Co udělalo WLTP s prodeji v Evropě? Do popředí se dostala malá auta. Září ovládla Corsa

přidejte názor
Zdroj: Redakce

[su_label type="info"]TIP[/su_label] Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

[su_label type="info"]TIP[/su_label] Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

  • Nástup nových emisních norem důrazně zamával evropským trhem 

  • Srpen byl rekordní, v září naopak přišel dramatický propad 

  • Do popředí se dostala malá auta 

  • V září byla nejprodávanější Corsa, Golf se propadl z prvního na třinácté místo

V září se na evropském trhu děly velké věci. Kvůli příchodu nových emisních norem znamenal srpen výrazný nárůst registrací, který podle očekávání vystřídal dramatický zářijový propad. Některé značky totiž řešily nedostatek času pro potřebné homologace tím, že automobily zaregistrovaly dopředu, aby je mohly nabízet i později. Každopádně nástup nových norem výrazně zamíchal pořadím nejprodávanějších aut v Evropě. První místo dlouhodobě okupoval Golf, jenže ten se v září propadl až na třináctou příčku. Naopak do popředí se dostala malá auta. Tím vůbec nejprodávanějším modelem za měsíc září byl v Evropě dosluhující Opel Corsa.

Jato Dynamics Takhle vypadá průběh registrací podle JATO Dynamics na evropském trhu. Těsně před nástupem nových norem registrace skokově vzrostly, aby v září přišel výrazný propad

Patnáct nejprodávanějších automobilů (dle statistik JATO Dynamics) na evropském trhu za měsíc září si můžete prohlédnout výše v přiložené galerii. Zmiňovaný Golf se v září propadl ze srpnových 34 659 registrací na 14 968 registrací. Podobně na tom je také třeba Qashqai (24 407 registrací v srpnu, 14 165 registrací v září). Naopak Škoda Octavia je navzdory WLTP stabilní (15 266 vs. 15 900 registrací) a drží 11. místo. I tak ale zaznamenala meziroční propad o čtvrtinu.

Celkově vykázal evropský trh meziroční pokles registrovaných aut za měsíc září o 23,4 % (1,12 vs 1,46 milionu v roce 2017), přesto všechno je ale výsledek za prvních devět měsíců letošního roku pořád o 2,8 % vyšší, než tomu bylo v roce 2017.

Za prvních devět měsíců je i přes zářijový propad celkově nejprodávanějším autem pořád VW Golf (345 814 vozů), následovaný Renaultem Clio (260 297) a VW Polo (228 257). Škoda Octavia je v tomto žebříčku na devátém místě (172 666) a nejlepší desítku uzavírá Opel Corsa (169 674).

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?