Video smrtelné nehody autonomního vozu dokazuje naprosté selhání techniky i procesů v Uberu

7 nových názorů
Autor: Redakce
  • Policie zveřejnila záznam smrtelné nehody autonomního vozu Uber 

  • Video potvrdilo teorii o tom, že nehodě bylo možné zabránit 

  • Systém minimálně měl začít brzdit a operátor Rafael Vasquez sedící ve voze také rozhodně mohl něco podniknout 

  • Samotný Rafael Vasquez představuje další selhání společnosti Uber, neboť jde o člověka, který si dříve odseděl čtyři roky ve vězení

Na svět se dostalo video z nedávné smrtelné nehody autonomního vozu Uber. Potvrdilo se, o čem jsme spekulovali už dříve. Prohlášení policistů o tom, jak se nehodě dalo zabránit, protože „žena nečekaně vystoupila ze stínu“ je naprostý nesmysl. Nehodě měl (a hlavně mohl) zabránit automobil samotný. A když to neudělal stroj, pak se dalo alespoň něco podniknout ze strany operátora sedícího za volantem. Mimochodem, mysleli jste si, že šlo o nějakého inženýra? Nějakého vývojáře? Bohužel, pletli jste se. Stejně jako my.

Doporučujeme: Smrtelná nehoda autonomního Uberu — Dostupné podrobnosti naznačují selhání stroje

Pro začátek si vyjasněme jednu věc. Jistě, svůj díl viny na celé nehodě má i žena, která nakonec v nemocnici bohužel zemřela. Můžeme se bavit o tom, proč zcela bezmyšlenkovitě šla přes silnici, proč na sobě neměla žádný reflexní prvek a proč se vůbec nestarala o to, zda zrovna kolem nejede nějaké auto. Ale to je v kontextu testování autonomních automobilů naprosto bezpředmětné. V reálném provozu, kam společnosti typu Uber míří, lze očekávat daleko, ale opravdu daleko ošemetnější situace než to, že někdo pomalu přechází silnici a zrovna nedává pozor. Mimochodem, když autonomní budoucnost propojíme s budoucností elektrickou, pak bude právě tenhle scénář přímo čítankově běžný. Minimálně do té doby, dokud si chodci nezvyknou na auta neslyšně plující po silnici.

Vzhledem k tomu, jakým konkrétním místem se upravené Volvo XC90 střetlo s ženou (ke střetu došlo až na straně spolujezdce), bylo už dříve jasné, že nešlo o nenadálé „vyběhnutí někde z roští“. Video to potvrzuje. Nějaké dvě sekundy na záznamu přecházející žena vidět je. Kromě toho kamera vždy při záběrech v noci zkresluje. Pro lidský zrak by takový chodec byl viditelný dříve, než se podle videa může zdát. Žena jde navíc přímo před automobilem. Tohle jsou situace, které už dnes zcela běžně dokážou vyřešit běžné přednárazové systémy. V tomto případě ale nezafungovalo vůbec nic.

Mill Avenue K nehodě došlo na Mill Avenue ve městě Tempe. Ne, opravdu nejde o rušnou a nepřehlednou ulici. Provoz na těchto komunikacích by pro autonomní systémy neměl být problém, když společnosti typu Uber mají ambice vyslat svá auta do rušných městských center

Zde zkrátka není o čem se bavit, technika testovacího vozu Uber totálně selhala. Proč? To už budou muset vyřešit technici. Každopádně tento případ je jasnou ukázkou složitosti vývoje podobných technologických záležitostí. Jistě, vozy Uber už najezdily obrovské množství kilometrů a nehod bylo minimum. Toto je podle všeho první, za kterou může přímo testovací automobil. Jenže tyto systémy nemohou fungovat na 99,5 %. Musí fungovat vždy a za každých okolností na 100 %. Velké automobilky to moc dobře vědí a proto se do reálného provozu nehrnou tak bez zábran jako technologické firmy. Už mnohokrát jsme od nich slyšeli, že v dnešní době není problém zařídit funkci autonomního řízení na nějakých 90 %, pokrýt těch zbylých 10 % je ale nesmírně těžké. Technologické firmy si to zatím neuvědomily. A Elon Musk, vydávající svůj lepší tempomat za autopilot, také ne.

