Možná jste zaznamenali loňskou kampaň ministerstva dopravy ohledně výzev k výměnám řidičských průkazů s končící platností. Běžně je totiž doklad vydávaný na 10 let. Jen skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D a D+E mají platnost pět let. V roce 2018 skončila nebo skončí podle údajů ministerstva platnost celkem 626 000 řidičských průkazů. Z toho v polovině prosince si řidičský průkaz stále ještě nevyměnilo asi sto tisíc motoristů! Agentuře ČTK to 19. prosince sdělil mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.
Kdy, kde a jak požádat o výměnu?
O výměnu řidičáku můžete požádat nejdříve tři měsíce, ale nejpozději 20 dní před koncem jeho platnosti. Jedná se tedy o poměrně malé „okno“, ve kterém člověk snadno zapomene nebo to nestihne. Prozatím se muselo vždy na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, ale od července 2018 lze již o výměnu požádat na jakémkoli úřadě.
Pokud tedy máte trvalé bydliště třeba v Plzni, ale delší dobu žijete například v Ostravě, zařídí výměnu i tam. Nově se rovněž nebude muset nosit vytištěná fotografie předepsaného formátu. Úřad fotografii buď pořídí přímo na místě, nebo si ji stáhne z jiného registru.
Kolik to stojí?
Pokud se jedná o výměnu ze zákona, je bezplatná. V případě ztráty, poškození nebo odcizení dokladu činí správní poplatek za vystavení nového 50 Kč.
Co je k výměně ŘP potřeba?
- žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si vyzvednete a vyplníte na na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností)
- doklad totožnosti – platný občanský průkaz nebo cestovní pas
- řidičský průkaz, který chcete vyměnit
Co se stane, když zapomenu?
Pokud si vzpomenete ještě před koncem platnosti, lze požádat o expresní vyřízení žádosti o výměnu. Za to si však úřad účtuje správní poplatek 500 Kč. Pokud požádáte po datu platnosti, budete muset zaplatit 50 korun, protože se na doklad pohlíží stejně, jako kdyby byl poškozený, tedy neplatný.
Smím s propadlým řidičákem jezdit?
Ne! Do autoškoly samozřejmě znovu nemusíte, pokud si necháte řidičák propadnout. Ale zákon řízení motorových vozidel v takovém případě zakazuje. Řízení s neplatným průkazem je přestupek, za který hrozí pokuta (tzv. příkaz na místě) do dvou tisíc korun, to je na posouzení policisty. Přestupek lze tedy řešit jen domluvou. Pokud se případ dostane do správního řízení, pokuta může být od 1500 do 2500 korun.
V roce 2019 bude vlna výměn řidičáků ještě mohutnější. Podle odhadů ministerstva dopravy totiž skončí platnost přibližně osmi set tisíc průkazů.
Víte z hlavy, do kdy máte platný řidičák?
Dalibor Žák, Jiří Červenka
Naposledy aktualizováno 19. prosince 2018