Znáte toto pancéřované Camaro á la Šílený Max? Ve válce vozilo humanitární pomoc

přidejte názor
Zdroj: Helge Meyer
  • Obrněná amerika vozila zásoby civilistům při konfliktu v Bosně

  • Její řidič si vysloužil přezdívku „Boží Rambo"

  • S konstrukcí a pancéřováním vozu pomáhali američtí vojáci

Pan Helge Meyer je bývalý voják dánských speciálních jednotek a velmi zajímavá osoba. Počátkem devadesátých let, když zuřila válka v Bosně a Hercegovině, vyslyšel volání Boha, aby pomohl se zásobováním civilistů v konfliktem zmítané zemi.

K tomu potřeboval dvě věci – svou bibli a Chevrolet Camaro z roku 1979. Ale ne ledajaký. Svou pomoc Meyer nabídl jistému americkému veliteli v Bosně – a ten mu kupodivu vyšel vstříc. Za pomoci vojáků US Army tak vzniklo unikátní vozidlo. Camaro dostalo pancéřování celého vnějšku a také zespodu. Vpředu mělo pluh kvůli odpalování nastražených min, pneumatiky s vyztuženými bočnicemi zajišťovaly, že se vůz nikde nezasekne kvůli průstřelu nebo defektu. Místo zadního skla pak Chevrolet získal ocelový plát. Speciální matný lak nebyl jen tak pro parádu, uměl pohlcovat infračervené světlo.

Obrněný Chverolet vlastní jeho odvážný řidič dodnes - nyní má oranžový lak.
Helge Meyer vyrážel do válečné zóny neozbrojen. Vozil zásoby těm nejpotřeběnším.

Pod kapotou se nacházel osmiválec o objemu 5,7 litru s výkonem zhruba 220 koní, přičemž díky vstřikování nitrometanu mohl krátkodobě dávat až 440 koní. Opancéřované auto se tak mohlo rozjet na dvousetkilometrovou rychlost za pouhých 13 sekund. Uvnitř měl Meyer k dispozici kamery pro noční vidění a také termální kamery. Po ruce byla i vysílačka pro přivolání letecké podpory. Do vozu sedal neozbrojený, avšak s neprůstřelnou vestou a helmou, do které skutečně jednou dostal zásah z ruční palné zbraně.

Galerie: Kuriózní terénní trucky, které nemohly vzniknout jinde než v Rusku
Přečtěte si také:

Galerie: Kuriózní terénní trucky, které nemohly vzniknout jinde než v Rusku

Camaro uvezlo 400 kilogramů zásob – vody, jídla, léků, ošacení, mýdla a tak dále. Meyer s ním jezdil ve dne i v noci, zúčastnil se řady dobrodružných honiček, přičemž využíval své znalosti zapadlých silniček. Vysloužil si přezdívku „Boží Rambo,“ což je také název knihy, ve které popisuje své zážitky.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?