Navíc je tu ještě jeden rozměr. Svůj díl viny nese nakonec i takzvaný operátor sedící za volantem. Ten má na automobil dohlížet a v případě rizikové situace má zasáhnout do řízení. Téměř přesně před rokem se objevila informace, že operátoři museli zasahovat do řízení každých pár kilometrů, nicméně velmi rychle se podařilo systém vychytat a zásahů začalo ubývat. (To je přesně ono, vyladit systém na oněch 90 % není až tak velký problém...) Možná proto Uber vyměnil vývojáře za brigádníky.

Doporučujeme: Uber přerušil testy autonomních XC90. Auta ohrožují cyklisty, páchají přestupky a nemají řádné povolení

Tedy alespoň tak se jeví případ Rafaela Vasqueze (že se dotyčný dnes cítí být ženou, nechme pro zjednodušení příběhu stranou), který seděl za volantem testovacího Volva. Tento člověk si odseděl čtyři roky ve vězení za přepadení DVD půjčovny, kde dříve pracoval. Evidentně dosáhl zajímavého kariérního posunu, když se přes vězení dostal z půjčovny DVD na tak zodpovědnou pozici, jakou je testovací „řidič“ autonomních vozidel. Nebo to bylo prostě tak, že Uber potřeboval své odborníky k práci ve vývoji a na sezení v autech projíždějících ulicemi nabral kohokoliv. Hlavně ať tam někdo sedí. Vzhledem k tomu, o jaké technologii se tu bavíme, vzhledem k tomu, že tahle auta jezdí v reálném provozu a pořád jde o testovací prototypy, u kterých ani Uber nemůže stoprocentní spolehlivost zaručit, je absence odborného člověka za volantem, který si plně uvědomuje rizika přinášející nikým neřízená auta (a za volantem nespí a nehraje si s telefonem) těžko pochopitelná. Respektive neakceptovatelná.

Rafael se podle videa evidentně kontrole vozu vůbec nevěnoval. Byla přece noc, podobných cest zřejmě už absolvoval velké množství, a nikdy se nic nestalo. A přesně tohle bude největší riziko budoucího uvedení autonomních systémů do reálných aut. Řidiči si na to zvyknou, mnohokrát to použijí, když tu náhle jednou něco nezafunguje a bude zle. Přesně tohle bude důvod, proč možná relativně brzy začnou auta jezdit samočinně na dálnicích, ale proč se vize Uberu, jak jeho autonomní vozy nahradí taxikáře, ještě hodně dlouho nenaplní.

Bude zajímavé sledovat, jaké následky nehoda přinese. Dojde k úplnému zastavení podobných testů? Uvidíme. Každopádně pro Uber je to mnohem větší průšvih, než by se mohlo na první pohled zdát. Rafael Vasquez se za volant prototypu rozhodně už neposadí. Pokud už někde bude sedět, pak spíš ve vězení. Otázka odpovědnosti v tomto případě nebude příliš složitá. Operátor zde sedí právě proto, aby vůz hlídal, a tudíž za něj v konečném důsledku nese odpovědnost.

Celá tahle smutná věc má ještě jednu paradoxní, ne-li přímo ironickou souvislost. K prvnímu zabití člověka autonomním automobilem došlo v upraveném prototypu Volvo XC90. Tedy v autě značky, která si stanovila jako cíl, že od roku 2020 nedojde v žádném jejím novém modelu ke smrtelné nehodě. Mimo jiné i díky přítomnosti podobných systémů. Teď máme rok 2018. Evidentně čeká vývojáře ještě hodně práce.

