Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě + vzor ke stažení

13.03.2019
5 nových názorů
Autor: Redakce
  • Záznam o dopravní nehodě není v autech povinný

  • Je ale lepší ho vozit, hlavně do zahraničí

  • Údaje vyplňujte čitelně

K některým dopravním nehodám není potřeba volat automaticky policii. Jedná se o nehody, při kterých nedošlo ke zranění nebo usmrcení osoby, věcná škoda na některém z vozidel nepřesáhla 100 000 Kč, nedošlo k poškození věci třetí osoby, účastníci nehody jsou schopni se domluvit na viníkovi nehody, lze obnovit provoz na pozemní komunikaci a nedošlo k poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace.

Jak postupovat při dopravní nehodě – a co raději nedělat
Přečtěte si také:

Jak postupovat při dopravní nehodě – a co raději nedělat

Pokud jsou podmínky splněny, vyplní účastníci nehody záznam o dopravní nehodě. Co to je a kde ho vzít? Ačkoli v zákoně o povinné výbavě formulář není, pravděpodobně ho v autě vozíte. Pojišťovny ho dávají v doprovodné knížečce, kterou jste dostali spolu se zelenou kartou při sjednání zákonného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy tzv. povinného ručení.

Předepsaná forma není, uznávaná předloha ale ano

Zákon formu záznamu o nehodě neupravuje. Čistě teoreticky by šel napsat na cokoli a pokud by ho oba účastníci nehody podepsali, bude platný. Nicméně pro pojišťovnu je pohodlnější a lepší použít univerzální záznam, který má i mezinárodně uznávanou formu, respektive mu budou rozumět všude, i když je psaný česky.

Jednotlivé položky záznamu o dopravní nehodě jsou očíslované a ve všech evropských zemích a jazycích jsou stejné, takže pokud budete vyplňovat třeba v zahraničí tenhle formulář, nemusíte se bát, že by mu třeba v německé pojišťovně nerozuměli.

Trestní řízení vůči viníkovi dopravní nehody: Komunikujte s pojišťovnou. Je to ve vašem zájmu
Přečtěte si také:

Trestní řízení vůči viníkovi dopravní nehody: Komunikujte s pojišťovnou. Je to ve vašem zájmu

Pokud jde o vyplnění, osobní údaje řidičů a údaje o vozidlech vysvětlení snad nepotřebují. Vše najdete v občanském průkazu, řidičském průkazu a osvědčení o technické způsobilosti vozidla (tzv. „malý techničák“). Důležité je také uvést jména a kontakty na případné svědky. V prostředním sloupečku se zaškrtávají okolnosti nehody. Může se vyznačit i více okolností. Dole se pod sloupečkem ve vyznačené kolonce ještě uvede, kolik políček bylo zaškrtnuto.

Vyznačte hlavně dopravní situaci a místa střetu vozidel

Důležité je především vyznačit šipkou místa vzájemného střetu vozidel v kolonce s číslem 10. a také stručně, ale přehledně vyznačit dopravní situaci, při které k nehodě došlo. Situace se většinou zakresluje z tzv. ptačí perspektivy, tedy shora. Vyznačí se tvar silnice, nejčastěji křižovatky, a zakreslí konečná poloha vozidel s vyznačením jejich směru jízdy. Nezapomeňte zaznamenat dopravní značky, semafor a podobně.

Práva poškozených při dopravní nehodě: Odškodnění ušlého výdělku
Přečtěte si také:

Práva poškozených při dopravní nehodě: Odškodnění ušlého výdělku

V kolonce „viditelná poškození“ se stručně uvádí výpis poškozených částí vozidla, například „přední levé světlo, přední blatník vlevo, přední nárazník vpravo“ a podobně. Následně se do poznámek může napsat cokoli, nejčastěji stručné vysvětlení situace. Například „Jel jsem rovně po hlavní silnici a druhé vozidlo mi nedalo přednost.“

Pokud oba účastníci nehody záznam podepíší, nic na něm již nelze měnit. Formuláře pojišťoven bývají propisovací, proto pište čitelně a tak, aby se data propsala i na další stránky. K záznamu lze přiložit i fotodokumentaci a cokoli dalšího, ale bohatě postačí, když například do poznámek uvedete, že máte dopravní nehodu vyfocenou a fotografie jste schopni na požádání poskytnout. Stejně tak do poznámek uveďte, kde například bude stát vaše vozidlo, pokud si ho bude chtít „pojišťovák“ prohlédnout.

Příklad správného vyplnění záznamu o dopravní nehodě si lze prohlédnout na stránkách Ministerstva dopravy.

Michal (neregistrovaný)
Nejvíce zmatků není ve vyplnění blbuvzdorného formuláře. Ovšem spousta řidičů neví, kolik vyhotovení záznamu pořídit a komu který náleží. Zda se obrátit na "svoji" pojišťovnu nebo na pojišťovnu "viníka"... tohle v článku bohužel chybí.
Chorche (neregistrovaný)
Čekal jsem ze zde najdu něco nového ale nic překvapivého. Třeba jak formulovat do formuláře ze jeden z řidičů uznává vinu tak aby to následně nemohl zpochybnit
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?