedení „třicítek“ zapůsobilo přesně opačně, než bylo očekáváno, opětovné zvýšení rychlosti na původních 30 mph (48 km/h) nepřichází v úvahu. Nejsou na to prý peníze. A tak je to v moderním světě se vším. Nová regulace, omezení nebo zpřísnění se zavede snadno. Jakmile se ale prokáže jeho neúčinnost nebo dokonce škodlivost, na uvedení do předchozího stavu už nedojde.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?