Švejk (neregistrovaný)
Dost velký problém byl taky to,že systémy u toho Volva,které dokážou auto zastavit a jsou tam již ze sériové výroby,byly VYPNUTÝ. Což jsem se v tomto článku taky nedočetl. Jezdím s kamiónem a věřte,že tyto systémy dokážou zastavit i 40t soupravu,aniž by tu překážku už řidič viděl.
Luxfer (neregistrovaný)
Na autonomnych systemoch som este pocas skoly spolupracoval. Vtedy to bol automatizovany riadiaci system vozidla. Stav ako je ten terajsi bol nas sen este v roku 2005 az 2010. To, co robi Uber je, ze zbiera data. System ma urcitu chybovost, dajme tomu tych 10%. Pri kazdom zasahu do riadenia system vyhodnoti data zo senzorov ako je rychlost, teplota, natocenie kolies, uhol stupania/klesania, nadmorska vyska, valivy odpor kolies, tlak pneu, dalej senzory narazu (radar) tepelne cidla na sledovanie objektov, 3d kamera..... Ked vodic zasiahne, nastane chyba a system sa bud nauci, co bolo zle a iba si to dalsimi testami potvrdi, alebo vyvojari zmeny zapracuju a naucia system, ze nieco teple, co sa pohybuje a priblizuje je nebezpecne. Pokial sa nezasiahne, vsetko je v poriadku a vyvojari sa o situacii ani nedozvedia. Pre toto sa robia jazdy a zasahuje sa do riadenia. Vodic mal skratka davat pozor a bodka a chyba je iba jeho, lebo ucil system a vedel, ze ma zasahovat. Pre system a vyvojarov to mohla byt uplne nova a zatial neznama situacia. Napr bicykel a oblecenie mohli nepredvidatelne odrazat/pohlcovat radarove vlny a pod. Navyse na videu to vyzera, ze system upozornil na chybu, no neskoro. Tolko k technickemu pohladu.
Ivan (neregistrovaný)
" Nebo to bylo prostě tak, že Uber potřeboval své odborníky k práci ve vývoji a na sezení v autech projíždějících ulicemi nabral kohokoliv" Anebo to byla spis slunickova "pozitivni diskriminace" ze strany Uberu. :-(
Testerovič (neregistrovaný)
Na videu je jasné vidět že za to může žena. Nebyla vidět. Když ji někdo postrehne v 1 vteřině nelze nic udělat. Nicméně jsem myslel že tyhle vozidla mají senzory, které vidí překážku dříve.
Josef Šoltes (neregistrovaný)
Souhlasím. Když jsem o tom v první chvíli slyšel, byl jsem si poměrně jistý, že vina byla na straně ženy. Ale když jsem viděl to video, nebylo o čem mluvit. Ano, vina je stále technicky na straně ženy. Ona tam skutečně neměla co dělat. Ale auto mělo nehodě zabránit. Minimálně lidar ji MUSEL vidět. Osobně bych to viděl na algoritmy, které prostě selhaly, což je ale v tomto poměrně ukázkovém případu docela tristní.
Michal (neregistrovaný)
Souhlasím, že jde o chybu všech tří. Paní se měla rozhlédnout, auto ji mělo mnohem dřív vidět a zastavit, připadně měl zasáhnout operátor. Nicméně netuším, proč by operátor měl mít technické vzdělání, když jeho úkolem je sledovat provoz a případně převzít řízení. K tomu stačí řidičský průkaz, pár let praxe a neuvadající pozornost. Stejně tak nesouhlasím s tím, že by systémy automatického řízení musely vždy fungovat na 100% a troufám si tvrdit, že to ani není možné. Pro uvedení do provozu bude naprosto dostačující, když budou řídit lépe, než člověk. A nepřekvapilo by mě, kdyby takové úrovně ty systémy dosáhly už v roce 2020.
  • Našli jste v článku chybu?